Exchange Mail Nedir? Kurulumu Nasıl Yapılır?

Exchange Mail Nedir?

Günlük iş hayatımızda takım çalışmasını destekleyen özelliklere sahiptir. Mail, adres defteri, takvim gibi hizmetlerin tüm cihazlarda ve uygulamalarda senkronize olarak çalışmasını sağlar. Exchange mail hizmetini kolay bir şekilde cihazlarınıza veya uygulamalarınıza kurup hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Sizlerde Natro’nun sunmuş olduğu X-Mail Kurumsal hizmetini Outlook’a kurmak ve kullanmak istiyorsanız aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Öncelikle Outlook programına giriş sağlayarak mail hesabınızı kurmanız gerekmekte. Kurulum için “Dosya“ menüsü üzerinden “Hesap Ekle” seçeneğini seçiniz. Açılan pencerede sizden bazı bilgiler istenmektedir. Bu bilgiler Adınız, E-posta Adresi ve Paroladır. Dikkat etmeniz gereken en önemli nokta ise mail adresinizin tamamını yazmanız gerektiğidir.  Bu alanları eksiksiz doldurduktan sonra  “İleri” butonuna tıklayınız.

İleri butonuna tıkladığınız zaman karşınıza bir uyarı ekranı gelecektir. Gelen uyarıda “İzin ver” seçeneğini işaretlemeniz durumunda kurulum kısa bir süre içinde tamamlanmış olacaktır. Kurulum tamamlandıktan sonra “Son” diyerek Kurumsal mail hesabınızı eklemiş olacaksınız.

Xmail hesabınızın kurulumu tamamlandıktan sonra Rehber ve Takvim verilerinizin senkronizasyonu için  Afterlogic(OutlookSync)  eklentisini  kurabilirsiniz. Eklenti, Outlook 2007/2010/2013, 32/64 bit desteklemektedir.

Eklentiyi, kullanmakta olduğunuz Outlook sürümüne göre alttaki linklerden indirebilirsiniz;

32bit versiyon

64bit versiyon

Eğer 64-bit Windows ile 32-bit Outlook kullanıyorsanız, 32-bit versiyonun kurulumunu yapmanız gerekmektedir.  Outlook versiyonunuzu bilmiyorsanız öğrenmek için Outlook programınızı açtıktan sonra, sol üst menüde Dosya > Office Hesabı > Outlook Hakkında seçeneğine tıklayarak görüntüleyebilirsiniz.

Afterlogic(OutlookSync) programını indirdikten sonra ayarları yapmak için Dosya > Seçenekler > Eklentiler bölümünden Afterlogic eklentisini seçerek “Eklenti Seçenekleri” butonuna tıklayın.

Karşınıza eklenti seçenekleri gelecektir.  Eklenti seçeneklerinde sizden bazı bilgiler istenecektir. Bu bilgiler URL, E-mail ve Paroladır.

Dav Server URL alanına yazılacak sunucu bilgisi için webmail (mail.domain) ara yüzüne erişim sağlayarak Ayarlar > Senkronizasyon Ayarları bölümünü kontrol etmeniz gerekmektedir. Bu alanda yer alan sunucu adresinin Dav Server alanına yazılması gerekmektedir. Eğer bilgilerinizin tamamı eksiksiz ve doğru ise “Test Connection” uyarısı ile bağlantınız gerçekleşmiş olacaktır. Bu bağlantıdan kısa bir süre sonra takvim ve kişi senkronizasyonuda gerçekleşmiş olacaktır. Ek olarak Outlook programında üst menüde bulunan Eklentiler > Afterlogic Sync eklentisine tıklayıp senkronizasyonu gerçekleştirebilirsiniz.

X-mail hizmetini İOS cihazınızda kullanmak istiyorsanız aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Öncelikle cihazınızın Ayarlar seçeneğine tıkayın. Ayarlara tıkladıktan sonra karşınıza gelen pencereden “Parolalar ve Hesaplar” menüsüne tıklayın.  Gelen ekranda  kurulum işlemini başlatabilmeniz için “Hesap Ekle” seçeneği yer almaktadır. Hesap ekle seçeneğini tıkladığınızda ise icloud, Exchange, google, yahoo gibi seçenekler sunulacaktır. Exchange seçimini sağlayarak kuruluma devam etmeniz gerekmektedir.  Bu adımda sizden e-posta adresiniz istenmektedir. E-posta adresini uzantısı ile birlikte eksiksiz yazmanız gerekmektedir. Bilgileri yazdıktan sonra “Giriş Yap” diyerek devam edebilirsiniz.

Giriş yap butonuna tıkladığınızda sizden e-posta şifreniz talep edilecektir. E-posta şifrenizi  yazıp “Sonraki” seçeneğine tıklayıp kuruluma devam edebilirsiniz.

Kuruluma devam ettiğiniz zaman sizden sunucu bilgisi istenecektir. Kurulum aşamasında dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri sunucu adresidir. Sunucu adresine “sync.kurumsaleposta.com” yazılmalıdır. Bilgileri doğru bir şekilde yazdıysanız “Sonraki” seçeneği ile kuruluma devam edebilirsiniz. Eğer bilgiler eksiksiz ve doğru yazıldıysa onay işareti karşınıza gelecektir.   Kaydet diyerek kurulumu tamamlayabilirsiniz.

Kurulum tamamlandıktan sonra kişi senkronizasyonu için öncelikle telefon ikonuna tıklamanız gerekmektedir. Telefon ikonuna tıkladıysanız açılan ekranda Kişiler ikonu yer alacaktır. Kişilere tıklayınız ve sol üt kısımdaki  “Gruplar” seçeneği ile devam ediniz.

Gruplar seçeneğine tıkladığınızda “ Exchange Mail Genel Adres Listesi ” seçeneği ile senkronizasyonu tamamlayabilirsiniz.

0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer İçerikler