WordPress Database Connection Hatasının Çözümü


9 shares
Security system concept with icon design, vector illustration 10 eps graphic.

Error Establishing a Database Connection hatası birçok sebepten kaynaklanabilen, wordpress kullanıcıların sıklıkla karşılaştığı en baş ağrıtıcı sorunlardan bir tanesidir. Error Establishing a Database Connection hatası almanızın sebebi, wordpress site dosyalarınızın veritabanıyla bağlantı kuramamasından kaynaklıdır.

Veritabanı kullanıcı adınızın, şifrenizin, veritabanı isminizin yanlış olması veya değiştirilmiş olması, veritabanı sunucunuzdan cevap alamıyor olmanız, veritabanızın çökmüş olması gibi durumlar Error Establishing a Database Connection hatasına sebep olan durumlar olarak söyleyebiliriz.

Natro panelimizi kullanarak bu sorunu nasıl gidereceğimiz resimler ile anlatacağım.

Hosting panelinizden kullandığınız veritabanı bilgilerinizi almak için “MySQL Veritabanı Yönetimi” menüsüne tıklayınız. İlk adım olarak veritabanınıza yeni bir şifre vermelisiniz.

“Şifre Değiştirme” menüsü ile veritabanınıza yeni şifre belirleyiniz. (Şifreyi not alınız.)

Daha sonra “Yönetim & Yardım” menüsüne tıklayarak Veri Tabanı, Kullanıcı Adı, Mysql Sunucu IP değerlerimizi not ediyoruz.

 

Natro Hosting Panel -1

Not aldığımız bu değerleri WordPress wp-config.php dosyamıza işlemek için Hosting panelimizden Web FTP bağlantısını kullanarak, httpdocs klasöründe yer alan WordPress dosyalarımıza erişelim.

1-hosting

FTP de httpdocs klasörü içerisinde yer alan wp-config.php dosyamızı düzenle yazısının üzerine tıklayarak açıyoruz.

2-ftp

Not aldığımız Veri Tabanı – Kullanıcı Adı – Mysql Sunucu IP ve şifremizi kırmızı ile belirtilen yerlere işlemeliyiz. Bu adımda dikkat etmemiz gereken önemli bir detay; sadece tek tırnakların içerisine giriş sağlamamız gerektiğidir.

Bilgileri girdikten sonra disket simgesine tıklayarak kaydediyoruz ve sayfayı kapatıyoruz. Sitemizde bulunan Error Establishing a Database Connection hatası giderilerek tekrardan yayına devam edecektir.

3-config

Faydalı olması dileği ile..


Natro Blog
Türkiye - İstanbul Merkezli natro.com; 1999 yılından bu yana Alan adı servisleri, web Hosting, sunucu kiralama ve barındırma, Güvenlik çözümleri gibi ürünlerle uluslararası web hosting sektöründe hizmet vermektedir.

16 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Error establishing a database connection hatası alıyoruz, belirtilen tüm değişiklikleri yapmamıza ragmen soruna çözüm bulamadık şuan da mevcut sayfamız https://www.seosefi.com/ açılmıyor. Bazı sayfalar geliyor, bazı sayfalar da ise hata çıkıyor. Yine admin paneline erişim yok tabi bu süreçte, sizce sorun nedir?

  1. Selam,
   https://www.seosefi.com/ adlı siteyi biraz inceleme fırsatı buldum. Sayfanın içerisinde biraz gezinmeme rağmen database ile ilgili bir problem göremedim. Bu durumda geriye kalan ihtimal ya veritabanı erişimlerinde anlık kesintiler oluyor yada SQL sorgulaması yükseldinde SQL’ de problem oluşuyor olabilir. Sorunu, hizmet aldığınız karşı firma ile görüşerek incelemelerini isteyebilirsiniz.

    1. Birşey ekleyeyim, Natroyu işte bu yüzden seviyoruz, herkese yardımcı olmak için gayret gösteriyorlar. Çoğu web sitemizi ve sitemizin yan domainlerini Natro üzerinde barındırıyoruz.

 2. Zaman zaman karşılaştımız bir problemdi teşekkürler efsaweb.com olarak sşzşnle çalışmak isteriz

 3. Merhaba,web-tasarimci.com sitesinde Error Establishing database connection hatası veriyordu. wp_options tablosunda ilk iki satırı değiştirdim. İlk iki satıra site URL’sini girdim. Fakat şimdi de alt sayfalarda 404 hatası alıyorum. Yani anasayfa açılıyor bir sorun yok. Alt sayfaların bazılarında 404 hatası veriyor

 4. Error Establishing a Database Connection hatasını bizde tisort.web.tr sayfamızda yaşamıştık, Behzat Bey’in belirttiği gibi database ile bağlantı sorunundan kaynaklanıyormuş, bilgileri güncelledik sorun düzeldi. Serverdan kaynaklanan anlık kesintiler harici bir sorun olmuyor. Teşekkürler.