Hosting Nedir?

Hosting, sahip olduğunuz web sitenize ait olan bütün dosyaların bir yıl boyunca saklanması ve aynı zamanda da erişime açık bir biçimde tutulması hizmetidir. Dosyalarınızı saklayan ve aynı zamanda da erişime açık tutan bilgisayarlar ise “web sunucusu” ya da “server” olarak adlandırılır.

Tıpkı gerçek hayatta da binalarımız, evlerimiz bir arazi üzerine kurulduğu gibi internet siteleri de dijital bir arazi üzerine kurulurlar. İnternet sitelerinin kurulmuş oldukları dijital arazilere de “hosting” denir.

İlk paragrafta da bahsetmiş olduğumuz web sunucuları (serverlar), yani dosyalarımızı dijital dünyada saklayan ve erişime açık tutan makineler, sahip olduğumuz bilgisayarlara göre oldukça donanımsal ve özellikli makinelerdir. Web sunucuları, “veri merkezi” ya da “datacenter” olarak da adlandırabileceğimiz mekanlarda yer edinirler. Veri merkezleri (yani data centerlar), oldukça yüksek hızda internet bağlantısına sahiptirler ve ekstradan da elektrik kesintilerinin yaşanma ihtimali yoktur. Bunun yanında da yaşanabilecek olan herhangi bir doğal afete karşı (sel, deprem vb.) oldukça korunaklıdırlar. Bu sebeplerden dolayı siteleriniz 7 gün 24 saat ziyaretçilerinizin erişimine açık olur ve herhangi bir erişim sorunu yaşanmaz.

Hosting Ne İşe Yarar?

Dijital araziniz, yani web sitenizde yayınlamak istediğiniz yazılı içerikler, resimler, fonksiyon dosyaları ve benzeri birçok içeriği yayınlayabilmek için gerek duyacağınız her şey, sahip olacağınız hosting hesabınızda yer edinir. Sitenize ziyarette bulunmak isteyen ziyaretçiler ise kendi internet tarayıcılarına sahip olduğunuz internet sitenizin adresini yazdığında, sitenize ait olan dosyaların barındırılmış olduğu sunucuya aktarılırlar. Kısacası bir hosting hesabına sahip olmak zorundasınız. Aksi taktirde sahip olduğunuz internet sitesinde herhangi bir içerik yayınlamanız mümkün değildir.

Hosting Seçenekleri Nelerdir?

Hosting seçenekleri, ihtiyaç duyacağınız alanlara göre ayrılmıştır. Sunucunuzun kullandığı işletim sistemine, sunucunuzun sağlanma türüne, ihtiyaç duyacağınız kaynakların boyutuna ve bunlar haricinde daha birçok niteliğe göre çeşitli adlar altında piyasaya sürülürler. 

1. İşletim Sistemine Göre Hostingler

Web sunucuları da özünde birer bilgisayar (üst başlıklarda da bahsetmiştik) oldukları için, sahip olduğunuz bilgisayarlar gibi birer işletim sistemine gereksinimleri vardır. Bu bilgisayarların yani web sunucularının sahip oldukları işletim sistemlerine göre iki adet farklı hosting çeşidi bulunmaktadır. 

1.1. Linux Hosting:

Bunlardan ilki Linux hosting’tir. “Linux tabanlı hosting” olarak da bilinen Linux hosting, Linux işletim sistemini kullanan bir hosting çeşididir. Cgi, Perl, MySQL ve PHP’nin kullanılmış olduğu siteleri bünyesinde barındırmak için kullanılması adına gayet ideal bir seçenektir. Bunun haricinde OpenCart ya da WordPress gibi oldukça popüler CMS sistemleri adına da en iyi seçenek yine Linux’tur; çünkü CMS sistemleri en iyi bir şekilde Linux hosting paketleri ile birlikte barındırılır.

Linux işletim sistemi hakkında detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

1.2. Windows Hosting:

İkinci olarak da Windows hosting seçeneğinden söz edebiliriz. Windows hosting, “Windows tabanlı hosting” olarak da bilinir. Windows hosting, Windows işletim çeşidinin kullanıldığı bir hosting çeşididir ve ASP kodlama dili ele alınarak yazılan siteleri barındırmak adına oldukça idealdir. Bunun haricinde, NET Framework baz alınarak, NET Framework üzerinde gelişimi ilerletilen uygulamalar da en uygun olarak Windows hosting üzerinde çalışır. Access ve MSSQL veri tabanlarının da en iyi bir biçimde çalıştığı hosting çeşidi de yine Windows hostingtir çeşididir.

Windows ve Linux tabanlı hostinglerin farkını merak ediyorsanız, blog yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Diğer Hosting Çeşitleri

Bir üst başlıkta belirtmiş olduğumuz hosting çeşitlerinin haricinde de piyasaya sürülmüş olan ve diğerlerinden farklı olmak üzere 5 adet daha hosting çeşidi vardır. Bunlar sırasıyla “E-posta Sunucusu”, “WordPress Hosting”, “Reseller (Bayi) Hosting”, “E-Ticaret Hostin” ve son olarak da “Web Hosting” dir.

1.1. Web Hosting:

Oluşturmak istediğiniz web sitenizi ya da web uygulamanızı internette yayına vermenizi sağlayan ve size bu amaçlı sunulan online hizmete web hosting denir. Kısacası en başta hostingin tanımında da bahsetmiş olduğumuz üzere, bir hosting hizmetine kaydolduğunuz zaman bu hizmet sizin oluşturmak istediğiniz sitenizin düzgün bir biçimde çalışabilmesi adına gereken dosyalar ile verileri depolamanızı sağlayan araziyi vermiş olur.

Web hosting hizmetinin kullanıcılarına olan görevi, sağlayıcınız olan sunucuyu açık ve çalışır tutarak, kullanıcılarını saldırılardan korumaktır ve bunun yanında da sahip olduğunuz içeriğinizi sahip olduğunuz sunucudan, içeriğinizi ziyarete gelen ziyaretçilerinizin tarayıcılarına aktarmaktır. Bundan dolayı eğer bir site oluşturmak isterseniz, bunun yanında ziyaretçilerinize gereken alanı sunmak adına bir de web hosting şirketi bulmanız şarttır.

Web host, kullanıcılarının sağlayacak olduğu tüm dosyalar ile birlikte içeriklerini ve veri tabanlarını da sunucuda depolar. Böylelikle birisi alan adınızı kullanmış oldukları tarayıcı aracılığı ile içeriğinize ziyaret etmek için kullandığında, host sağlayıcınız ziyaretçilerinizin bu talebini yerine getirebilmek adına gereken dosyaları ziyaretçilerinize transfer eder.

Web hostingler, web sitenize ziyaretçilerinizin ziyaretlerini gerçekleştirmelerinde yardımcı olmak haricinde başka konularda da kullanıcılarına yardımcı olurlar. Bunları şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • E-posta hosting,
  • Geliştirici araçları,
  • Sayfa kurucuları,
  • Ziyaretçileriniz adına müşteri destek hizmeti,
  • Otomatik olarak web sitenizi yedekleme,
  • Tek tık ile yazılım kurulumu,
  • SSL sertifikaları.

Kullanıcıların oluşturmuş oldukları web siteleri her ne kadar büyükse, kullanıcılar oluşturmuş oldukları web siteleri için bir o kadar fazla sunucu alanına ihtiyaç duyar. Bundan dolayı kullanıcıların paylaşımlı hosting planı gibi seçimlerle küçük planlar eşliğinde başlamaları mantıklıdır. Ardından kullanıcıların oluşturmuş oldukları sitelerin büyümesi durumunda daha gelişmiş ve büyük bir hosting paketine geçmeleri doğru olur. Uzun lafın kısası, online bir varlık oluşturmak ya da bir web sitesi oluşturmak ve yayınlamak istiyorsanız bu konuda web hostinge ihtiyacınız olacaktır.

1.2. WordPress Hosting:

WordPress hosting, adından da anlaşılabileceği üzere WordPress kullanımı üzerine özel olarak optimize edilmiş bir hosting çeşididir. Linux’u baza almış sunucular üzerinden tahsis edilir. WordPress hosting son yıllarda oldukça ciddi oranda tercih edilmeye başlanmıştır. Bunun sebebi ise WordPress kullanımı ile birlikte yayınlanmış olan web sitelerinin sunucu kaynaklarını fazlasıyla tüketmesidir. 

WordPress hosting paketinde WordPress genelde kurulmuş bir halde alıcılarına satışa çıkarılır. Bunun yanında WordPress sitenizi daha işlevli bir hale sokacak birçok uygulama ve kişiselleştirmenizi sağlayacak birçok ücretsiz tema da halihazırda yüklüdür. Ayrıca WordPress’e güncelleme gelmesi dahilinde siteniz, güncellemeleri herhangi bir eylem gerçekleştirmenizi beklemeden otomatik olarak da almaktadır.

WordPress hosting paketlerinde kullanıcılar için genel olarak hosting paneline herhangi bir erişim sağlanmamaktadır. Peki hiç mi erişilemez? Elbette erişilebilir. Bunun için kullanıcılar WordPress dosyalarında herhangi bir düzenleme yapmak istediklerinde WP-CLI isimli eklentiyi kullanmaktadırlar. Kullanıcıların kullanmış oldukları bu eklenti, admin panelinde bir komut satırı oluşturur ve oluşturulan bu komut satırında sistem dosyalarının düzenlenmesi, eklenti ve temaların düzenlenmesi gibi birçok olanak WordPress kullanıcılarına sunulur.

WordPress hosting hakkında iyi bir kaynak arıyorsanız; buraya tıklayabilirsiniz.

WordPress hostinglerde kullanıcılara depolama alanı olarak SSD sunulur. SSD kullanımı, HDD’ye göre disk okuma ve yazma kapasitesi bakımından daha hızlı olduğundan dolayı ön plana çıkar. SSD’nin öne çıkan bu özelliği ile birlikte ziyaretçiler içeriklere daha hızlı bir biçimde ulaşabilirler. WordPress ’e güvenlik noktasından değinmemiz gerekirse, dönemsel olarak her ne kadar bazı zayıf noktalara ev sahipliği yapsa bile, sahip olduğu zayıf noktaları çeşitli güvenlik yamaları ile birlikte kullanıcıları adına daha güçlü bir hale getirir. Bunun haricinde kullanıcıların sitelerin içinde daha hızlı seyahat etmesini sağlayabilmek adına ön bellekleme işlemleri için farklı yazılımlardan yararlanır.

WordPress’in kullanıcılarına sunmuş olduğu bazı paketlerde SSL sertifikaları ile CDN servislerini de kullanmak mümkündür. Bunun yanı sıra, kullanıcılar adına subdomain kullanmanın mümkün olduğu WordPress paketleri de bulunmaktadır. WordPress adına büyük iki dezavantaj bulunmaktadır. Bu dezavantajlardan ilki, eğer sitenizi WordPress harici farklı bir scriptte okuyucular adına yayınlamak isterseniz, yapacak olduğunuz yayınlama işlemini kullanmış olduğunuz hosting türünü değiştirmeden mümkün olmayışıdır. İkinci dezavantaja gelecek olursak da kullanıcıların sunucu erişimi olmadığından dolayı, sunucunun kullanıcıların ihtiyaç duyduğu bazı optimizasyonları herhangi bir şekilde yapmasına olanak tanımamasıdır.

1.3. E-Ticaret Hosting:

E-ticaret hosting, internet üzerinden satış gerçekleştirmek isteyen kullanıcıların tüm ihtiyaçlarını karşılayabilmek adına oluşturulmuş bir hosting çeşididir. E-ticaret hosting çeşidinde, klasikleşmiş hosting seçeneklerinden göre çok daha fonksiyonlar ve özellikler yer edinmektedir. Sahip olmuş olduğu bu özellikler internet satış yapma amacı ile kurulmuş bir işletmenin internette satış yapabilmesinin yanında müşterilerine de ait olan bilgileri toplayabilmesi adına gerekli olan özellikleri kapsar. Bunun haricinde ticaret sitelerinde SSL sertifikaları, hepimizin bir kere de olsa kullanmış olduğu alışveriş sepeti yazılımları, ödeme işleme yöntemleri ve buna benzer hem müşterilerin hem de site sahibinin işine yarayacak birçok yazılımı kapsar.

E-ticaret hostingler, kullanıcılarına ve kullanıcılarının müşterilerine güvenlik ve alışveriş özelliklerinin haricinde ürünlerin internet üzerinden dijital bir biçimde satılabilmesi adına birçok çeşitli noktalar da sunmaktadır. Online kataloglar, sayfa tasarımı ve stok takibi benzeri birçok etken bunlardan sadece bazılarıdır. Kısacası e-ticaret hostingleri, farklı farklı ihtiyaçlara sahip ve internet üzerinden satış yapmak isteyen satıcıların ihtiyaçlarını gidermek adına vardır. E-ticaret hostinglerinin haricinde kullanılan birçok platforma göre de çeşitli hosting paketleri oluşturulabilir. Örnek vermek gerekirse, bunlardan biri olan WoodCommcerce hostingine örnek verilebilir. 

1.4. Mail Hosting:

Mail hosting’e baktığımızda e-posta sunucuları ile aynı amaca sahip olduklarını görebiliriz. Yani e-posta gibi trafiği oldukça yoğun işletmeler tarafından tercih edilmektedir ve sunucu tamamen e-posta trafiğini mükemmel bir biçimde işletebilmek adına oluşturulmuştur. Bu yüzden mail hosting e-posta trafiği oldukça yüksek olan kurum ya da işletmeler tarafından kullanılır ve bu konuda da en ideal çözümlerden birisidir. Fakat hatırlatmak isteriz ki, sadece e-posta kullanımı adına oluşturulmuş olan mail hosting paketleri ile herhangi bir internet sitesi yayınlaması yapılamaz.

1.5. Reseller (Bayi) Hosting:

Reseller (Bayi) hostingten şu şekilde bahsedebiliriz, reseller hosting kullanıcılarının sahip olduğu barındırma alanı ile bant genişliğini kullanır. Bu sayede kullanıcılarının birden fazla web sitesini altında barındırmasını ya da kolaylıkla hosting pazarlaması yapmasının önünü açar. Bayi hosting ise oluşturmuş olduğunuz web sitesi için ziyaretçilerinize barındırma hizmeti sunmanızı sağlar. Ayriyeten sahip olacağınız ziyaretçi panelinden belli bir limit koşuluyla birden çok hosting hesabı açabilmenizi sağlar. 

