GIF Nedir? GIF Nasıl Yapılır?

Son zamanlarda sıklıkla kullanılmakta olan GIF sosyal medyada pek çok farklı seçenek üzerinden tercih yapılmasını sağlamaktadır.

Popüler olması nedeniyle tercih edilen GIF nedir ve nasıl yapılır? Merak edilen konular arasında yer almaktadır. Facebook ve bunun yanı sıra diğer sosyal medya platformlarında hızla yayılmakta olan gifler yoğun şekilde kullanılmaktadır. Farklı duyguları ya da düşünceleri anlatmak amacıyla tercih edilmektedir.

Birbirinden farklı içeriklerle hazırlanmış olan gifler özellikle kullanıcıların ifade etmek istedikleri duygular için en uygun seçenekleri belirlemesini sağlamaktadır. Giderek yaygınlaşan kullanımı nedeniyle merak edilen konular arasında yer almaktadır. Bu noktada özellikle nasıl hazırlandığı ya da ne şekilde kullanıldığı gibi pek çok farklı soru işareti kullanıcıların kafalarında yer almaktadır.

GIF İngilizce olarak grafik değiştirme biçimi anlamına gelmektedir. Kullanıcılar için özellikle sayısal resim saklama biçimi olarak kullanılmaktadır. Uygulama için kayıpsız sıkıştırma kullanılmaktadır. PNG ve JPEG kullanımıyla birlikte bilgisayarlarda özellikle en yaygın resim saklama biçimlerinden birisi de GIF olarak tercih edilmektedir. Piksel tabanlı olarak animasyonların üretimi anlamına gelmektedir.

GIF Nasıl Yapılır?

Farklı duyguları ve düşünceleri ifade etmek için GIF nasıl yapılır? Diye düşünenler istedikleri resimler üzerinden gerçekleştirecekleri aşamalı işlemler doğrultusunda sonuç alabilirler. Sosyal medya ağlarında görmüş olduğunuz GIF yani animasyonları oluşturabilmek için program ya da internet sitesinden yardım alınması gerekmektedir. Gifler özellikle kullanılacak birkaç farklı fotoğrafın bir araya getirilmesiyle ya da video içerisinden belirlenen kesitlerin alınması ile oluşturulmaktadır.

Fotoğrafları kullanarak GIF hazırlamak isteyenler farklı fotoğrafları bir araya getirerek işlem yapabilirler. Video üzerinden uygulama yapmak isteyenler belli bir kesiti kullanarak işlem yapabilirler. Tek tek aşamalı olarak gerçekleştirilecek olan işlemler doğrultusunda kullanmış olduğunuz site ya da uygulama sizlere imkan sağlamaktadır. Bu nedenle ilk olarak GIF hazırlamak için kullanacağınız uygulamayı indirebilir ve gerekli kurulum işlemlerini tamamladıktan sonra işleme başlayabilirsiniz.

Gifler Ne İçin Kullanılır?

Cep telefonu ya da bilgisayar üzerinden kullanılmakta olan gifler hemen her gün artmaya devam etmektedir. Farklı fotoğrafların ya da videoların kullanımı ile hazırlanmış olan giflerde özellikle farklı duygular ifade edilmektedir. Sevdiğiniz fotoğraf ya da resimleri kullanarak sizlerde GIF hazırlayabilirsiniz. Uygulama üzerinden işlem yapmak isteyenler gerekli olabilecek her durumda aynı şekilde kullanacakları farklı videoya da fotoğraf üzerinden farklı gifler hazırlayabilirler.

Gifler günümüzde sosyal medya da ve bunun yanı sıra iletişim mecralarında duyguları ifade etmek ya da anlatılmak isteneni hareketli bir şekilde aktarmak amacıyla tercih edilmektedir. İnstagram, Facebook, WhatsApp gibi pek çok farklı platformda binlerce farklı GIF bulunmaktadır. Her geçen gün artmaya devam eden gifler özel olarak hazırlanmaktadır. Hazır gifleri kullanmak istemeyenler kendileri hazırlayacakları gifler sayesinde gönderimleri sırasında kullanabilecekleri farklı içeriklere sahip olabilirler.

0 Shares:
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler