Sitem Çalışmıyor! Ne Yapmalıyım?

Bir alan adı kaydı yaparak başlatıyoruz internetteki serüvenimizi. Alan adınızı kayıt ettikten sonra blog sayfanızı ya da sitenizi oluşturmak için bir hosting paketinize ihtiyacınız var. Hosting hizmetinizi aldıktan sonra siteyi yapılandırma aşamasına geçiyoruz.

Hepimizin beklentisi, kesintilere uğramayan ve ziyaretçisi yüksek bir siteye sahip olmaktır. Bunun için iyi bir hosting şirketi ve iyi bir sunucu biçilmiş kaftandır. Her şeyi hazırladınız ve artık dosyalarınızı sunucya aktarıp sitenizi aktif hale getireceksiniz. Evet, bu süreç çok güzel ancak sizi bazı farklı sorunlar karşılayabilir. Bunlar için sizleri bilgilendirmek istiyorum. Web siteniz çalışmadığında yapabilecekleriniz ve izleyeceğiniz adımlara gelin hep birlikte detaylı olarak göz atalım.

Sitem Açılmıyor, Ne Yapmam Gerekir?

Bilgisayarınızda internet tarayıcısını açtıktan sonra sitenize girişte sorun yaşıyorsanız, sitenizde alacağınız bir hata iletisi illaki olacaktır. Bu hata neden alınabileceğine dair, Google’da ufak çaplı bir araştırma yaparak, sıkıntıyı tespit edebilme şansına sahibiz. Bunun için önce siteye girdiğimizde hatayı neden alıyoruz, yazılımdan kaynaklı bir hata mı dönüyor, attığımız dosyaların sunucu üzerinde çalışmıyor mu, yoksa sunucu kaynaklı bir problem mi var? İşe öncelikle site dosyalarını kontrol ederek başlamamızda fayda var. Bunun için sitenizin FTP’sine bağlanarak, sitenizde yer alan varsayılan giriş sayfanız, siteye ait yönetim klasörleri ve dosya izinlerini kontrol etmemiz sağlıklı olacaktır. FTP’ye bağlanıp siteye ait tüm dosyaları, veritabanı bağlantılarınızı kontrol ettikten sonra, yaşadığınız problemin dosyalardan kaynaklanmadığı bilgisine ulaştınız. Bu bilgiden sonra farklı bir şekilde kontrol yapmaya devam etmemiz gerekiyor.

Siteme girdiğimde, “Bu web sayfası kullanılamıyor” uyarısı veriyor. Ne yapmam gerekir?

Sitenizde yer alan tüm dosyaları kontrol ettiniz ve dosyalar üzerinde bir problem olmadığını tespit ettiniz. İnternet üzerinde sitenizi çağırdığınızda ise açılan sayfada “Bu web sayfası kullanılamıyor.” uyarısı alıyor olabilirsiniz. Bu problem, alan adınızın süresinin bitmesinden kaynaklı olma ihtimali çok yüksektir. Tabi bunun yanında sunucu hizmetiniz ya da hosting paketinizin bitiş sürelerini de unutmamak gerekir. Alan adınızın DNS kayıtları, DNS sunucusundan yanıt almadığında ve alan adının kayıt süresi dolduğunda DNS adresini çözümleyemez. Alan adınızın süresi dolduğunda, açılış sayfasında alan adınızın bulunduğu şirkete ait bir görsel var ise “alan adının süresi dolmuştur.” şeklinde bir uyarı verir ya da direkt başlıkta da belirtmiş olduğum gibi, “Bu web sayfası kullanılamıyor.” hatası da verebilmektedir. Alan adınızın süresi dolduğu için bu hatayı alıyorsanız, alan adınızın bulunduğu firma ile irtibata geçerek alan adınızı yenilemeniz gerekmektedir.

Tüm dosyalar mevcut, her şey tamam peki sitenize ait DNS kayıtları?

FTP dosyalarımı yükledim. Dosyalarda problem olmadığını biliyorum. Artık sitenin çalışmaması için hiç bir sebep yok diyebilirsiniz. Eğer DNS kayıtlarınız oluşmadı ise bu konuda yanılabilirsiniz. Burada kısa bir örneklendirme yapacak olursam, hepimizin evinde bulunan televizyonu uzaktan yönettiğimiz bir kumandası var. Kumandanın pili olmadığından TV’yi uzaktan nasıl yönetemiyorsak, sitenize ait alan adının DNS kayıtları olmadan, siteniz aktif olarak çalışmayacaktır. Bunun için sitenizi yayına aldıktan sonra DNS kayıtlarınızın güncel olmasına dikkat etmenizi öneriyoruz. Şunu da dip not olarak belirtmek isterim ki sitenizin host A kaydı yani sitenizin çalışacağı sunucu, IP adresi farklı bir IP adresi değilse güncelleme yapacağınız zaman DNS kayıtları default olarak host olan sayfaya güncellenecektir. Natro üzerinden aldığınız alan adlarında DNS kayıtları otomatik olarak oluşmaktadır. Ancak farklı bir firmadan alınan alan adları için bu durum geçerli olabilmektedir. Sitenizi oluşturduktan sonra DNS kayıtlarınızı kontrol etmek isterseniz, dünya üzerinde çokça kullanılan “intodns.com” adresini ziyaret ederek site adresini yazıp DNS kayıtlarınızı kontrol edebilirsiniz. Güncellediğiniz DNS kayıtlarından yanıt alınıp alınamadığını ise “whatsmydns.net” adresi üzerinden dünya üzerindeki erişimi de baz alarak kontrol etme şansına sahipsiniz. Bunun dışında, DNS kayıtlarınızı sorgulayacağınız farklı bir servis de dnsbil.com’dur. Bu servis ile alan adınıza ait whois bilgileri, detaylı host A, mail MX kayıtlarını listeleyebilirsiniz.

Tüm müdahalelerime rağmen dosyalarım, site yazılımım, DNS kayıtlarım her şey normal ama yine de siteme erişemiyorum diyorsanız, sorunu düzeltmek için tek çare hizmet aldığınız hosting şirketine ulaşmaktadır. Yapılan tüm müdahalelerinize rağmen sitenizden bir yanıt alamadıysanız artık kontrollerin sunucu tarafında yapılması gerekmektedir. Hosting şirketinizin destek ekibi ile irtibata geçerek yaşamış olduğunuz probleme kısa süre içerisinde çözüm sağlayabileceğinizden emin olabilirsiniz.

Faydalı olması dileğiyle.

 

0 Shares:
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler