WHM / cPanel Sunucuda İlk Kurulum

WHM / cPanel sunucuya ilk kurulum yapıldığında https://ipadresiniz:2087 adresinden erişim sağlamanız gerekmektedir. Panele erişim sağladıktan sonra 6 adımlık ilk yapılandırma ekranı sizi karşılayacaktır. Bu yazımda ilk 6 adımda yapılması gereken işlem adımlarını ileteceğim.

Adım 1

Bu adımda WHM ’nin lisans sözleşmesi ile karşılaşmaktayız. “I Agree/Go to Step 2” seçeneğini seçerek 2. Adıma geçmemiz gerekiyor.WHM Lisan Sözleşmesi

Adım 2

2. adımda bazı kişisel bilgiler, hostname ve sunucu dns iplerinin bulunduğu alan bulunmaktadır. Bu alanda sadece e-mail ve hostname bilgilerinizi girmeniz yeterlidir. E-mail alanı sunucu üzerinde oluşacak bir servis yada disk hatasında tarafınıza otomatik e-mail göndermek için oluşturulmuştur. Hostname bölümü sunucu adı anlamına gelmektedir. Bu alana ns1.alanadi.com gibi bir nameserver yazmanız sağlıklı olacaktır. Bu alana herhangi bir alan adınızı direk yazmanız durumunda kurulumdan sonra eklediğiniz alan adına host açma konusunda problem yaratacaktır. Bu sebepten dolayı ns1.alanadi.com şeklinde yazmanız tarafımızca önerilmektedir.

WHM-Panel-Kurulumu

Adım 3

Bağlantı sağladığınız IP adresini görebileceğiniz ve yeni IP’ler ekleyebileceğiniz bir alandır. Bu alandaki IP adresiniz doğru ve IP eklemeyeceksiniz. Bu alanı “Go to Step 4” butonunu tıklayarak geçebilirsiniz.

WHM-Panel-IP

Adım 4

4. adımda sunucunuzda kullanacağınız nameserverlarınızı belirleyebilirsiniz. Resimde gözüken nameserver alanlarına sunucuda kullanacağınız nameserver adreslerini aşağıda bulunan alanlara ise bu nameserverlara karşılık gelen sunucu iplerini yazmanız gerekmektedir.

whm-panel-ayarları

Adım 5

Bu adımda değişiklik yapmanız gereken bir işlem bulunmamaktadır. WHM panelde bulunan standart optimizasyonlar sunucu kullanımı için stabil olup “Save & Go To Step 6” linkinden son adıma geçebilirsiniz.

whm-panel-ayarları

Adım 6

Bu adımda “Use file system quotas” seçeneğini seçerek kurulum işlemlerini tamamlıyoruz.

Kurulum işlemlerini tamamladıktan sonra “Create New Account” linkinden host hesaplarımızı açıp sunucunuzu kullanmaya devam edebilirsiniz.

0 Shares:
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler