Domain Hosting Bağlantısı Nasıl Yapılır?


Domain hosting bağlantısı ile ilgili önemli detayları bu yazımızda sizler için sıraladık.

Farklı Firmadaki Alan Adımı Natro ile Nasıl Kullanırım?

Alan adınızı farklı firmadan satın almanız durumunda temelde yapmanız gereken; alan adınızın (domain) DNS sunucularını değiştirmek olacaktır. Natro’dan satın aldığınız hosting ürünü ile alan adınızı eşleştirmek isterseniz, ilk adım olarak bu işlemi yapmanız gerekmektedir. Bu işlemde, kayıt servislerinin güncellenecek global işlemi nedeni ile, 1 –  4 dakika arasında kayıtlar güncellenerek yenilenmektedir.  Natro üzerinden satın alınan domainlerde “default” olarak Natro sunucularına yönlenmiş şekilde DNS sunucu kayıtları gelmektedir. Farklı firmalardan alınan domainlerin yönetimi hakkında alan adının satın alındığı firma ile iletişime geçilerek; ”Alan adımın DNS sunucularını ( diğer adı ile NS kayıtları ) Natro’ya  yönlendirmek veya değiştirmek istiyorum.” talebinde bulunarak ilgili platform üzerinden değiştirilebilir.

Natro’nun DNS Kayıtları Nedir? (Domain Name Server)

İlgili firma ile görüşüldüğünde karşı firmaya aşağıdaki kayıtları iletebilirsiniz:

1 )  ns1.natrohost.com     İP : 37.58.73.114 – 85.159.66.10 – 85.159.67.2

2 )  ns2.natrohost.com    İP : 37.58.73.114 – 85.159.66.10 – 85.159.67.2

Alan Adı DNS İşlevi

Madalyonun görünen yüzü sadece harflerden oluşan, uzantısını da istediğimiz gibi satın aldığımız bir cümle denilebilir.  Bu işlemin, alan adını farklı domaine yönlendirmek, park sayfasına çekmek, e-posta sunucuları kaydı girmek, TXT kaydı girmek, A kaydı ile yönlendirme yapmak, transfer işlemleri, whois detaylarını girmek gibi başlıca detayları da bulunmaktadır.

Domain, Hosting İle Nasıl Kullanılır? 

Yukarıda, alan adının farklı firmalardan veya Natro platformu üzerinden satın alındığında, hosting ile eşleşebilmesi için gerekli işlemlerden bahsettik. Şimdi ise; alan adının nasıl ekleneceğinin temellerini, aşağıdaki görsellerle takip edebilirsiniz.

Daha fazla detay için; A’dan Z’ye Web Sitesi Kurulumu blog yazımızı da okuyabilirsiniz.


Behzat Onur AKTAY
Kariyerine Sistem Operasyon Uzmanı olarak devam eden Behzat Onur AKTAY, yazıları ve tecrübeleri ile Natro.com'a bilgileriyle katkı sağlamaya devam etmektedir.

9 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. peki nameserver değiştirmeden daha önce cloudflare servislerine yönlendirdiğim domaini, yine cloudflare üzerinden dns adresi eklemesi yaparak nasıl hostinge yönlendirebilirim? başka firmalarda bu çok kolay ama natroda bu büyük bir problem. domainin nameserver adreslerini değiştirdiğimiz gibi 3. parti mail hizmetinden feragat etme durumu oluyor ki bu olmasını istediğimiz en son durum.

    1. Olgay Merhaba ,

      DNS’leri cloudflare’ da bırakmak istediğinizde bizim sunucularımızın hangi server’da barınıyor ise size ip adresini iletmemiz gerekiyor. Ardından A kaydı ve WWW kaydı olarak verdiğimiz ip’ ye yönlendirebilirsiniz. Ek olarak bizim mail hizmetimizden feragat etmenize gerek yok tıpkı A kaydı gibi size mail sunucularımızın hangisinde yer alıyor iseniz size MX kayıtlarımızı iletmemizin ardından MX A SRV TXT kayıtlarını girip aynı şekilde kullanabilirsiniz. İsterseniz sizin adınıza bu blog yorumunuza cevap olarak domaininizi buraya ekleyip ardından özel cloudflare dns yapılandırmanızı destek@natro.com‘a benim bilgime göndermeniz halinde sizin adınıza yapabilirim.

  2. Merhaba, farklı bir hosting firmasında bulunan web sitesinin subdomaini’ni natroda barındırabilir miyiz?