in , , ,

Domain Nedir? Domain Nasıl Alınır?

Domain hakkında bilmeniz gereken tüm detayları bu yazımızda sizler için sıraladık.

Domain nedir?  Türkçe karşılığı alan adı anlamına gelen kelimelerin ya da rakamların tescil edildiği isimlerdir. Bir web sitesine ulaşmak için, web sitesinin bir IP adresi veya bir isimi olması gerekmektedir. Bunlar da, web sitesi oluşturmanın birinci adımı olmakla beraber, olmazsa olmazlarındandır.

Peki, domain olmasaydı o zaman nasıl web sitelerine erişim sağlardık?

Böyle bir durumda, IP adresi ile bağlanarak bu işlemi gerçekleştirebilirdik. Örnek vermek gerekirse natro.com‘a giriş yapmak istediğinizde, web sitesinin bir alan adı olmasaydı, 85.159.66.2  IP’sini arama çubuğuna yazarak sitemize erişimi sağlayabilirdiniz. Günümüzde IP ile giriş yapmak pek tercih edilen ve akılda kalıcı bir yol değildir.

Domain Nedir ? İkinci Cevap :

Sahip olduğunuz alan adı (Domain) aynı zamanda sizin kimliğinizi, markanızı, yani sizi tanıtan en önemli unsurdur. İnternet sektöründe siz de yer almak istiyorsanız, mutlaka bir alan adı (Domain) sahibi olmanız gerekmektedir.

1. Uluslararası Domain Nedir? (.com .net .org)

Uluslararası domainler,  Amerika Birleşik Devleri firması olan ICANN (IP adreslerinin ve alan adlarının yönetimini denetleyen kuruluş) sorumluluğunda yer almaktadır. ICANN’a kayıtlı firmalardan biri de NATRO’dur.  İstediğiniz uluslararası domain’leri, ilk siz alırsanız kendinize tescil edebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse, almak istediğiniz domain bir başkası tarafından tescil edilmiş ise kişinin/kurumun istediği veya talep ettiği miktarlar karşısında kendinize transfer edebilirsiniz. Bu domainlerin özelliği ise BELGE İSTENMEMESİDİR.

2. Coğrafi / Yerli Domain Nedir? (com.tr k12.tr  gen.tr)

Bu domain’lerde biraz önce bahsettiğimiz uluslararası domain’ler ile aynı yapıda olup, sonuna ülkenizin kısaltmasının eklenmiş halidir. Örneğin, natro.com belge istenmeden uluslararası domainler sınıfınına giriyor. natro.com.tr ise,Türkiye’de yer alan bir firma tarafından belge doğrultusunda tescillendiği anlamını taşımaktadır.  TR alan adınını tescilleyen kurum ise, ODTÜ (Orta Doğu Teknik Üniversitesi)’dür.

Domain’i nasıl satın alabilirsiniz? 

Natro üzerinden bu işlemi nasıl gerçekleştireceğinizin adımlarını aşağıda görebilirsiniz:

Alacağınız alan adları (domain) için, bazı belgelere ihtiyacınız vardır. Bu belgelerle ilgili bilgilere de aşağıda ulaşabilirsiniz:

1) .COM.TR
– Faliyet belgesi (Ticaret Odasından alınır)
– Ticari Sicil Gazetesi
– Alan Adı Tahsis Formu
– Eğer adınız soyadınız üzerinizde ise kimlik fotokopisi
– Eğer başvurduğunuz alan adı firma unvanınızla alakalı değilse ve bir markaysa Marka Tescil Belgesi

2) .ORG.TR
– Alan adının tahsisi için başvuru yapan organizasyonun kuruluş kanunu, vakıf senedi veya dernek tüzüğünü alan adı tahsis formu ile birlikte “.tr” Alan Adı Yönetimi’ne gönderilmesi gerekmektedir.
– Kar amacı bulunmayan oluşumların “.org.tr” ikinci düzey alt alan adına başvurabilmesi için en az üç sivil toplum kuruluşundan destek yazısı alması gerekmektedir.

3) .K12.TR
– Alan adı talebinde bulunan kuruluş devlet okulu ise, ilköğretim, lise ve dengi okulların müdürlük makamınca verilmiş, antetli kağıt üzerinde makamca imzalanmış ve kaşeli yazılı izin belgesi.
– Alan adı talebinde bulunan kuruluş özel okul ise, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından verilen Özel Öğretim Kurumları Ruhsatnamesi’nin “.tr” Alan Adı Yönetimi’ne gönderilmesi gerekmektedir.

Diğer alan adları için gerekli olan belgeleri

com.tr  biz.tr     info.tr   org.tr    net.tr

gov.tr    tv.tr       bel.tr     tel.tr      name.tr

gen.tr   web.tr  av.tr       dr.tr       k12.tr

edu.tr   pol.tr     bbs.tr    tsk.tr     kep.tr

nic.tr adresi üzerinden gerekli evrakların hangisi olduğuna dair bilgilere ulaşabilirsiniz.

“Domain nedir? Domain nasıl satın alınır?” gibi kafanızdaki soru işaretlerini bu yazımızda giderdiğimizi umuyoruz. Siz de bir domain sahibi olmak istiyorsanız buradan domainler ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#Petya #Ransomware Hakkında Bilinmesi Gereken 10 Önemli Nokta!

Kurumsal İmaj İçin Olmazsa Olmaz 9 Öneri