Toplu Mail ve E-Posta Pazarlama Nedir, Nasıl Yapılır?

Toplu mail, son yıllarda çok daha popüler olan pek çok pazarlama kanalı ortaya çıksa da hala önemini korumaktadır. Hatta dünya genelinde dijital pazarlama sektöründe faaliyet gösteren pazarlamacıların yaklaşık olarak yüzde 60’a yakını, en yüksek yatırım garantisi olarak mail marketing yani e-posta pazarlama yöntemini tercih etmektedir. Ancak bu sistem doğru şekilde yönetilemezse, maili alan kişi tarafından spam mail olarak değerlendirilebileceği için itibar kaybı bakımından önemli bir konudur.

Toplu Mail Nedir?

Toplu mail, aynı anda birden fazla kişiye mail gönderilmesidir. Pazarlama işlemlerini oldukça kolaylaştıran bu sistem, kişilere tek tek mail göndermek yerine, seçilen gönderinin ya da dosyanın istenilen zaman diliminde ulaştırılmasını kapsadığından oldukça avantajlıdır. Genellikle firmaların müşterilerine ürün ve/veya hizmetlerini tanıtmak için tercih ettikleri toplu mail yöntemi, aynı zamanda bir pazarlama aracı olarak kullanılır.

Toplu Mail Türleri Nelerdir?

Toplu mail türleri çoğunlukla 4 farklı model üzerinden sürdürülür. Bunlar şu şekilde özetlenebilir:

Bültenler

Bülten, bir firmada neler olduğuna dair aboneleri bilgilendiren ve onları döngü içinde tutan eşsiz bir metottur. Genellikle bültenlerin kapsamında firmanın ürün veya hizmetini daha iyi anlatan öngörüler, kılavuzlar ya da bildirimler bulunabilir.

Edinme mailleri

Potansiyel müşterilere yönelik tercih edilen edinme mailleri henüz dönüştürülmemiş bir liste içindeki kişilere gönderilen e-postalardır. Bu mailler, hedef kitle içerisindeki potansiyel müşterileri satın almaya ikna etmek için özel teklifler barındırır.

Promosyon mailleri

Promosyon içeren toplu mailler, satışların tanıtımı sırasında müşterilere sunulan teklif ve fırsatları içerir. Marka bilinirliği konusunda etkili olan bu tür mailler, potansiyel müşterilere uygun ürünlere yönelik kampanyaların ve önerilerin sunulması sırasında da tercih edilir.

Saklama mailleri

Bu mail türü çoğunlukla mevcut müşterileri satın almaya davet için kullanılır. Ayrıca markaya karşı müşteri sadakatinin artırılması için de tercih edilen maillerdir.

E-Posta Pazarlama Nasıl Yapılır?

E-posta pazarlama yapılırken iki farklı yöntem kullanılabilir. Birincisi, toplu mail yazılımları kullanılarak aynı anda mail gönderimi yapılmasıdır. İkincisi ise toplu mail gönderme hizmeti sunan servislerin kullanılmasıdır. Profesyonel şirketler, doğrudan pazarlama yapabilmek için ikinci yöntemi tercih eder. Aynı anda binlerce hatta yüz binlerce kişiye mail gönderilebilen profesyonel sistemler sayesinde özel günler dahil olmak üzere tüm duyuru ve kampanyalar istenilen kişilere aynı anda iletilebilir.

İzinli E-posta Pazarlama Nasıl Yapılır?

Toplu mail sürecinde şirketler gelişmiş sistemleri tercih etse de binlerce kişiye mail atabilmek yine de kolay değildir. Özellikle son çıkan yasalara göre kişilerin izni olmadan ticari amaçla gönderilen toplu mailler suç olarak görüldüğünden, kişi ve kurumlara cezai yaptırım uygulanabilir. Öyle ki, izinsiz toplu mailin ticari bir amaca hizmet ediyor olması 5.000 ila 50.000 TL arasında para cezasına sebep olabilir.

İzinli E-posta Veritabanı Nasıl Oluşturulur?

İzinli pazarlama kapsamında müşterilerin kendi ilgilerine ve beğenilerine göre firmaların web sitelerinde bulunan online formlara ya da bültenlere üye olmaları, toplu mail almak için izin vermeleri anlamına gelir. Başka bir deyişle, müşteriler hangi toplu mail kampanyalarını alabileceğini önceden tercih etmiş demektir. Öte yandan şirketlerin mail ile pazarlama yapmaları halinde bu izinlere sahip olmamaları “spam” yapmış olacakları anlamına geldiğinden izinli e-posta veri tabanı oluşturulmalıdır.

Bu tür bir veri tabanı oluştururken müşterilere ilgili çekici içerikler, hizmetler ve kaliteli ürünler sunulursa, pek çok alıcı güvendiği web sitelerinin bültenlerine kayıt olarak e-posta almak isteyecektir. Örnek vermek gerekirse, çekiliş düzenlemek istediğiniz bir liste için kayıt olanlara ücretsiz kargo, hediye ürün ya da indirim fırsatı sunabilirsiniz. Bununla birlikte e-kitaplar ya da PDF formatında bilgilendirici kılavuzlar hazırlayabilir ve bu e-kitaplara ulaşabilmeleri için kişilerden e-posta talep edebilirsiniz.

Toplu mail ve E-posta Pazarlama Yapmanın Avantajları Nelerdir?

Toplu mail ile pazarlama yapmanın en büyük avantajı, çok kısa bir süre içinde milyonlarca kişiye ulaşabilme opsiyonudur. Bu durum ciddi bir zaman tasarrufu ve yaygın bir bilgi akışı sunar. Diğer haberleşme yöntemleri ile kıyaslandığında, toplu mail göndermenin maliyeti çok daha azdır. Bunların dışında toplu mail tercih etmenin diğer avantajları ise şu şekilde özetlenebilir:

 • Tüm mail listesine aynı mail gönderiliyor olsa da belirli bir kitle için bülten içerikleri en ufak ayrıntısına kadar kişiselleştirilebilir.
 • Günümüzde hemen herkesin mail adresi olduğu ve her yerden kontrol edebildiği için çok daha hızlı bilgi akışı sağlar.
 • Alıcı mailinizi nerede, ne kadar ve ne zaman okuyacağına kendi karar verebildiğinden esnektir.
 • Alıcılar, ilginç gördükleri bir maili tek bir tıkla yönlendirebilir. Böylece hedef kitle efor sarf etmeden genişletilir.
 • Toplu mail gönderimine ait tüm sonuç ve çıktılar tüm detaylarına kadar raporlaştırılarak ölçülebilir.

Neden Toplu Mail Gönderimine İhtiyaç Duyulmaktadır?

Şirketlerin toplu mail gönderimine ihtiyaç duymasının nedenleri şunlardır:

 • Geleneksel pazarlama yöntemlerinin çözemediği pek çok sorun toplu mail ile çözüme kavuşturulabilir.
 • Hedef kitle önceden belirlendiği için nokta atışı gönderim yapabilmek, 
 • Marka bilinirliğini artırmak,
 • Kullanıcıdan diğer kullanıcılara olması muhtemel paylaşımları artırmak,
 • Baskı, posta ve reklam gibi giderlere ayrılan maliyetten feragat etmek,
 • Ölçümlenebilir sonuçlar sayesinde strateji geliştirme konusunda daha net aksiyon almak.
0 Shares:
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler