PhpMyAdmin Üzerinden Veritabanı Yedeği Alma


Merhaba ! Sizlere bu yazımda PhpMyAdmin üzerinden Veri tabanı yedeği alma konusunda bilgilendirme sağlayacağım.

PhpMyAdmin’den bahsetmek gereki ise; MySQL Veritabanı yönetim arabirimi olarak kullanılan, oldukça basit ve kullanışlı bir arayüzdür. PhpMyAdmin üzerinde Veritabanı oluşturma ve silme, tablo ekleme/değiştirme/silme, alan ekleme/değiştirme/silme,SQL sorguları çalıştırma, kullanıcıları, yetkileri ve alan anahtarlarını yönetme gibi işlevleri yapabilmekteyiz.

Şimdi birlikte hangi adımları uygulayarak yedek alacağımızı inceleyelim ;

Natro.com‘a erişim sağlayarak Müşteri Panelimizi açıyoruz.

 

Müşteri Panelimiz de üst tarafta yer alan “Web Sitesi Yönetimi > Web Hosting Hesapları” bölümüne tıklayarak, hosting hesaplarımızı listeliyoruz. İşlem yapmak istediğimiz hosting hesaının sağ tarafında bulunan “Yönet” butonuna tıklıyoruz.

Açılan sayfada sağ üst kısımda “Kontrol Paneli” butonuna tıklayarak “Hosting Kontrol Paneli”ne erişim sağlıyoruz.

Hosting Kontrol Paneli sayfası açıldığında; sol tarafta yer alan “Veritabanı Yönetimi” bölümüne tıklıyoruz. Açılan pencerede “Yönet” bölümüne tıklayarak veritabanına erişim sağlıyoruz.

PhpMyAdmin arayüz sayfasında sağ tarafta veritabanı isminizin üzerine tıklıyoruz.

PhpMyAdmin-Paneli-Nasıl Yönetilir

Karşımıza veritabanınızın içerisinde yer alan tablolar çıkacaktır. Burada üst menüde yer alan ” Dışa Aktar ( Export )” butonuna tıklıyoruz.

PhpMyAdmin-Paneli-Nasıl Yönetilir

Dışa Aktar (Export ) sayfası açıldığında karşınıza iki adet seçenek gelecektir. İlk seçenek herhangi bir soru sormadan direk tüm veritabanı yedeğinizi bilgisayarınıza direk olarak indirmenizi sağlayacaktır.

İkinci seçenek ise veritabanınızın içerisinden hangi bölümleri dışa aktarmak istediklerinizi ayalayabileceğiniz bir ekran çıkartacaktır. Benim size önerim ” seçenek olan ” Hızlı – sadece en az seçenekleri göster ” kısmını işaretleyerek yedek almanızdır.

Dışa Aktar’ım seçeneğini işaretledikten sonra ” Git (Go) ” butonuna basıyoruz.

PhpMyAdmin-Paneli-Nasıl Yönetilir

Tarayıcınız Chrome ise sol tarafta İnternet Explorer ise orta kısım da veritabanınızın inmeye başladığını görebilirsiniz.

PhpMyAdmin-Paneli-Nasıl Yönetilir

Faydalı olması dileğimle.


Natro Blog
Türkiye - İstanbul Merkezli natro.com; 1999 yılından bu yana Alan adı servisleri, web Hosting, sunucu kiralama ve barındırma, Güvenlik çözümleri gibi ürünlerle uluslararası web hosting sektöründe hizmet vermektedir.

4
Kimler Ne Demiş?

avatar
4 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
onur Çatalebys yazılımıDatum Yazılımnatrohost Recent comment authors
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
natrohost
Ziyaretçi

Destek ekibimizden Erdi Köroğlu sizler için yazdı: PhpMyAdmin Yönetimi #NatroBlog http://t.co/4mhqwNFYMc http://t.co/JFm4XfcaA4

Datum Yazılım
Ziyaretçi

Teşekkürler.

ebys yazılımı
Ziyaretçi

teşekkürler

onur Çatal
Ziyaretçi
onur Çatal

phpmyadmin e girdiğmde sağ yanda veritabanlarım listelenmiyor