.htaccess ile Alan Adı Yönlendirmek

Alan adı yönlendirme işlemi genellikle alan adı yönetim paneli üzerinden yapılmaktadır ancak bazı durumlarda panel üzerinden alan adı yönlendirmek ihtiyaçları karşılamayacaktır. Örneğin alan adında bir değişikliğe gittiniz ve eski alan adınız üzerindeki sayfaları kaybetmek istemiyorsunuz; 

yani sayfanız www.natro.com şeklindeydi ve www.natro.com/iletisim.html – www.natro.com/blabla.html gibi birçok sayfanız var, yeni alan adınız ise www.hostingdergi.com.tr olsun, eğer siz alan adı yönlendirmesi ile yönlendirme yaparsanız doğal olarak tüm sayfalarınız doğrudan www.hostingdergi.com.tr adresine yönlenecektir. Bu durumu da şöyle açıklayalım;

Google üzerinden hosting olarak bir arama gerçekleştirildi ve arama sonuçlarında www.natro.com/hosting.html sayfası çıktı, bu durumda ziyaretçi linke tıkladığında www.hostingdergi.com.tr adresine gidecektir, www.hostingdergi.com.tr/hosting.html sayfasına değil… Ziyaretçi istediği sayfaya ulaşamadığı için sayfanızdan çıkabilir ve bu durum ziyaretçi sayınızı olumsuz olarak etkileyebilir. İşte burada yardımımıza .htaccess dosyası koşuyor. Yapacağımız işleme aynı zamanda 301 yönlendirmesi adı verilmektedir. 301 yönlendirmesi farklı amaçlarla da kullanılabilir, yine bir örnek verelim; internet sitenize giren herkes sitenizi www.natro.com olarak görsün istiyorsunuz, yani natro.com olarak kullanılmasını istemiyorsunuz, bu durumda da .htaccess ile ziyaretçilerinizi istediğiniz şekilde yönlendirebilirsiniz.

Eski alan adını, yeni alan adına yönlendirmek için

Options +FollowSymLinks
RewriteEngine on
RewriteRule (.*) http://www.hostingdergi.com.tr/$1 [R=301,L]

alanadı-yönlendirmesi

Var olan alan adını www ile kullanmak için

Options +FollowSymlinks
RewriteEngine on
rewritecond %{http_host} ^natro.com [nc]

rewriterule ^(.*)$ http://www.natro.com/$1 [r=301,nc]

link-yönlendirmesi

Yukarıdakilerden hangisine ihtiyacınız var ise kendinize göre düzenleyerek htaccess.txt olarak bilgisayarınıza kaydedin ve FTP üzerinden sitenizin ana dizinine (httpdocs, public_html vb.) yükleyin sonrasında dosya adını .htaccess olarak değiştirin. 

Not: .htaccess ile 301 yönlendirmesi yapabilmeniz için Linux platform sunucu kullanıyor olmalısınız ve Apache mod_rewrite modülünün aktif olması gerekmektedir.

0 Shares:
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler