Outlook Mail Kurulumu ve Ayarları Nasıl Yapılır?

Outlook Mail Kurulumu ve Ayarları
Outlook Mail Kurulumu ve Ayarları

Bu yazımızda Outlook Mail Kurulumu ve Ayarları konusundan bahsedeceğiz. Öncelikle Outlook’tan bahsetmemiz gerekiyor. Çok uzun yıllardır iletişim aracı olarak e-posta kullanılmaktadır. Elektronik posta kullanımı neredeyse internetin kendisi kadar eskidir. İlk yaygın olmaya başladığı günlerden bu yana elbette kendini geliştirmiştir fakat kökten bir değişiklik yaşanmamıştır. Günümüzde de hala etkisini korumaktadır ve yaygın olarak kullanılan bir araçtır. Yalnızca iletişim için değil, aynı zamanda fatura yollanması, bilgilerin gönderilmesi gibi işler için de kullanılabilir. Örneğin, herhangi bir siteye üye olduğunuzda otomatik olarak e-mail adresinize bir e posta gönderilir. Aynı zamanda dergi abonelikleri ve güncellemeler hakkında otomatik olarak elektronik posta alımı da yaygındır.

 

Hemen hemen her kanaldan elektronik posta kullanımı sağlandığı için gün içerisinde ortalama 5 ila 10 arasında elektronik posta almak mümkündür. Aynı zamanda bir kişinin birden fazla elektronik posta adresi olabilir. Bu da dolayısıyla karışıklığa ve yoğunluğa sebebiyet vermektedir. Bu nedenle bütün elektronik postaları ayrı ayrı kontrol etmek yerine tek bir platformda toplamak daha mantıklı olmaktadır. Tam da bu noktada Outlook oldukça işimize yarayan bir platformdur. Herhangi bir elektronik posta sağlayıcısına bağlanmadan ve internete giriş yapmadan e-maillerinizi kontrol etmenizi ve elektronik posta alıp göndermenizi sağlar. Bu özelliği sayesinde oldukça yaygın olarak kullanılan bir programdır.

Outlook kullanarak birçok e-mail adresini tek bir uygulama üzerinden kontrol edebilirsiniz. Bu sayede hem zamandan tasarruf edersiniz hem de daha düzenli ve pratik bir çalışma alanı sağlarsınız. Bu noktada hesaplarınızı Outlook üzerinde bağlamanız gerekmektedir. Bağlantıların düzgün ve sorunsuz yapılabilmesi için de birtakım bilgilere ihtiyaç vardır. Eğer ki zaten Outlook.com uzantılı bir e-mail adresiniz varsa pratik bir şekilde mail adresinizi ve şifrenizi yazarak sisteme giriş yapabilirsiniz. Fakat eğer başka bir mail kullanacaksanız IMAP ve POP sunucu ayarlarını bilmeniz ve girmeniz gerekmektedir. Bu ayarlara erişim kendi elektronik posta sunucunuzun ayarlarından bulunabilir. Bunun için Google üzerinden ufak bir arama yaparak kendi e-posta sunucunuzun IMAP veya POP ayarlarını görüntüleyebilirsiniz. Bu noktada rakamsal değerlere ihtiyaç vardır.

Outlook Mail Kurulumu Nasıl Yapılır?

Outlook üzerinde yeni bir e-posta hesabı açmak için öncelikle Dosya > Hesap Ekle butonuna tıklamanız gerekmektedir. Sonrasında e-posta adresinizi girin ve Gelişmiş Seçenekler’i tıklayın. Hesabımı el ile ayarlamak istiyorum kutucuğunu işaretledikten sonra Bağlan simgesini seçin. Bu noktada sizden bir hesap türünü seçmeniz istenecektir. Hesap türü genellikle IMAP olmaktadır. Farklı bir hesap türü kullanıyorsanız, bunu elektronik posta sunucunuzdan kontrol etmeniz gerekmektedir.

Outlook Mail Ayaları Nasıl Yapılır?

Mail kurulumunu gerçekleştirdikten sonra karşımıza Outlook Mail Ayarları ekranı gelecektir. Bu aşamada POP veya IMAP ayarların girmeniz gerekebilir. Daha önce de bahsettiğimiz gibi bu ayarlara kendi elektronik posta sunucunuzun internet sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz. Gmail kullandığınızı varsayarsak Google arama motorunu açarak arama kısmına “Outlook için Gmail IMAP ve POP ayarları” şeklinde bir arama gerçekleştirebilirsiniz. Aramanın sonucu olarak karşımıza rakamsal değerler ve çeşitli internet sitesi yönlendirme linkleri çıkacaktır. Bu karşımıza çıkan sonuçları, gerekli kutucuklara yazarak kolay bir şekilde kurulumu tamamlayabilirsiniz ve elektronik postanızı kullanmaya başlayabilirsiniz.

1 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer İçerikler
Devamını Oku

Linux SSH Portu Değiştirme

Linux SSH portu değiştirmek, sunucunuzda uygulayacağınız güvenlik uygulamalarından biridir. SSH servisi için standart gelen port 22 portudur. Sunucunuzdaki SSH portunu…