Active Directory Olmadan Remote Desktop Service Kurulumu


Windows Server sunucu işletim sistemi içinde birçok Roles ( Rol ) ve Features ( Özellik ) ücretsiz olarak sunulmaktadır. Fakat Remote Desktop Session sunucumuza bağlantı kuracak olan Computer ( Bilgisayar) ve User ( Kullanıcı ) için Remote Desktop Servisi Client Access Licenses ( RDS CALs ) lisanslaması satın almamızı isteyen roller bulunmaktadır.

Windows Server 2012 öncesinde, bulunan bütün Remote Desktop Servisleri, Domain Üyesi olmayan sunucular üzerine kurulumu yapılarak yapılandırılıyordu. Windows Server 2012 ile birlikte, Remote Desktop Session Host sunucumuz, domain üyesi durumunda değilse ve Remote Desktop Session Host rolünün kurulumunu gerçekleştirildiyse, Remote Desktop Session Host rolünün kurulum işleminin tamamlandıktan sonra yapılandırma işlemleri için sunucumuzun Domain üyesi olarak işlem yapmamız gerektiği uyarısı alabiliriz. Bu uyarıyı almamak ve kurulumun hatasız gerçekleşmesi için Windows Server işletim sistemi arayüzünde bazı ayarlamalar yapmamız gerekmektedir.

Ayarlamaları yapmadan önce Remote Desktop Services’lerin hangilerini seçeceğimizi ve ne işe yaradıklarını ele alalım.

Remote Desktop Services için 3 role servicesin kurulumunun yapılması gerekmektedir.

Remote Desktop Connection Broker hizmeti, Connection Broker hizmeti, kullanılan Remote Desktop Servisleri için bağlantıları oluşturan, oturumu kopmuş kullanıcıların aynı Session Host’a bağlanmasını sağlayan, ayrıca Session Host sunucularınızı High Availability (yüksek erişilebilirlik) oluşturmanıza yarayan hizmettir.

Remote Desktop Licensing Remote Desktop servislerinin Lisanslanma bilgilerini girdiğimiz ve lisansları aktif ettiğimiz hizmettir. Hizmet internet üzerinden ya da telefon ile aktif edilebilir.

Remote Desktop Session Host Eski adıyla bildiğimiz Terminal Sunucu görevini üstlenen, kullanıcıların sunucu üzerine Remote Desktop ile bağlandıkları hizmettir.

Şimdi RDS kurulumu için yapılması gereken ön hazırlıkları nasıl tamamlayacağınızdan bahsedeceğiz

Adım 1:
  • Computer (This PC) üzerinde Mouse sağ click yapıp Properties (Özellikler) sayfası açılır. Açılan ekranda Change Settings’e tıklayabilirsiniz.

 

  • Açılan ekranda “Change…” butonuna tıklamanız gerekmektedir. Ardından “More” butonuna tıklayabilirsiniz.

  • Gelen ekranda Primary DNS suffix of this computer kutusuna domain adı yazılır. Örnek olarak biz “natro.com” yazdık. Ardından, OK butonu ile pencereyi kapatabiliriz.

  •  Computer Name kısmına  “rds” olarak yazdık. Bu pencereyi de OK butonu ile kapatabiliriz.
  • Computer name değişikliği yaptıktan sonra sunucunuza restart atmanız gerekmektedir. Yukarıdaki işlemi gerçekleştirdiğinizde, aşağıdaki görselde göreceğiniz uyarıyı alacaksınız. Aşağıdaki görselde “OK” butonuna bastıktan sonra, pencereyi kapatmanız gerekmektedir. Ardından, “ReStart Now” diyerek, sunucunuzu yeniden başlatabilirsiniz.


  • ReStart işleminden sonra, Computer Name’in değişip değişmediğini kontrol etmeniz gerekmektedir.


Enver Güvenc
8 yılı aşkın sistem uzmanlığı ve veri merkezi deneyimi sonrasında Nisan 2017 den beri Çizgi Telokomünikasyon'da Veri Merkezi Uzmanı / Ekip lideri olarak görevine devam eden Enver Güvenç, sunucu yönetimi, işletim sistemleri problemleri konularında Natro Blog'a katkı sağlamaktadır.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir