Mac E-Posta Kurulumu


Bu yazımda çokça istek gelen, Apple kullanıcılarının OS X  işletim sisteminde yer alan e-posta programını nasıl kuracaklarını adım adım resimlerle anlatacağım. Bu sayede e-posta adresinize OS X  işletim sistemi üzerinden kolaylıkla erişerek e-posta hesaplarınızı yönetebileceksiniz.

Kurulum için Mac bilgisayarımızı açtıktan sonra menü içeriğinde yer alan Sistem Tercihleri butonunu tıklıyoruz ve tüm resimlerde yeşil çizgi ile çerçeve içerisine alınmış alanlara dikkat ederek kuruluma başlıyoruz.

Mac-Kurulum-1Sistem tercihleri penceresini açtıktan sonra karşımıza gelen ekranda "İnternet Hesapları" menüsü bulunmaktadır. Buraya tıklayarak e-posta hizmetini ekleyeceğimiz sayfaya giriş yapıyoruz.

Mac-Kurulum-2İnternet hesapları menüsü, Mac bilgisayarlar içerisinde mail, kişiler, takvim, mesajlar ve diğer uygulamaların kullanılacağı yönetim bölümüdür. İnternet hesapları ikonuna tıklayıp, burada ekleyebileceğiniz bir çok e-posta hesabını görüntüleyebilirsiniz. Bu hesaplar arasında Yahoo, Google, Exchange vb. türden bir çok e-posta hesap türleri bulunmaktadır. Manuel e-posta kurulumu yapacağımız için "Başka Bir Hesap Ekle" butonuna tıklayarak işlemimize devam ediyoruz.

Mac-Kurulum-3Açılan pencerede, hesap türümüzü belirtiyoruz ve kuruluma "Yarat" butonuna tıklayarak devam ediyoruz.

Mac-Kurulum-4

"Bir Mail Hesabı Ekleyin" ikonunu seçtikten sonra karşımıza açılan sayfada e-posta hesabımıza ait isim, soyisim, e-posta ve e-postamıza ait parola ekranı gelecektir. İlgili bilgileri bu bölüme girdikten sonra "Yarat" butonuna tıklayarak bir sonraki ekrana geçiş yapıyoruz.

Mac-Kurulum-5

Mac bilgisayarlar için e-posta kurulumunda en önemli bölümlerinden birisi olan sunucu ayarları kısmıdır. Buradan hesap türümüzü belirleyerek IMAP/ POP3 seçerek kullanıcı giriş bilgilerimizi girdikten sonra kuruluma "Sonraki" butonuna tıklayarak devam ediyoruz.

Mac-Kurulum-6

  1. Adınız:  İsminiz ve Soyisminiz
  2. E-posta Adresi   : mailismi@siteisminiz.com
  3. Hesap Türü    :  POP3
  4. Gelen Posta Sunucusu : mail.siteisminiz.com
  5. Giden Posta Sunucusu : mail.siteisminiz.com
  6. Kullanıcı Adı   : mailismi@siteisminiz.com
  7. Parola    = şifreniz

Belirtilen şekilde e-posta bilgilerimizi, ilgili bölümlere girdikten sonra karşımıza sunucu bilgileri ekranı gelecektir ve bu kısımda “Gelen Posta Sunucusu (POP3):” kısmı Mac'te "Kapı" olarak nitelendirilmiştir. Bu kısımı “110“ olarak belirlememiz gerekiyor. SSL kullan kısmını ister boş bırakabilir isterseniz işaretleyebilirsiniz.  Apple, e-posta hizmetinizin kurulumunu tamamladığınızda, eğer e-posta yapılandırmanızda ya da  e-posta içerikleriniz ile ilgili sorun var ise sizi, "bunu işaretlemeniz gerekiyor şeklinde" uyaracaktır. "Sonraki" diyerek kuruluma devam edebilirsiniz.

Mac-Kurulum-7Yapılandıracağımız bir diğer önemli ayar ise giden posta sunucusu bilgilerini gireceğimiz ekrandır. Burada manuel olarak “Giden Posta Sunucusu (SMTP):” kısmını “587" olarak belirtmemiz gerekiyor. Ancak Apple, Mac bilgisayar platformunda kurulum sırasında, giden posta sunucusunu otomatik olarak algılayabiliyor. Bu da Apple'ın bir güzelliği. Sadece mail sunucumuzu, kullanıcı adı ve şifremizi girerek kurulum ekranından "Yarat" butonuna tıklayarak devam ediyoruz.

Mac-Kurulum-8

Giden posta sunucusu bilgilerini girip "Yarat" dedikten sonra açılan pencerede sol tarafta hesap isminiz görünecektir. Bu E-Posta hizmetinizi başarılı bir şekilde oluşturduğunuz anlamına gelmektedir.

Mac-Kurulum-9Test hesabımız gördüğünüz gibi ekranın sol kısmında görünmektedir. Mac bilgisayarınız üzerinde ekli olan mail hesaplarınızı "İnternet Hesapları" menüsünden, sol kısımda görüntüleyebilirsiniz. E-Posta kurulumumuz tamamlandıktan sonra ana sayfada bulunan mail butonuna tıklayarak maillerimize giriş yapabiliriz.

Mac-Kurulum-10Maillerimize giriş işleminin ardından sizin de gördüğünüz gibi test mail sunucumuz üzerinde bulunan 2 adet mail senkronize olarak mailbox kutusunda görünmektedir.

Mac-Kurulum-11

Mac bilgisayarlar için e-posta kurulum işlemimizi başarılı bir şekilde gerçekleştirmiş olduk. Artık mail alım ve gönderim işlemleriniz için OS X işletim sisteminde yer alan e-posta programını kullanabilirsiniz

Faydalı olması dileğiyle.


Murat Uz
Natro Hosting'de Destek Uzmanı olarak görev yapan Murat, yazıları ile Hosting Blog'a katkı sağlıyor.

24
Kimler Ne Demiş?

avatar
18 Comment threads
6 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
19 Comment authors
NesrinMurat UzYalçın AKTAŞisfendiyar carparbora Recent comment authors
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
muratuzcom
Ziyaretçi

Mac E-Posta Kurulumu İşlemlerini @natrohost Blog’da Yazdım http://t.co/QGOOGSuq01

WyThisKolaverdi
Ziyaretçi

RT @muratuzcom: Mac E-Posta Kurulumu İşlemlerini @natrohost Blog’da Yazdım http://t.co/QGOOGSuq01

natrohost
Ziyaretçi

RT @muratuzcom: Mac E-Posta Kurulumu İşlemlerini @natrohost Blog’da Yazdım http://t.co/QGOOGSuq01

natrohost
Ziyaretçi

Mac E-Posta kurulumu nasıl yapılır ? http://t.co/sVBJkhbWRG #NatroBlog #Apple #Mail

Çağlar CAYVARLI
Ziyaretçi

MURAT UZ teşekkür ederiz blogun için.. güzel paylaşım.

muratuzcom
Ziyaretçi

RT @natrohost: Mac E-Posta kurulumu nasıl yapılır ? http://t.co/sVBJkhbWRG #NatroBlog #Apple #Mail

antalya diş hekimi
Ziyaretçi

mac de eposta’nın kopyasını sunucuda bırak gibi bir seçenek varmı ? mac den okuduğum her posta webmail den siliniyor çünkü

Mehmet
Ziyaretçi

Harika paylaşım olmuş çok teşekkürler.

ebys yazılımı
Ziyaretçi

paylaşım çok yararlı bir paylaşım 🙂 teşekkürler

burkay90
Ziyaretçi

Mac E-Posta Kurulumu http://t.co/uZyoxo2RF3 via @natrohost

dunyadandjitale
Ziyaretçi

RT @burkay90: Mac E-Posta Kurulumu http://t.co/uZyoxo2RF3 via @natrohost

göksel erdoğan
Ziyaretçi

herşeyi yapmama rağmen parolanız veya hesap yarları yanlış demekte en az 10 kez denedim olmuyor

Said Yeter
Ziyaretçi
Said Yeter

Hocam elinize sağlık.
Benim sorunum şöyle. Daha önce kurmuştum bi müddet çalıştı. Sonra com.tr den com’a geçildi. Kurmaya çalıştım olmadı farklı kombinasyonlar denedim olmadı. Artık mail adresi kaydedince otomatik siliniyor ya da sürekli şifre isteyip doğru olduğu halde şifreyi kabul edemiyor.
Ne yapmalıyım

Cihan sertel
Ziyaretçi
Cihan sertel

Merhaba 

Yeni kullanıcı oluşturup açtığımda mail açılıyor fakat mail kapatalıp açıldığı zaman mail donuyor.gökkuşağı dönüyor konu acil yardımcı olabilirmisiniz ?

bora
Ziyaretçi
bora

Merhaba Natro

yosemite os x işletim sisteminde mail hesabını kuruyorum gelen var ama giden sunuca bir problem oluşuyor sebebini müşteri hizmetlerindeki arkadaşlarınızla konuşmama rağmen çözüm bulmuş değilim…
bana port ile vs ile ilgili bir şey söylemeyiniz sadece bu sistemin neden 587 de çevrimdışı yazdığını açıklayınız… güncellemeler full son alınan güncellemeler yüklü bilgisayarda… konu ile diğer arkadaşların bir bilgisi olabilir neticesi ile burada paylaştım… 

isfendiyar carpar
Ziyaretçi
isfendiyar carpar

açıklamalarınız çok iyi teşekkür ederim

Yalçın AKTAŞ
Ziyaretçi
Yalçın AKTAŞ

Murat bey selamlar , Apple kullanıcısıyım . Daha önce den başka firmadan hizlet alırken, 2 gün önce NATRO ya geçtik. Firma mail adresi kullanıyorum . Fakat işlemler bittikten sonra ( farklı kong. denemeler yapmama rağmen ) , kullanıcı adınız ya da şifreniz yanlıştır gibi bir hata veriyor . Mail alma ve gönderme işlemine izin vermiyor .

Nesrin
Ziyaretçi
Nesrin

Merhaba Murat B, açıklamalar çok yerinde. Teşekkürler. Ancak bu açıklamayı İngilizce olarak nasıl erişebilirim?