Gücünüzü x5 Katlayın
En Önemli 5 Özelliği 5 Kat Büyütün!
Süper Fiyat
+0 ,39
Sınırsız Pro SSD
Platform Tercihiniz?
Lütfen Web Sitenizi Barındırmak İstediğiniz Platformu Seçin*
*Bu seçimi dilediğiniz zaman tekrar değiştirebilirsiniz.
Linux
Windows

Kişilerinizi Natro E-posta Pazarlama İçerisine Aktarma

Natro E-posta Pazarlama; e-posta kampanyalarınızı kişilerinize göndermenizi sağlar. Bunu yapmak için önce tüm kişilerinizi Natro E-posta Pazarlama içerisine aktarmanız gerekmektedir.
 
Asgari olarak kişilerinizin e-posta adreslerini aktarmalısınız. Bunun üzerine adı, soyadı, doğum tarihi, cep telefonu numarası, vs. gibi istediğiniz kadar ek veri alanı (biz bunlara “kişi özellikleri” diyoruz) ekleyebilirsiniz.
 
Faydalı bilgi: Kişi listenizi yüklemeden önce veya yükleme esnasında “kişi özelliklerini” belirlemelisiniz. Ancak istediğiniz zaman ek kişi özellikleri ekleyebilirsiniz.
 
Aktarma yöntemi

Kişilerinizi Natro E-posta Pazarlama’ya yüklemek için birçok farklı seçenek vardır. İletişim sayfasına gidip ve Kişileri içe aktar butonuna tıklayın, mümkün olan tüm opsiyonlar burada gösterilir.
 

 
 
  
Bir sonraki sayfada, dosya yükleyerek kişi eklemeyi veya mevcut bir tablodan kopyalayıp yapıştırma seçeneklerini seçebilirsiniz.
 
Kişi sayınızı arttırmak ve Natro E-posta Pazarlama hesabınıza otomatik olarak yeni kişiler eklemek için, web sitenize yerleştireceğiniz bir abonelik formu oluşturabilirsiniz.
 

 
 
 1. Bir CSV veya TXT dosyasından kişi aktarmak

Çoğu Natro E-posta Pazarlama kullanıcısı bu aktarım yöntemini tercih etmektedir. CSV veya TXT dosyası olarak formatlanmış kişi listelerini içe aktarabilirsiniz.
 
Çoğu web sitesi CMS (Prestashop, WordPress, vs.) ve CRM çözümü (Pipedrive, SalesForce, vs.) kişi listenizi CSV dosyası olarak indirmenize izin verir. Bu dosyayı doğrudan Natro E-posta Pazarlama’ya indirebilirsiniz. Veya bizim örnek dosyamızı indirir, kişilerinizi örneğe ekler ve bu dosyayı aktarırsınız.       
          
 

 
 
 1. Kişileri  manuel ekleme

Kişilerinizi manuel olarak da ekleyebilirsiniz. Bu yöntem yeni kişileri teker teker ekleyebilmenizi mümkün kılar. Çok sayıda kişi için  “bir dosya yükle” veya “kopyala/yapıştır” yöntemlerini kullanmanızı öneririz.Kişilerinizi manuel olarak eklemek için kişiler sekmesine gidin ve “Bir kişi ekle” butonuna tıklayın


 
Karşınıza çıkan ekranda eklemek istediğiniz kişinin e-posta adresini ve kişi özelliklerini girin.


 
 1. Kişileri kopyalayıp yapıştırma
 
Kişileri kopyala/yapıştır yöntemi ile aktarmak için, onları doğrudan Natro E-posta Pazarlama içerisinde bulunan boş alana kopyalayıp yapıştırın. (500 kişiye kadar CSV veya TXT dosyasından aktarım yapmaya ihtiyaç duymadan bu yöntem ile kişilerinizi ekleyebilirsiniz..)
 
Her yeni kişiyi yeni bir satıra ekleyin ve kişiniz hakkında her bir bilgi arasında bir ayraç kullanın.
 
Her “kişi” ve kişi özellikleri virgül (,) noktalı virgül (;) veya boşluk (        ) ile aşağıda gösterilen şekilde ayrılmak zorundadırlar.Faydalı bilgi: Aktarım içerisinde her bir kişi özelliğinin adını belirlemek için bir üst bilgi satırı ekleyebilirsiniz, ancak bu zorunlu değildir.
 
Kişilerinizi kopyalayıp yapıştırmak için kişileri içe aktar butonuna tıklayın
 

 
Ardından xls dosyasında yer alan kişilerinizi kopyalayıp yapıştırın
 

 
Kişileri içe aktarma

Kişileri içe aktarmak için yukarıda belirtilen yöntemlerden birini seçin. Biz örneğimizde, kişileri CSV dosyası kullanarak aktaracağız. Bunu uygulamak için “Kişiler” sayfasına gidin.
 

 
 1. Dosyanızı yükleyin

“Kişileri içe aktar” butonuna tıklayın


 
Sonra tercih ettiğiniz yöntem üzerine tıklayın. Biz burada  “Bir dosya yükle”  seçeneğini tercih ettik
 

 
“Bir dosya yükle” butonuna tıklayın ve istediğiniz CSV dosyasını klasörünüzden seçip yükleyin ya da etrafı sınırlandırılmış alana dosyanızı sürükleyip bırakın.
 

 
Sonrasında dosyanızdan aktarılacak olan kişilerin ve kişi özelliklerinin bir ön izlemesi görüntülenecektir. Ön izlemede görüntülenen sütun başlıkları aktarılan dosyadakiler ile aynıdır.
 

 
Kişiler ve kişi özellikleri doğru ayrılmış ise “Dosyanızı onaylayın” butonuna tıklayın. Böylece bir sonraki adıma geçebilirsiniz.
 
 1. Verileri Eşleme

Bu adımda dosyanızdaki veriler ile “Natro E-posta Pazarlama” kişi listesinde bulunan verileri,  Natro’nun nasıl eşleştireceğini belirleyeceksiniz. Eğer daha önce kişi özelliklerini Natro E-posta Pazarlama ayarlarında belirlediyseniz biz; dosyanızdaki verileri, Natro E-posta Pazarlama’da mevcut olan kişi özellikleri ile doğru bir şekilde eşleştirmek için çalışırız.
 
Verilerinizi farklı kişi özellikleri ile eşleştirmek veya aktarmak istemediğiniz verileri “aktarma” olarak işaretlemek için “iletişim” açılır menüsüne tıklayın ve tercih ettiğiniz opsiyonu seçin.Yeni bir “kişi özelliği” belirlemek için “yeni bir özellik ekle” seçeneğini kullanabilirsiniz.


 
Ardından yarat butonuna tıklayıp yeni bir özellik ekleyebilirsiniz

 
 
 
 1. Liste seçimi

Eşleştirmenizi onayladıktan yeni kişilerinizin ekleneceği listeleri seçebilirsiniz. Mevcut olan bir veya birden fazla listeyi seçebilir,
 

 
veya aşağıda gösterildiği gibi yeni bir liste oluşturabilirsiniz.
 

 
Aktarma işlemini sonlandırma

Kişilerinizi aktarmadan önce, birkaç tane önemli ayarı onaylanmanız istenir.
 
Standart ayarlar

Siz değiştirmediğiniz sürece kişi aktarma işleminiz aşağıdaki ayarlar varsayılarak sonlandırılır.
 • Eğer aktardığınız bazı kişiler Natro E-posta Pazarlama kişi listenizde mevcutsa bu kişilerin kişi özellikleri mevcut aktarımı yansıtması için güncellenir.
 • Kişileriniz kara listeye alınmaz
Standart ayarı değiştirmek için her bir opsiyonun yanında bulunan açma-kapama butonuna basın.
 

 
Kaydolma Anlaşması

Natro E-posta Pazarlama sadece e-posta bültenini almayı onaylamış kişilere e-posta göndermek için kullanılır. Lütfen sadece e-posta bülteni almayı onaylamış kişileri aktardığınızdan emin olun ve hangi kişilerin ”opt-in” olduğuna dair bu bölümde  yer alan bilgilere göz atın. Ardından aşağıda gösterilen kutuyu onaylayın.
 

 
Aktarmayı başlatmak için “İçe aktarma işlemlerinizi onaylayın”  butonuna tıklayın.
 
Butona tıklayıp içe aktarma işlemini sonlandırdıktan sonra “kişiler” sayfasına geri yönlendirilirsiniz. Büyük aktarım hacimlerinin tamamlanması biraz zaman alabilir.
 
 
Kişilerim “opt in” mi?

E-postalar kişisel iletişim kanallarıdır, böylece gelen kutuları da kişisel ve özeldir.
 
E-posta pazarlaması en etkin pazarlama kanallarından bir tanesidir (eğer doğru kullanılırsa). Bu nedenle birçok ülke pazarlama kampanyalarınıza hangi e-posta adreslerini dâhil edebileceğinize ilişkin katı kurallara sahiptir. Ülkemizde de KVK kanunu bu kuralları düzenlemiştir.
 
“Opt in” kişiler hangileridir?

“Opt-in” kişiler şunlardır:
 • Özellikle markanız veya organizasyonunuz hakkında e-posta haberleri almayı talep etmiş kişiler
 • Bu talepte son iki yıl içerisinde bulunmuş kişiler
 • Bir konu hakkında sizden haber almayı bekleyen kişiler
Natro E-posta Pazarlama kullanıcıları sadece opt-in kişileri yüklemelidir. Neden mi? Çünkü yapılması doğru olan budur. Ayrıca kampanyalar en iyi sonuçları, e-posta bültenlerini almayı onaylamış kişilere gönderildiğinde verirler!
 
Opt-in kontrol listesi

Hâlâ kişilerinizin e-posta bülteni almayı onaylamış olup olmadıklarından emin değil misiniz? Kişilerinizi Natro E-posta Pazarlama’ya aktarmanın güvenli olup olmadığını tespit etmek için, aşağıda belirtilen kontrol listesini kullanın:
 
Bu kişileri içe aktarabilirsiniz
 • Web sitenizde bulunan bir abonelik formu ile e-bültene abone olmuş kişiler
 • Çevrimiçi mağazanızdan alışveriş yapmış ve bu esnada bilinçli olarak e-bülteni alma kutusunu işaretlemiş kişiler
 • Markanız hakkında bilgilendirilmeyi onaylamış olan müşteriler
 • Bir fuarda veya satış organizasyonunda standınızı ziyaret etmiş ve e-bülteninizi almayı talep etmiş kişiler
 • Şirketinizin, kar amacı gütmeyen kurumuzun veya organizasyonunuzun üyesi olup, sizden düzenli olarak yeni haberler almayı kabul etmiş kişiler
 • Mağazanızı ziyaret eden ve reklam içeren haberler almak için iletişim bilgilerini paylaşmış olan kişiler

Bu kişileri içe aktaramazsınız
 • Sizi tanıyan arkadaşlarınız, meslektaşlarınız, akrabalarınız olup, sizden kampanya bilgileri almayı onaylamamış kişiler
 • E-bültene abone olmamış, web sitesi ziyaretçileri
 • Başka bir marka veya konu hakkında e-postalar almayı kabul etmiş kişiler
 • Satın alınmış veya kiralanmış kişi bilgileri
 • Bir organizasyona sponsor olarak, bir ticaret odasına, siyasi bir kuruma üye olarak veya başka şekilde bilgilerini dolaylı olarak elde ettiğiniz  kişiler
 • Web sitelerinden veya sosyal ağlardan, örneğin LinkedIn ( “scraping”) gibi kamuya açık ve görünür yerlerden kopyalanarak alınmış iletişim bilgileri

E-postalarınızın ulaşmasını, açılmasını ve tıklanmasını mı istiyorsunuz?

İyi bir gönderim itibarı elde etmek ve gelen kutusuna ulaşmak için aşağıda verilen üç adımı takip edin!
 
 1. Sadece doğru yazıldığından emin olduğunuz e-posta adreslerini aktarın. Eğer e-posta adreslerini el yazısı ile doldurulan formdan elde ettiyseniz, harf karışıklıklarını önlemek için dikkatli olun. Geçersiz olan e-posta adreslerine kampanyalarınızı göndermek Gmail, Yahoo ve AOL gibi ISPlerde kötü bir itibar edinmenin hızlı yoludur.
 2. Sadece markanızdan özellikle pazarlama e-bültenleri almayı onaylamış kişileri aktarın. Eğer kişileriniz sizden e-posta bekliyor ise muhtemelen e-postanızı açarlar ve bu kişiler e-postalarınızı Spam olarak işaretlemeye daha az meyilli olurlar.
 3. Kampanyalarınızı kişilerinizin beklediği zamanda ve şekilde gönderin. Gayet basit, gönderdiğiniz e-postalar abonelik teklifinizi yansıtmalıdır. Kişileriniz haftalık tekliflerinizi almaya abone olduklarında, her hafta bir teklif veya kupon içeriği göndermeniz çok önemlidir. Kişiler istedikleri kampanyalarla karşılaştıklarında bu kampanyalara karşılık vermeye meyilli olurlar, sonuçta herkes kazanır.

E-posta pazarlama sürecinin başarısı için geçerli ve doğru bir ”opt-in kişi” veri bankası oluşturmak  hayatidir. Bu yalnız gelen kutusuna ulaşmanıza yardımcı olmaz aynı zamanda müşterileriniz ile olumlu bir ilişki kurmanızı sağlar.

Bu Makale Size Yardımcı Oldu mu?

Destek Gerekirse 7/24 Buradayız
Dilediğiniz kanaldan, ihtiyaç duyduğunuz her an bize ulaşın
Çerezler Hakkında Bilgilendirme Alışveriş deneyiminizi geliştirmek ve hizmetlerimizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için yasal mevzuata uygun çerezler kullanılır. Natro’yu kullanarak bu çerezleri kabul etmiş olursunuz.