Dmoz Kaydı Nasıl Yapılır ?


Dmoz Kaydı Nasıl Yapılır ?
Dmoz Kaydı Nasıl Yapılır ?

Öncelikle Dmoz hakkında kısaca biraz bilgi verelim. Dmoz açık dizin projesidir ve siteleri listeler dünya üzerinde  şuan 4,202,686 site dmoz’a kayıtlı olması ile birlikte 89,614 editör ve siteye kayıtlı 1,022,125 kategori vardır. Dmoz’da önemli olan nokta şudur ki siteniz için en doğru kategoriyi seçmelisiniz. Bir çok arama motorunun Dmoz’dan faydalanması da büyük önem taşır.

Dmoz’da bulunan 89,614 editörlerin hepsi gönüllü kişilerdir. Siteler editörler tarafından en ince ayrıntısına kadar incelenir ve kurallara uygunluğu sonrasında yayına alınır. Tabi ki yayın kriterleri arasında sitenizin tüm sayfalarının aktif olması yapım aşamasında yada tamamlanmamış olmaması gerekmektedir.

Dmoz Kaydı yapabilmek için ilk olarak www.dmoz.org ‘a giriyoruz. Karşımızda kategoriler ve diller yer almaktadır. Aşağıda bulunan Türkçe dil kısmına tıklıyoruz. Türkçe dilini seçtikten sonra sitemiz ile alakalı geniş bir kategori seçmemiz gerekmektedir. Siteniz için en uygun kategorileri seçtikten sonra Sağ üstte bulunan Adres Öner kısmına tıklıyorsunuz. Sonrasında okumanız gereken kategorilerin nasıl olması ve kayıt kuralları hakkında kısa bir bilgi veriliyor.

Sayfanın en önemlisi site açıklaması kısmıdır burayı doldururken reklam içeren sitenizi öven içeriğiniz ile ilgili olmayan imla kurallarına uygun olmayan kelimeler yazılmamalıdır,Sitenizin açıklamasını 25-30 sözcüğü geçmemesine özen gösterin.Sekmelerin altındaki açıklamaları dikkatlice okursanız hatasız bir kayıt yaparsınız. ikinci kısmı ise sitemizi ekleyeceğimiz kısımdır,burada site adresi,site başlığı,site açıklaması ile ilgili kutuları dolduruyoruz.Tabi önemli bir yere sitemizi eklediğimiz için her kutunun altında çeşitli açıklamalar vardır,DMOZ dizin sitesinin en büyük avantajı kullanım dillerine Türkçe’yi de eklemeleri oldu,İngilizceyi bilmeyenler için kuralları okuyup anlamak zor oluyordu.

En son kısmı kayıt işleminin bitirilmesi için e-posta adresi ve verilen şifrenin girilmesi istenen kısımdan oluşuyor bunları doldurduktan sonra en altta bulunan gönder butonuna tıklayarak sitemizi Açık Dizin Projesi olan DMOZ dizin sitesine göndeririz.


Natro Blog
Türkiye - İstanbul Merkezli natro.com; 1999 yılından bu yana Alan adı servisleri, web Hosting, sunucu kiralama ve barındırma, Güvenlik çözümleri gibi ürünlerle uluslararası web hosting sektöründe hizmet vermektedir.

37 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Dmoz Tamamen İçerisinde Para ve Rüşvet Olarak Editörlerin sitelerine vereceğiniz backlinklerle sitenizi kaydettirebileceğiniz açık bir pazar olmuş durumdadır. Her ne kadar Dmoz dizininde Gönüllü Kişiler Olduğu varsayılan editörler diye adlandırılan kişiler aslında Dmozu bir para basma makinesi olarak gören kişilerden oluşmaktadırlar. ya sizden sitenizin ana sayfasında textlink istemekte yada açık ve net para isteyerek kaydınızı onaylamaktadırlar. bu yüzden Dmoz kaydı için hiç boşuna emek verip günlerinizi saatlerinizi benim gibi harcamayın bir Dmoz editörüne ulaşmak için uğraşın ve istediği neyse virip kaydınızı tamamlattırın aksi taktirde Dmoza hakkı ile kayıt olabilmek Bir Ütopyadır ve bu Ütopya için de boşuna Kürek Çekmeyin. http://www.antalyanakliye.com web sitemi yıllarca ekletemedim ve ekletebilmek için benden istenenleri bir bilseniz off dersiniz….

  2. Herkes en az 1 kez basvurdu ama içerde olay sadece para olduğu için kimse kaydıolamıyor.O yuzden paylaşmanın pek bi esprisi yok.

  3. Açıklayıcı ve yol gösterici bir makale olmuş fakat ben daha önce iki sitem içinde ne yaptıysam dmoz onayı alamadım…

  4. Dmoz’a kayıt yaptırmayı düşündüğümüz http://www.karelsantralservisi.net firmamız karel santral servisi alanında hizmet veriyor ve sektörüyle belli başlı bilgilere sahip. Fakat gel gelelim ki Dmoz kapandı. Esasında sormak istediğim alternatif başka platform varmıdır

  5. çok işime yaradı tüm sitelerim bir web master olarak dmozda teşekkür ederim. sitemi sorguladım ve dmoza kayıtlı natro süpersin

  6. Yıllarca dmoz kaydı yaptırmak için uğraştım fakat her defasında çeşitli sebeplerden dolayı red yedik. açık konuşmak gerekirse dmoz kaydının ne işe yaradığını dahi bilmiyorum

  7. Bende denedim eklemeyi ilk zamanlar rant olmuş içerisi para istenildi sonra kaldı şimdide kapanmış zaten site şuan gayet iyi Allahıma şükür bu arada natro’nun bloğunuda ilk kez gördüm gayet başarılı çok faydalı içerikler var