Reseller Bayi hostingini pek fazla donanıma sahip olmayanlar ya da pek fazla teknik bilgisi olmayan kişiler tercih etmelidir. Bunun haricinde, küçük çaplı ve yeni oluşturulmuş web hosting firmaları, web site tasarımcıları, web uygulamaları ya da web site geliştiricileri, birden fazla alan adı ya da birden fazla web sitesine sahip kişiler ve girişimciler aktif şekilde yararlanabilir. 

Reseller hosting nedir ve hangi amaçla kullanılacağını öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Hosting Nasıl Satın Alınır?

Hosting satın alabilmeniz için öncelikle oluşturacak olduğunuz web sitesi için uygun bir alan adına karar vermeniz şarttır. Uygun olduğunu düşündüğünüz alan adından sonra çeşitli firmalar aracılığıyla satın alım işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Hosting Seçimi Yapılırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Oluşturmuş olduğunuz web sitesine almak istediğiniz zaman dikkat etmeniz gereken bazı kriterler bulunmaktadır. Bu kriterlerin bazılarını sıralayalım:

Hız

İlk olarak hız konusuna değinelim. Tahmin edebileceğiniz üzere eğer hızlı bir web sitesine sahipseniz bu ziyaretçilerinize daha bir kullanım deneyimi sunar. Bu durumda ziyaretçilerinizin sitenize daha fazla uğramasına olanak tanır. Bu sebeplerden dolayı hosting seçimi yaparken hız konusu özellikle dikkat etmeniz gereken kriterlerden birisidir. Hızlı bir web sitenizin olmasını istiyorsanız, bu konuda hosting paketi alırken özellikle sunucu donanımlarına dikkat etmeniz gerekmektedir. Her ne kadar sunucu donanımları konusunda detayları bilmeseniz bile, bir hosting şirketinin yüksek performansa sahip sunucularının olması, oluşturmuş olduğunuz sitenizin hızını ve sitenizin başarısını oldukça etkileyecek bir etken olduğunu bilmeniz yeterlidir.

WordPress site hızını artırmak neden önemli ve hızı artırmak için neler yapılması gerektiğini buradan öğrenebilirsiniz.

Almayı düşündüğünüz hosting firmanızın daha üstteki paragraflarda da bahsettiğimiz üzere SSD (sebebi geleneksel hard disk sürücülerine kıyasla kullanıcılarına çok daha hızlı bir biçimde kullanım olanağı tanıması) disk teknolojisine sahip oluyor oluşu, yine oluşturmuş olduğunuz sitenizin hızı konusunda oldukça önemlidir. Alacak olduğunuz hosting firmanızın konumu da yine oluşturmuş olduğunuz sitenizin hızını etkileyen faktörlerin arasındadır. Hosting firmanız mekan olarak sitenizi ziyaret edecek olan ziyaretçilerinize her ne kadar yakınsa, sitenizin sayfalarının yüklenmesi de bir o kadar hızlı olur. Bu da yine ziyaretçi memnuniyetini oldukça arttırır. Bu sebepten dolayı, ziyaretçilerinize yakın mekanlardaki hosting firmalarını tercih etmenizi tavsiye ederiz. CDN, yani sitenizin birebir kopyasını barındıran bu ağ ile birlikte dünyanın birçok yerindeki ziyaretçilerinize daha hızlı bir hizmet vermeniz mümkündür.

Eğer web sitenizdeki ziyaretçileriniz birbirlerinden farklı ülkelerde yer alıyorlarsa; bu kişilerin kendilerine en yakın olan yerler aracılığı ile sitenizi daha hızlı bir biçimde dolaşmaları ve sitenizi daha hızlı bir biçimde yüklemeleri konusunda olanak sağlayabilirsiniz. Ekstradan CDN kullanımı, halihazırda kullanımını sürdürmüş olduğunuz bant genişliğini de azaltmanızı sağlayacaktır. Tüm bunların haricinde göz atacak olduğunuz bazı hosting firmalarının planlarında Litespeed Cache gibi ya da Litespeed Cache’e benzer nitelikteki eklentileri ücretsiz bir biçimde kullanabilirsiniz. Bu da yine oluşturmuş olduğunuz sitenizin hızını arttıracak olan önemli etkenlerdendir.

CDN neden kullanılmalı ayrıntılı öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Bant Genişliği

Bant genişliği, web sitenizdeki ziyaretçilerinize belirli bir zaman içerisinde gönderilen veri miktarının ölçüsünü temsil eder. Bu bant genişliği genel olarak aylık gönderilen veri miktarını ölçer. Web sitenizin bant genişliğinin yüksek olması, oluşturmuş olduğunuz web sitenizi görüntüleyebilecek kişi sayısının da bir o kadar yüksek olabileceğini gösterir.

Genelde web siteniz için kullanacak olduğunuz paylaşımlı hosting planları adına kullanıcıların çok fazla bant genişliğine ihtiyaç duymayacağı düşünülür. Bundan dolayı da kullanıcılarına genelde sınırsız bant genişliği hizmetini sunar. Eğer oluşturmuş olduğunuz web sitesini bin kişiden az ziyaretçinin ziyaret edeceğini düşünüyorsanız ya da küçük bir işletmeye sahipseniz, paylaşımlı bir hosting ve aynı zamanda da sınırsız bant genişliği, değerlendirebileceğiniz iyi bir seçenek olabilir.

Oluşturmuş olduğunuz web sitesini günde yaklaşık olarak binden fazla ziyaretçi ziyaret ediyorsa ve bundan dolayı da web sitenizin yoğunluğu konusunda tahminler yürütemiyorsanız, ziyaretçi trafiğinizi destekleyebilecek sunucu paketlerine göz atabilirsiniz.

Bant genişliği hakkındaki detaylı bilgilere blog yazımızdan öğrenebilirsiniz. Yazıya ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Depolama Alanı

Bir üstteki bahsetmiş olduğumuz üzere sınırsız bant genişliği kavramını depolama alanında da görebiliriz. Fakat her hosting planı sınırsız depolama alanı kavramını kapsamaz. Şunu da bilmekte fayda var; gerçekte herhangi bir sunucunun kullanıcılarına sunacak olduğu kaynak, sınırsız değildir. Bundan dolayı kullanıcılara sunulan hizmet şartlarını iyi okumalısınız ve hangi durumlar karşısında hangi tür sınırlamalara denk gelebileceğinizin bilincinde olmalısınız.

Genel olarak, web sitesi kişisel bir blog tarzında ya da küçük işletmenize sahip ise, bununla birlikte fazla miktarda yüksek çözünürlüğe sahip görüntü ya da ses dosyası barındırmıyorsa, depolama alanı sizlere yeterli olacaktır. Bahsetmiş olduğumuz tarzdaki sitelerdeki dosyaların ve paylaşılan içerikler çok yer kaplamadığından genel olarak 1 GB’den fazla alana pek sık ihtiyaç duyulmaz. Eğer oluşturmuş olduğunuz web sitesinde çok fazla görüntü kullanıyorsanız, sizler için 2 ile 4 GB arasında değişkenlik gösteren depolama alanı yetecektir. Oluşturmuş olduğunuz web sitesinde oldukça yer kaplayan dosyalar barındırmak istiyorsanız (örneğin video), depolama alanını daha da yüksek tutmak isteyebilirsiniz. Bu tür durumlarda depolama alanı daha yüksek olan bir hosting planı için para ayırabilirsiniz.

Ölçeklenebilirlik

Yeni bir web sitesi oluşturduğunuz zaman, sitenizin yavaş ve aynı zamanda da düzenli bir biçimde yükselebileceğini veya birden ve hızlı yükselebileceğini söyleyebilirsiniz, bunlar oldukça olası şeylerdir. Fakat bu iki durum haricinde, farklı bir durum da gerçekleşebilir. Bu da bir o kadar olası bir durum olarak kabul edilir. Asıl önemli olan, ziyaretçi sayınızın çokluğu ya da azlığının, web sitesinin performansını etkileyecek olmasıdır.

Zaman içerisinde planlı paylaşım hostinginden ziyade VPS’e yükselmek isteyebilirsiniz ya da bunun yanında dedicated sunucusunu kullanmanızı gerektirebilecek sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Bundan dolayı oluşturmuş olduğunuz web sitesinin ihtiyaçlarına göre değişkenlik gösterdiğinde, hosting paketinizin yükselmeye elverişli olup olmadığını bilmeniz büyük bir önem arz eder.

Desteklenen Uygulamalar

WordPress, Drupal, Magento ve benzeri bir kez bile olsa duymuş olduğunuz PHP uygulamalarını çalıştırma gibi bir düşünceye sahipseniz, bu durum herhangi bir sorun teşkil etmez; fakat Ruby on Rails ya da MongoDB gibi gün geçtikçe daha da popüler bir hal alan uygulamaları çalıştırmayı düşünüyorsanız, bu uygulamaların hosting seçiminize uygun olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

Hosting

Uptime Oranı (Kesintisiz Çalışma Süresi)

Yarattığınız web sitesinin sürekli bir biçimde ziyaretçiler adına erişilebilir durumda olması, sizin itibarınızı koruyacak ve aynı zamanda da yaşama ihtimaliniz olan para kaybını önleyecektir. Fakat bu konuda her hosting şirketinin yaşayabilecekleri küçük problemler sonrasında kesintiler yaşayabileceklerini hatırlatmak isteriz. Genel olarak %99.5 uptime oranının altında kalan herhangi bir hosting planını tercih etmemelisiniz. Bunun sebebi olarak da 0.1’lik bir kesinti ihtimalinin haftalık olarak 10 dakikaya denk geldiği örneğini sunabiliriz. Eğer uptime oranı sizin için fazlasıyla önem arz ediyorsa, bunun için Premium hizmetlere göz atabilir ve size uptime konusunda profesyonel destek verebilecek, tecrübeli bir hosting firması ile birlikte anlaşabilirsiniz.

Güvenlik

Güvenlik tabii ki de oluşturacak olduğunuz web sitesi için vazgeçilmez bir etken olarak yer alır. İşletmenizin niteliğine göre değişkenlik gösteren güvenlik öncelikleriniz bulunabilir. Bunu göz önünde bulundurmalısınız, seçecek olduğunuz hosting firmasının yaşayabileceğiniz herhangi bir güvenlik problemi konusunda size ne kadar yardımcı olabileceğini bilmelisiniz. Bunun yanında anlaşacak olduğunuz hosting firmanızın da oluşturmuş olduğunuz web sitesini ya da sunucunuzu korumak adına hangi önlemleri aldığı konusunda da emin olmalısınız.

Destek

Kuşkusuz kendiniz için en uygun hosting firmasını bulduğunuzu düşünseniz bile herhangi bir zamanda teknik desteğe ihtiyaç duyma ihtimaliniz oldukça yüksektir. Bu sebepten dolayı 7/24 telefonla ya da canlı bir biçimde bağlantı kurabileceğiniz hosting firmasını tercih etmelisiniz. Bu, karşılaşabileceğiniz ciddi problemler karşısında alabileceğiniz önlemler konusunda bilgilenmeniz açısından ya da problemlerin çözümleri konusunda oldukça yararlı olacaktır.

Hosting Paketlerinde Bulunması Gereken Özellikler

Hosting paketlerini kendi içlerinde farklı özelliklere sahiptir. İhtiyacınıza uygun olan özellikleri belirlemeli ve paketleri detaylı olarak incelemelisiniz. Bir hosting paketinde hangi özelliklerin bulunması gerektiğini detaylı olarak inceleyelim.

Sınırsız Web Sitesi Barındırma:

Birden fazla sayıda web sitesinin sadece bir tane hosting paketinde barındırılmasına denir. Sınırsız web sitesini barındırma durumu proje maliyetlerini düşürür. Ayriyeten de yönetimi kolaylaştıran bir çözüm çeşididir. 

Sınırsız Barındırma Özelikleri:

Limitsiz barındırma özellikleri kullanıcılarına oluşturmuş oldukları projeler adına sınırsız barındırma imkanını sunar. Böylelikle sitenizde kullanacak olduğunuz çeşitli dosyalar (görseller bunlardan biri) için herhangi bir depolama alanı problemi yaşamazsınız. 

cPanel / Plesk Kontrol Paneli:

cPanel ve Plesk Panel kullanıcılarının kullanımına birden fazla özellik sunar. Bu yüzden hosting paketlerinde bulunmalıdırlar. cPanel’in kullanıcılarına sunmuş oldukları özellikler genel bakımdan şunlardır:

PHP versiyon değiştirme, sitenin tam yedeğini alma, e-posta hesabı oluşturma, domain oluşturma, mail yönlendirme, FTP hesabı oluşturma, subdomain oluşturma, disk ve trafik kullanımı, 2. alan adı ekleme ve site trafiği inceleme. Plesk Panel’in kullanıcılarına sunmuş olduğu özellikler, cPanel ile benzerlik gösterse de farklı yönlere sahiptir. Plesk Panel’in kullanıcılarına sunmuş olduğu özellikleri şu şekilde sıralayabiliriz:

DNS kayıtlarını düzenleme, alt domain oluşturma, hata kayıtlarına ulaşım, SSL sertifikası kurulumu, veri tabanı oluşturma, ücretsiz Let’s Encrypt SSL kurulumu, disk ve trafik kullanımı, FTP hesabı oluşturma, web sitenin tam yedeğini alma, e-posta yönlendirme, e-posta hesabı oluşturma, otomatik web yazılımları kurabilme, ASP.NET ayarları ve Node.js kullanımı.

Web siteleriniz, barındırma altyapımızda kullanılan orijinal lisanslı yazılımlar ile oluşabilecek güvenlik açıkları ve veri kayıplarına karşı Natro’da güvende.
Lisanslı ürün politikamızı incelemek için tıklayın.

Multi-Platform Hosting Teknolojisi:

Multi-platform hosting hizmeti kullanıcılarına yönetim paneli üzerinden gerçekleştirebilecekleri ve dijital alanda yeni olan kullanıcılara iki farklı platformun yanında iki farklı mekânda da hizmet verebilme imkânı sunar. Bu sayede farklı mekanlarda hizmet almanızı sağlar. Ayriyeten ek bir ücret ödemenize gerek kalmaz. Böylelikle sahip olduğunuz tüm ürünleri de tek bir hizmet üzerinden yönetebilirsiniz.

Tek Tıkla Uygulama Kurulumu:

Bir kullanıcı olarak uygulama kurulumunun vaktinizi almasını istemiyorsanız, bu konuda tek tıkla uygulama kurulumu özelliğinden faydalanmak isteyebilirsiniz. Firmalar kullanıcıları adına, kullanıcılarından herhangi bir teknik bilgi ya da donanım istemeden web sitelerini hazırlamaktadırlar ve kullanıcılar da tek tık ile birkaç dakikada web sitelerini yayınlamaktadırlar.

Ücretsiz 7/24 Destek:

Üst başlıklarda da bahsetmiş üzere olduğumuz 7/24 canlı destek, kullanıcıların herhangi bir problemle karşılaşması sonucunda kalıcı çözümler üretebilmeleri adına önemlidir. Bu sebeple 7/24 canlı destek alacak olduğunuz hosting paketlerinde bulunmalıdır.

Hosting Kontrol Panelleri Nelerdir?

cPanel

cPanel, yine Plesk panel gibi Linux ve Windows tabanlarında işletim sistemlerinde çalışmaktaydı. Fakat 2014 yılından bu yana Windows cPanel’e olan desteğini çekmiştir. cPanel’in açılımı Control Panel’dir ve web tarayıcısı ile birlikte yönetimi sağlamaktadır. Web sitenizde cPanel kullanıyorsanız alanadi.com:2083 ya da alanadi.com:2082 veya alanadi.com/cpanel gibi birkaç biçim ile birlikte erişim sağlayabilirsiniz. 

cPanel hosting kontrol paneli nedir, nasıl kullanılır öğrenmek için burayı ziyaret edebilirsiniz.

Plesk

Plesk panel adından da anlaşılabileceği üzere bir hosting kontrol panelidir. 2003 senesinde geliştiriciliğini üstelenen Plesk Inc. tarafından kullanıcılar ile buluşturulmuştur. 2008 yılına gelindiğinde iste Parallels şirketi yayıncılığını üstlenmiştir. Linux ve Windows tabanlı sunucular ile birlikte çalışmaktadır. Linux tabanlı çalışan işletim sistemlerinde plesk paneli kullanabilmeniz için bağlanmanız gereken sunucu ile bağlantı kurduktan sonra SSH yani Secure Shell ile bağlantı kurmanız ve birkaç kod satırı girmeniz gerekmektedir.

Plesk hosting kontrol paneli nedir, nasıl kullanılır öğrenmek için burayı ziyaret edebilirsiniz.

DirectAdmin

DirectAdmin’den kısaca bahsedecek olursa, web tabanında işlemini sürdüren, grafiksel ara yüzlerini kullanan ve farklı erişim düzeylerinde yönetime uygun hosting kontrol panelidir. DirectAdmin, hosting hizmetlerinden yararlanan kullanıcılar için kullanmış oldukları sunucular üzerindeki gerçekleştirmek istedikleri tüm işlemleri kolayca gerçekleştirmesini hedeflemektedir. DirectAdmin’in kullanımını oldukça kolaydır, ayriyeten de hızlı ve DirectAdmin haricindeki panellere göre de oldukça ekonomiktir.

Hosting ile Birlikte Neler Alınabilir?

Hosting almadan önce alan adı satın almak gerekir. Ardından da hosting, ssl sertifakası, kurumsal e-posta ve hazır e-ticaret sitesi alabilirsiniz.

Domain (Alan Adı) Satın Alma

Oluşturacağınız web sitesi için alan adı şarttır. Ayriyeten dijital ortamda yer alacak markanızı teslim edecek olan alan adı titizlikle seçilmelidir. Akılda kalıcı olmasından tutun kolay telaffuz edilmesine kadar birçok etken göz önünde bulundurulmalıdır. Etkileyici bir alan adı web sitenizin ziyaretçileri için de oldukça etkileyici bir izlenim oluşturacaktır.

Domain satın almadan önce aklınızdaki domainleri sorgulayıp karar vermelisiniz. Domain sorgulama aracına ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz: https://www.natro.com/domain-sorgulama

SSL Sertifikası

SSL sertifikası, internet sitenize gelecek olan ziyaretçilerinizin bilgilerini saklama konusunda oldukça büyük bir rol üstlenir. SSL sertifikası, kurmuş olduğunuz web sitesi ile sitenize ziyaret gerçekleştiren ziyaretçileriniz arasında güvenli bir katman yaratır ve böylelikle ziyaretçilerinizin bilgileri ile verilerini şifreler. Kısacası bir e-ticaret sitesine sahipseniz, ücretli bir SSL sertifikasına sahip olmak sizin için kaçınılmaz olmalıdır. Bu hem ziyaretçilerinize güven verecektir hem de sanal pos sağlamış olduğunuz banka ya da kuruluş tarafından talep edilen gerekli bir sertifikadır. SSL sertifikaları 1 ya da 2 yıllık seçeneklerle alınabilmektedir.

Kurumsal E-Posta

Kurumsal e-posta hizmetleri, kullanıcıları için yüksek kotalı ve aynı zamanda da sık sık yedeklenen hizmetlerdir. Bunların haricinde oluşturmuş olduğunuz web sitenizin spam altında kalma ihtimaline karşı da antispam filtrelerini kullanarak, kullanıcılarına ileri düzey bir koruma sunarlar. Hosting paketlerinde yer edinen standartlaşmış e-posta hizmetlerinde düşük bir kota ya da klasik bir antispam filtresi kolaylıkla bulabilirsiniz. Bu sebepten dolayı yüksek kotanın yanı sıra profesyonel bir biçimde hazırlanmış antispam özelliğine sahip kurumsallaşmış e-posta paketleri önerilmektedir.

Hazır E-Ticaret Sitesi (NatroSite)

NatroSite bu konuda kullanıcılarının uğraşmasına izin vermeden hazır bir biçimde web sitelerini kullanıcılarının kullanımına sunmaktadır.

Hosting ile Sunucu Arasındaki Farklar Nelerdir?

Hosting ile sunucu arasındaki farklara değinecek olursak, bunlardan en önemlisi ve en bariz farkı şudur: Eğer hosting hizmeti alacak olursanız, hosting hizmetini alacak olduğunuz firmanın belirlemiş olduğu limitlere ve sınırlara göre hareket edebilirsiniz. Bunun haricinde sunucunuz ile birlikte hareket etmek isterseniz donanım ile birlikte limitlerinizi de kendiniz ayarlayabilirsiniz.

İhtiyaca Uygun Hosting Paketine Nasıl Karar Verilir?

Oluşturmakta olduğunuz web sitesi için atılması gereken en büyük adımlardan biri de oluşturacak olduğunuz web sitesinin hangi hosting hizmetini kullanacağıdır. Web sitesinin kullanacak olduğu hosting hizmeti şekli, kullanıcıların ihtiyaçlarına ve oluşturacak oldukları web sitesinin amacına göre şekillenmektedir.

Genel olarak üç çeşit hosting hizmeti bulunmaktadır:

  • Paylaşımlı hosting
  • Platformun yönetim sistemine özgü hosting
  • Bulut VDS sunucusu

Paylaşımlı Hosting: Küçük şirketler, kısıtlı bütçelere sahip kullanıcılar, yeni başlayan kullanıcılar ya da düşük veya orta seviye ziyaretçi trafiğine sahip içerik üreticileri için idealdir.

Platformun Yönetim Sistemine Özgü Hosting: Küçük şirketler ya da desteklenmekte olan içerik yönetim sistemine sahip web siteleri adına uygundur.

Bulut VDS Sunucusu: Ziyaretçi akınlarının yoğun olduğu içerik üreticileri için uygundur ve bu konuda da en üst düzeyde destek sağlar. Bu tarz sunucular oldukça karmaşık web siteleri için uygundur. Özelleştirmeye dayalı bir uygulama ya da esneklik gerektiren uygulamalar sunuyorsanız Bulut VDS sunucusunu kullanabilirsiniz.

Hosting Tercih Sihirbazı

Eğer bir kullanıcı olarak SSL sertifikası seçmekte zorlanıyorsanız ve hangi SSL sertifikasını almanız gerektiğini bilmiyorsanız, bu konuyu firmaların sahip olduğu SSL tercih sihirbazları ile sonuca ulaştırabilirsiniz.

Hosting tercih sihirbazına buradan ulaşabilir, en iyi hosting paketine karar verebilirsiniz: https://www.natro.com/hosting/tercih-sihirbazi

Hosting Fiyatları Neye Göre Belirleniyor?

Hosting fiyatları, oluşturmuş olduğunuz web sitesinin gereksinim duyduğu depolama alanı, sahip olduğu RAM ve CPU, diğer web siteleri ile paylaşımlı hosting kullanılması (yani aynı sunucuda barınmaları) gibi kısacası donanımsal özellikleri ya da e-posta kotası ve benzeri birçok kritere göre değişiklik gösteriyor.

İstatistiklere göre; crack yazılım, ters proxy, lisanssız yazılım kullanan web siteleri, diğer web sitelerine kıyasla daha fazla risk altındadır. Ayrıca lisanssız panel kullanımı hukuki sonuçlar doğurur. Verilerinizi güvenle korumak için orijinal lisanslı yazılım kullanın ve hizmet aldığınız firmadan orijinal lisans kullandıklarına dair mutlaka kanıtlar isteyin.

0 Shares:
Benzer İçerikler