Alan Adınızı Blogger’a Bağlayın


12 shares

Blog yazarlığına başlayan her meraklı blogger ileride bir .com, .net veya .org gibi alan adlarını kullanarak web sitelerinin ciddi bir görünüm kazanmasını isterler. Eğer siz de uzun zamandır severek yazdığınız bir blog’a sahipseniz ve bunu alan adınıza bağlamak istiyorsanız, yapmanız gereken adımları sizler için sıraladık.

Öncelikle kendinize ve blogunuza uygun bir alan adı seçimi yapmanız gerekmektedir. Bu seçimi, Natro’nun “Domain Sorgulama” servisi üzerinden rahatlıkla yapabilirsiniz.

 


1. ADIM: Blogger.com’a giriş yapmalısınız.

Blogger‘dan bir blog sahibi olabilmek için Google Plus (G-mail hesabı da olur) hesabına sahip olmanız gerekiyor. Blogger‘a buraya tıklayarak giriş yapabilirsiniz. Blogger.com adresine erişim sağladıktan sonra, karşınıza aşağıdaki görselde de göreceğiniz alan çıkacaktır. 

Ayarlar > Temel > Blogunuz için üçüncü taraf bir URL ayarlama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

 

 

Aşağıda kırmızıyla işaretlenmiş olan alana satın aldığınız alan adınızı yazdıktan sonra Kaydet butonuna tıklamanız gerekmektedir.

Satın aldığınız alan adınızı, artık blogger içerisine eklemek için gerekli olan Cname kayıtlarınızı elde etmeniz gerekmektedir. Sizlere 2 adet Cname verilecektir. Bunları kopyalayarak bir not defterine yazmanızı öneririz. İleride bu bilgileri kullanacaksınız. Kaydet butonuna tıklayıp devam ettikten sonra, karşınıza aşağıdaki ekran çıkacaktır.

Not: Her bloggerın kendine ait Cname kaydını bu alandan oluşturması gerekmektedir.

Blogger içerisindeki süreci bu adımları izleyerek tamamlayabilirsiniz. Bu işlemlerin ardından Natro müşteri panelinize giriş sağlayarak Profesyonel DNS Hizmeti üzerinden izlemeniz gereken bazı adımlar bulunmaktadır.

2.ADIM: Profesyonel DNS Hizmeti İle Blogger.com’u Bağlama

blogger.com üzerinden edindiğiniz Cname’ler ile doğrudan Natro.com’a erişim sağlayarak müşteri girişinizi gerçekleştirebilirsiniz. Giriş sağladıktan sonra karşınıza aşağıdaki görselde göreceğiniz alan çıkacaktır. Bu alandan Aktif Alan Adlarınız bölümüne tıklamanız gerekmektedir. Ardından panelinizde aktif olan tüm alan adlarınız listelenecektir.

Bir sonraki adımda, işlem yapmak istediğiniz alan adını seçerek “Yönet” butonuna tıklamanız gerekmektedir. Bu işlemin ardından “Alan Adı Yönetim Paneline” yönlendirileceksiniz.

 

Alan Adı Yönetim Paneli üzerinden, Profesyonel DNS Servisi bölümüne gelerek “Yönet” butonuna tıklamanız gerekmektedir.

Aşağıdaki ekranda görüntülendiği üzere Host(A) Kayıtları alanına 4 adet IP adresi girmeniz gerekmektedir. Alt Alan Adı kısmı boş kalacak şekilde doğrudan IP adreslerini bu alana eklemeniz gerekmektedir.

 

Eklemeniz gereken IP adresleri aşağıdaki gibidir:

216.239.32.21

216.239.34.21

216.239.36.21

216.239.38.21

Aşağıdaki ekranda göreceğiniz, Cname Kayıtları alanına blogger içerisinden tarafınıza verilen kayıtları ekran görüntüsünde olduğu gibi ekleyerek bu alandaki işlemlerinizi tamamlamalısınız.

Bu işlem de tamamlandıktan sonra yaklaşık 1-2 saat (maksimum) sonrasında blogger.com erişimi sağlayarak Ayarlar > Temel > Blogunuz için üçüncü taraf bir URL ayarlayın alanından “Kaydet” butonuna tekrardan basmanız halinde işleminiz onaylanacak ve alan adınızı eklemiş olacaksınız.

3.Adım: CloudPanel üzerinden Blogger’a Bağlama

Profesyonel DNS Servisi’ne ek olarak, alan adınızı blogger.com’a bağlamak için farklı bir yol daha bulunmaktadır. Bu yol ise; doğrudan Hosting Kontrol Paneli’nize bağlanmaktan geçer. Öncelikle Natro Müşteri Paneli‘nize giriş yapmanız gerekmektedir. Ardından, Hosting Yönetimi > Web Hosting Hesapları alanına tıklayarak ilerleyebilirsiniz.

