Android Cihazlarda Gmail Arayüzüne Mail Kurulumu Nasıl Yapılır?

Incoming email. Receiving messages. New mail receive. Inbox message. Inbox email.

Kurumsal e-posta adresimizi birçok mail uygulamasından kullanmaktayız. Android cihazlarda, cihazın mail uygulamasında mail kullanabileceğiniz gibi gmail arayüzüne ekleyerek mail kurulumu sağlayabilirsiniz.

Bu makalemizde sizlere “Android cihazlarda Gmail Arayüzüne Mail Kurulumu”nu adım adım anlatıyor olacağız.

Başlangıçta telefonunuzda yer alan gmail uygulamasına giriş yapmanız gerekmektedir.

1.Adım

Gmail uygulamasına giriş yapıyoruz. Uygulama içerinde yer alan 1 nolu görseldeki üç çizgiye tıklıyoruz. Ardından da 2 nolu adımda olduğu gibi “Ayarlar” bölümüne tıklayalım.

2.Adım:

E-posta Kurulumu” ekranından “Diğer” bölümüne tıklayınız.       

Hesap türü seçimi yaparken iki seçeneğiniz bulunmaktadır. Peki hesap türünü seçerken hangisini seçmeniz gerektiğini bilmiyorsanız; yol göstericisi olması için bu adımda birkaç önemli bilgi aktaracağız. Gelin, hep birlikte öğrenelim!

IMAP Nedir?

Birçok cihazda mail adresinizi kullanmak istemeniz halinde (bilgisayar, telefon, tablet vb.) tüm cihazlardan aynı içeriğe erişim olanağı sağlar.

Tüm cihazlar ile senkronize çalışmaktadır ve burada dikkat edilmesi gereken bir husus vardır. IMAP kurulumu sağlandığında herhangi bir silme işlemi tüm cihazlarınızdaki veriyi de sileceğinden çok dikkat edilmesi gereken bir konudur. IMAP kurulumda ana mail sunucusuyla senkronize bir şekilde çalıştığından gönderilen maillerde ana sunucu gönderilen klasörüne yansır.

Android cihazlarda IMAP mail kurulumu nasıl yapılır öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz.

POP3 nedir?

POP3, e-posta sunucunuz ile etkileşime geçerek burada bulunan mailleri cihazlarınıza indirmenizi sağlar. Örneğin; bir cihaza Pop3 mail kurulumu sağlandığında, ana mail sunucusunda yer alan mailler bu cihaza iner. Yeni gelen mailler de hem mail sunucunuza hem buraya inmiş olur. POP3 kurulu bir cihazda yaptığınız değişiklikler ana mail sunucunuzdaki verileri etkilemez, yalnızca o cihazın üzerinde ki mailleri etkiler.

IMAP kurulumdan farklı olarak burada yapacağınız değişiklikler diğer cihazlarla veya mail sunucunuz ile senkronize olmayacağından dolayı, mail silme, mail okuma vb. işlemlerde ana mail sunucunuzda ki verilere zarar gelmeyeceğinden daha güvenli bir yol olarak görülmektedir.

POP3 kurulumunda gönderdiğiniz mailler IMAP sisteminde ki gibi senkronize çalışmadığından gönderilen mailleriniz mail sunucusuna yansımaz ve yalnızca gönderdiğiniz cihazda tutulur ve depolanır. Buradan silindiği takdirde mail sunucusundan alınamaz. Bu dikkat edilmesi gereken bir konudur.

Android cihazlarda POP3 mail kurulumu nasıl yapılır öğrenmek için burayı ziyaret edebilirsiniz.

3.Adım:

Natro üzerinde oluşturmuş olduğunuz mail adresinizi yazarak, manuel kurulum adımı ile devam ediyoruz.

4. Adım:

Natro üzerinde oluşturmuş olduğunuz mail adresinizi, e-posta adresi ve kullanıcı adı bölümüne yazıyoruz. Şifre bölümüne mail adresinizi oluştururken belirlemiş olduğunuz mail şifresini yazmanız gerekmektedir.

Gelen sunucusu ve giden sunucusu (SMTP sunucusu) bölümünde yer alan sunucu adresi bölümüne “mail.alanadim.com” yazıyoruz. Örnek olarak: mail.baslangichost.online

5. Adım:

Giden sunucu ayarlarınızın sınamasını sağlarken gelişmiş yazısına tıklayarak bir sonraki aşamaya geçiş sağlanmaktadır.

6.Adım:

Gelişim ayarlara giriş yaptığımızda sayfanın sonunda yer alan yine de devam et seçeneğini seçmeliyiz.

7. Adım:

Bu şekilde giden sunucu için mail ayarlarını tamamlayarak gelen mail sunucu ayarlarına geçiş sağlayabiliriz. Giden sunucu için yapmış olduğumuz adımlar geçerlidir.

  1. Kullanıcı Adı: Mail adresiniz
  2. Şifre: Mail Adresi Şifreniz
  3. Sunucu: Mail.Alanadınız
  4. Ssl uyarısında Gelişmiş >> Yine de Devam Et butonu ile devam edebilirsiniz.

8. Adım: E-postalarınızı kontrol etme sıklığınızı belirleyiniz.

9. Adım:

Adınız kısmına mail gönderimi sağladıktan sonra karşı tarafın görmesini istediğiniz bilgidir.

Sonraki adımına tıklayarak mail kurulumunuzu tamamlayabilirsiniz.

Bu adımı da tamamladıktan sonra e-posta hesabınız android cihazınıza başarıyla kurulmuştur.

0 Shares:
Bu İçerikler İlginizi Çekebilir