Domain Transferi Nasıl Yapılır?


3 shares

Merhaba ! Sizlere bu yazımda domain transferleri hakkında bilgilendirme sağlayacağım. Transfer işlemlerinizi başlata bileceğiniz görsel anlatım makalenin altında bulunmaktadır.Transfer işlemleri gerçekleştirebileceğiniz alan adı uzantıları aşağıdaki gibidir.

 

.com .net .org .biz .info .tv .mobi Domain Transfer İşlemleri

 • Transfer işleminin başlatılabilmesi için alan adının kilitli olmaması gerekmektedir.
 • Transfer işlemi başlatıldıktan sonra domainin yönetici bilgilerinde bulanan e-posta adresine onay iletisi gönderilir.
 • Transfer işleminin devam edebilmesi için bu iletinin onaylanması gerekmektedir.
 • Transfer işleminin başlatabilmek  adına alan adı tescil tarihinden 60 gün sonra ve süre bitiminden 15 gün önce transfer işlemlerinin başlatılması gerekmektedir.
 • Domain whois bilgilerinin güncel ve açık olması gerekmektedir.

.com.tr .gen.tr .k12.tr .web.tr .org.tr .name.tr .info.tr .bel.tr .biz.tr .bbs.tr .tel.tr Domain Transfer İşlemleri

 • .tr uzantılı alan adları için transfer siparişi kabul edilmektedir.
 • .tr  uzantılı alan adlarında transfer kodu istenmemektedir.
 • Transfer ücreti ödendikten sonra “Sorumlu Değişiklik Formu” doldurularak transfer edilecek firmaya iletilir ve firmanın başvuru yapması beklenir.
 • Transfer süreci 2 iş günüdür. (Nic.tr yönetiminin değerlendirmesine istinaden süre uzayabilir.)
 • Nic.tr tarafından yapılan kontroller neticesinde alan adı transferlerinde “Sorumlu Değişiklik Formu” dışında “Faaliyet Belgesi, Sicil Gazetesi, İmza Sirküleri, Kimlik Fotokopisi, Dernek Tüzüğü vs” gibi belgeler istenebilmektedir.

Domain transferinde oluşabilecek sorunlar aşağıdaki gibidir.

 • Mail onayı gönderildikten sonra mail onayının verilmemesi ve otomatik olarak düşmesi.
 • Alan adı süresinin sona ermesi.
 • Alan adının tescil tarihinin  60 günü geçmemesi
 • Alan adının bulunduğu firma üzerinden transfer siparişinin iptal edilmesi
 • Alan adına yapılan şikayet neticesinde alan adının transferinin durdurulması
 • .tr uzantılı alan adı transferlerinde evraklarda uyuşmazlık.
 • Şahıs veya Firmalar tarafından istek doğrultusunda transfer iptal talebi
 • .tr uzantılı evraklar üzerinde bulunan eski sorumluluk kodlarının belirtilmemesi
 • Bir burada unutulmaması gerekilen nokta makale üzerinde bulunan uzantılar Natro Web Hosting firmasına transfer edilebilen alan adları baz alınarak hazırlanmış olduğudur.

Transfer işlemlerini aşağıdaki adımlarla başlatabilirsiniz.

1- Natro.com adresine erişim sağlayarak sağ üst tarafta bulunan “Giriş Yap” butonuna tıklayınız.

2- Giriş Yap butonuna tıkladıktan sonra Müşteri numaranızı ve şifrenizi yazarak “Giriş Yap” Butonuna tıklayınız. Müşteri kaydınız yok ise aşağıdaki Giriş Yap butonunun altında yer alan Yeni Bir Hesap Oluştur butonundan kayıt oluşturabilirsiniz.

3- Müşteri Panel girişi gerçekleştikten sonra sayfanın üst tarafta bulunan “Domain” butonuna tıklayarak altında açılan “Domain Transfer” butonuna tıklamanız gerekmektedir.

4- Domain Transfer butonuna tıkladıktan sonra açılan sayfada alan adınızı uzantısıyla yazarak transferi başlat butonuna tıklamanız gerekmektedir. Alan adınız .tr uzantılı değil ise almış olduğunuz transfer kodunuzu yazmanız gerekecektir. .tr uzantılı alan adına sahipseniz alan adınızı yazarak devam edebilirsiniz.

5- Transferi Başlat butonuna tıkladıktan sonra açılan sayfa aşağıdaki gibidir. Bu bölümünde Alışverişi Tamamla butonuna tıklayarak ödeme sayfasına yönlendirileceksiniz.

6- Sepet bölümünde görüntülemiş olduğunuz tutar anlık dolar kuruna bağlı olarak değişmektedir. Ödeme şeklini seçerek Hizmet Sözleşmenizi okudum ve kabul ediyorum ve Genel Servis Şartları sözleşmenizi okudum ve kabul ediyorum. sözleşmenizi okudum ve kabul ediyorum. butonuna tıklayarak devam et butonuna tıklamanız yeterli olacaktır.

Faydalı olması dileğiyle.

Konu ile ilgili görüşlerinizi yorum olarak bizlere yazabilirsiniz.


Adem Samed Aygul
Natro Hosting'de Sistem & Network Uzmanı olarak görev yapan Adem, yazıları ile Hosting Blog'a katkı sağlıyor.

19 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Merhaba, zülfücan bey yazdığınız bilgiler aşırı derece çok faydalı. teşekkür ediyorum. Transfer hakkında birazcık olsada bilgi sahibi edindim. tebrik ediyorum. İyi çalışmalar.

  1. Haydar Bey yorumunuz için teşekkür ederim. Alan adı transfer işleminin tamamlanması ile beraber 1 yıl daha uzatıldığından dolayı ücret alınmaktadır. 🙂

   1. yani transferi yaptığımız tarihten itibaren mi 1 yıl olarak uzuyor transfer ettiğimiz alan adımız ?

 2. bazı üçkağıtçı yazılımcılar site sahbine kendi bilgileriyle domain alıp sonrasında anlaşmazlık çıktığında taşıma da sıkıntılar çıkarıyorlar. Kendi hosinginde barındırıyorsa da taşınmasına engel oluyorlar. Bu konuda yapılacaklar nelerdir? Çok arakadaşım bu konuda muzdarip

 3. Merhaba…  Alan adimi denemek icin bazi firmalarda 3-4 sayfa acmaya musade eden ucretsiz hostlar mevcut. Natroda da boyle bir uygulama var mi?

 4. Gerçekten çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için keşke biraz daha erken görseydim yazınızı baya bi uğraşmıştım bu işlemi yaparken tekrar teşekkürler

 5. Merhaba;

  Ben bu transfer kilidinin fonksiyonunu tam anlamadım. Panel bilgilerimin güvenliğini sağlayamadıktan sonra transfer kilidi koymanın gerçekten ne faydası var acaba?

  Teşekkürler