Linux’ta Bilinmesi Gereken En Temel Komutlar

Framework Nedir?

1.) “man” komutu

man komutu birçok yönden önemli bir komut.Bu komutu başka bir komutun ne işe yaradığını öğrenmek için kullanılır. “man” komutu “manual”(kitapçık) kelimesinden gelmekte olup bilgi edinmek istediğimiz komutun nasıl kullanıldığı ve komutun ne işe yaradığı gibi bilgilerin olduğu kitapçık sayfalarını görmemizi sağlar. Anlayamadığınız bir komutun ne işe yaradığını ya da hangi seçenek ve parametreleri alabildiği genel kullanım biçimi gibi bilgilere man komutu ile ulaşabilirsiniz.

 

Kullanımı: man bilgi almak istediğiniz diğer komut.

Örnek: man ls

2.) “ls” komutu
Diğer bir önemli komutumuz ise; Bulunduğunuz dizindeki içeriği gösteren ls komutu. kullanımı gayet basit. Komut satırına ls yazıp enter tuşuna basmanız yeterli bulunduğunuz dizindeki tüm dosya ve klasörler görüntülenecektir. ls ile ilgili daha geniş bilgi almak için man ls yazabilirsiniz.

3.) “pwd” komutu
O anda hangi dizinde bulunduğunuzu öğrenmemize yarar.  pwd yazıp enter’a basmak yeterli hangi dizinde olduğunuz görüntülenecektir. Şayet şu şekilde bir çıktı alırsanız:
“~/desktop.”
buradaki ~ işareti sizin ev dizininde olduğunuz anlamına gelir.

4.) “cd” komutu
Başka bir dizine geçmek için kulandığımız komut ise cd. Masaüstü dizinine mi geçmek istediniz. cd Masaüstü yazıp o dizine erişebilirsiniz. Ayrıca cd .. komutu ile de bir üst dizine geçebilirsiniz.

5.) “mkdir” komutu
Yeni bir dizin(klasör) oluşturmanızı sağlayan komutumuz. Resimler adında bir klasör oluşturmak için mkdir resimler yazmalısınız.

6.) “find ve locate” komutu
Her zaman bir dosya aramaya ihtiyaç duyarız. find dosya_adı veya locate dosya_adı şekilde arama yapabiliriz. Bulunduğumuz dizinde arama yapılacaktır.

7.) “cp” komutu
cp dosyaları kopyalamızı sağlar.
Kullanımı:
cp kopyalanacak_dosya kopyalanacağı_dizin
örnek:
cp /home/ahmet/yapılacaklar.txt /home/ahmet/masaüstü

8.) “mv” komutu
mv komutu ile dosyaların adlarını değiştirebilir ya da başka bir dizine taşıyabilirsiniz. Kullanımı:
mv kediler köpekler
mv kediler ~/Masaüstü

9.) “more” komutu
more komutu cat ile aynı ile vazifelidir. Ancak more komutunun bir avantajı tek sayfada gösterilemeyecek olan dosyalar okunurken boşluk tuşu ile kaydırma olanağı sağlamasıdır.

10.) “killall” komutu
Durdurmak isteyip de durduramadığınız bir komutu/programı bu komut ile anında durdurabilirsiniz. Kullanımı ;
killall program/komut adı
örnek:
killall firefox

11.) “sudo su” komutu
Linux’u güvenli kılan özelliklerin başında kullanıcıların hiçbir yönetici hakkına sahip olmaması gelir. Böylece basit kullanıcı haklarıyla çalışan zararlı yazılımlar bile sisteme zarar veremez. Ama zaman zaman sistemin bazı bölgelerine yönetici hakları ile erişmek isteriz işte sadece böyle zamanlarda kullanmamız gereken bir komut sudo su. Bu komutu verdikten sonra şifre sorulacaktır. Siz şifrenizi yazarken hiçbir * karakteri vb. işaret çıkmaz siz parolanızı yazıp enter’a basın. Parolanız doğruysa artık yönetici haklarına sahip olarak işlemleri yapabilirsiniz. Bazı komutları çalıştırmadan önce bu komutu vermemiz gerekir.

İstatistiklere göre; crack yazılım, ters proxy, lisanssız yazılım kullanan web siteleri, diğer web sitelerine kıyasla daha fazla risk altındadır. Ayrıca lisanssız panel kullanımı hukuki sonuçlar doğurur. Verilerinizi güvenle korumak için orijinal lisanslı yazılım kullanın ve hizmet aldığınız firmadan orijinal lisans kullandıklarına dair mutlaka kanıtlar isteyin.

0 Shares:
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler
Devamını Oku

Paylaşımlı Hosting Nedir?

Hosting, diğer bir adıyla barındırma, kişisel bir web sitesi oluşturduğunuzda ihtiyaçlarınız doğrultusunda size paketler sunup bir çatıya dahil…