 

Web Hosting Hesaplarına geldikten sonra bu alanda mevcut hosting hesaplarınız listelenecektir. Ekranda işlem sağlamak istediğiniz hosting hizmetinizin en sağ tarafında bulunan Cloud Panel alanına tıklamanız gerekmektedir.

CloudPanel içerisinde Araçlar bölümüne tıklamanız gerekmektedir.

Bu işlemin ardından, DNS Yönetimi adımını izlemeniz gerekmektedir.

Aşağıdaki alanda hosting paketinizde tanımlı olan alan adlarının listelendiğini görebilirsiniz. Ekran görüntüsünde tek bir alan adı bulunmaktadır. Blogger’a yönlendirme işleminin tamamlanabilmesi için, yönlendirmesi yapılacak olan alan adınızın yanında bulunan “Yönet” bölümüne tıklayabilirsiniz.

 

Host (A) Kayıtları alanına aşağıda belirtilen IP adreslerini girebilirsiniz.

Alias (CNAME) Kayıtları bölümünde, blogger tarafındaki elde ettiğiniz Cname kayıtlarınızı, Yeni Kayıt (Cname) alanına eklemeniz gerekmektedir.

Bu işlemde tamamlandıktan sonra yaklaşık 1-2 saat (maksimum) sonrasında blogger.com’a erişim sağlayarak Ayarlar > Temel > Blogunuz için üçüncü taraf bir URL ayarlayın alanından “Kaydet” butonuna  tıklamanız halinde işleminizi onaylanacak ve alan adınızı ekleme işleminin sonuna gelmiş olacaksınız.

 

Blog’una daha profesyonel bir görünüm katmak isteyen her blogger, yukarıdaki adımları izleyerek alan adlarını blogger’a bağlayabilir.

 

 


Murat Artsin
Natro Hosting’de Müşteri Destek Uzmanı olarak görev alan Murat Artsın, kişisel deneyimleri ile ilgili makaleler yazmaktadır.

23 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Sabırlı, detaycı, anlaşılır, kısacası çok güzel anlatmışsınız. Natro panelleri de tıpkı bu yazı gibi oldukça anlaşılır. Başarılarınızın devamı dileklerimle.

 2. Merhaba,

  İşlemleri bir kaç kez yanlış uyguladım ve şimdi alanadıma özel ikinci cname kaydını alamıyorum nasıl düzeltebilirim?

  1. İlyas Bey Merhaba ;

   Cname kaydının eklenememesinin en büyük sebebi A kaydın da Sub olarak yer almasından kaynaklı olabilir. Bu yönde kontrol edip ardından cname ekleyebilirsiniz.

 3. natro bu özelliği verdiği için bir çok kişi kullanabiliyor blogspot alt yapısını yoksa bir çok kişi blogspot uzantısı ile devam etmeye mahkum kalıcak böylelikle bu tür hizmetlerle kendi markanızı başkasının uzantısı olmadan devam ettirebiliyorsunuz.

 4. Önceden web sitemi Natro’da barındırıyordum. Ekonomik nedenlerle -ki siteden hiç para kazanmadığım halde para harcamak zorunda kalmamak için- blogger’da kullanmak istiyorum. Nic.tr’den aldığım alan adını burada nasıl yapabilirim onu bulamıyorum. Web sitemi Natro’da barındırırken buna uygun bir alan bulmuş ve yapmıştım. Kaldırıldı mı yoksa ben mi bulamıyorum.

 5. bende blog sayfası actım diğer alan adlarından anlamadığım için buraya kayıt oldum ama yine bişi anlamıyorum yapamayacağım galiba

 6. ben Host(A) Kayıtları verdiğiniz ip adreslerini ekle diyorum ama eklemiyor bu konu hakkında ne yapmalıyım?

  1. Buğra Bey Merhaba ;

   Alan adını firmamızdan almış iseniz alan adını yönet dedikten sonra sol altta yer alan pro dns kısmını aktif edip ardından kayıtları bu platform altından da girebilirsiniz.

 7. murat bey natro kullanıyorum. Maxcdn üyeliği satın aldım. Ancak natro da cpanel üzerinde gelişmiş dns ayarlarını bulamıyorum. cdn ayarlarını nasıl yapıcam. internette araştırdığımda cpanel—> gelişmiş dns şeklinde tarif edilmiş. Yardım ederseniz çok sevinirim.

 8. Blogger’ı aldığım alan adıma yönlendirme olayını bir türlü kavrayamamıştım. Çok kıymetli bilgiler içeren bir yazı olmuş. Ellerinize sağlık. Bu arada sayenizde yönlendirme işlemini başarılı şekilde yaptım.

 9. Merhabalar denedim bloggera girdim kaydete basıyorum ama kabul etmiyor yetkinizi doğrulayamadık diyor yardım ederseniz sevinirim