Mac E-Posta Kurulumu


2 shares

Bu yazımda çokça istek gelen, Apple kullanıcılarının OS X  işletim sisteminde yer alan e-posta programını nasıl kuracaklarını adım adım resimlerle anlatacağım. Bu sayede e-posta adresinize OS X  işletim sistemi üzerinden kolaylıkla erişerek e-posta hesaplarınızı yönetebileceksiniz.

Kurulum için Mac bilgisayarımızı açtıktan sonra menü içeriğinde yer alan Sistem Tercihleri butonunu tıklıyoruz ve tüm resimlerde yeşil çizgi ile çerçeve içerisine alınmış alanlara dikkat ederek kuruluma başlıyoruz.

Mac-Kurulum-1Sistem tercihleri penceresini açtıktan sonra karşımıza gelen ekranda "İnternet Hesapları" menüsü bulunmaktadır. Buraya tıklayarak e-posta hizmetini ekleyeceğimiz sayfaya giriş yapıyoruz.

Mac-Kurulum-2İnternet hesapları menüsü, Mac bilgisayarlar içerisinde mail, kişiler, takvim, mesajlar ve diğer uygulamaların kullanılacağı yönetim bölümüdür. İnternet hesapları ikonuna tıklayıp, burada ekleyebileceğiniz bir çok e-posta hesabını görüntüleyebilirsiniz. Bu hesaplar arasında Yahoo, Google, Exchange vb. türden bir çok e-posta hesap türleri bulunmaktadır. Manuel e-posta kurulumu yapacağımız için "Başka Bir Hesap Ekle" butonuna tıklayarak işlemimize devam ediyoruz.

Mac-Kurulum-3Açılan pencerede, hesap türümüzü belirtiyoruz ve kuruluma "Yarat" butonuna tıklayarak devam ediyoruz.

Mac-Kurulum-4

"Bir Mail Hesabı Ekleyin" ikonunu seçtikten sonra karşımıza açılan sayfada e-posta hesabımıza ait isim, soyisim, e-posta ve e-postamıza ait parola ekranı gelecektir. İlgili bilgileri bu bölüme girdikten sonra "Yarat" butonuna tıklayarak bir sonraki ekrana geçiş yapıyoruz.

Mac-Kurulum-5

Mac bilgisayarlar için e-posta kurulumunda en önemli bölümlerinden birisi olan sunucu ayarları kısmıdır. Buradan hesap türümüzü belirleyerek IMAP/ POP3 seçerek kullanıcı giriş bilgilerimizi girdikten sonra kuruluma "Sonraki" butonuna tıklayarak devam ediyoruz.

Mac-Kurulum-6

 1. Adınız:  İsminiz ve Soyisminiz
 2. E-posta Adresi   : mailismi@siteisminiz.com
 3. Hesap Türü    :  POP3
 4. Gelen Posta Sunucusu : mail.siteisminiz.com
 5. Giden Posta Sunucusu : mail.siteisminiz.com
 6. Kullanıcı Adı   : mailismi@siteisminiz.com
 7. Parola    = şifreniz

Belirtilen şekilde e-posta bilgilerimizi, ilgili bölümlere girdikten sonra karşımıza sunucu bilgileri ekranı gelecektir ve bu kısımda “Gelen Posta Sunucusu (POP3):” kısmı Mac'te "Kapı" olarak nitelendirilmiştir. Bu kısımı “110“ olarak belirlememiz gerekiyor. SSL kullan kısmını ister boş bırakabilir isterseniz işaretleyebilirsiniz.  Apple, e-posta hizmetinizin kurulumunu tamamladığınızda, eğer e-posta yapılandırmanızda ya da  e-posta içerikleriniz ile ilgili sorun var ise sizi, "bunu işaretlemeniz gerekiyor şeklinde" uyaracaktır. "Sonraki" diyerek kuruluma devam edebilirsiniz.

Mac-Kurulum-7Yapılandıracağımız bir diğer önemli ayar ise giden posta sunucusu bilgilerini gireceğimiz ekrandır. Burada manuel olarak “Giden Posta Sunucusu (SMTP):” kısmını “587" olarak belirtmemiz gerekiyor. Ancak Apple, Mac bilgisayar platformunda kurulum sırasında, giden posta sunucusunu otomatik olarak algılayabiliyor. Bu da Apple'ın bir güzelliği. Sadece mail sunucumuzu, kullanıcı adı ve şifremizi girerek kurulum ekranından "Yarat" butonuna tıklayarak devam ediyoruz.

Mac-Kurulum-8

Giden posta sunucusu bilgilerini girip "Yarat" dedikten sonra açılan pencerede sol tarafta hesap isminiz görünecektir. Bu E-Posta hizmetinizi başarılı bir şekilde oluşturduğunuz anlamına gelmektedir.

Mac-Kurulum-9Test hesabımız gördüğünüz gibi ekranın sol kısmında görünmektedir. Mac bilgisayarınız üzerinde ekli olan mail hesaplarınızı "İnternet Hesapları" menüsünden, sol kısımda görüntüleyebilirsiniz. E-Posta kurulumumuz tamamlandıktan sonra ana sayfada bulunan mail butonuna tıklayarak maillerimize giriş yapabiliriz.

Mac-Kurulum-10Maillerimize giriş işleminin ardından sizin de gördüğünüz gibi test mail sunucumuz üzerinde bulunan 2 adet mail senkronize olarak mailbox kutusunda görünmektedir.

Mac-Kurulum-11

Mac bilgisayarlar için e-posta kurulum işlemimizi başarılı bir şekilde gerçekleştirmiş olduk. Artık mail alım ve gönderim işlemleriniz için OS X işletim sisteminde yer alan e-posta programını kullanabilirsiniz

Faydalı olması dileğiyle.


Murat Uz
Natro Hosting'de Destek Uzmanı olarak görev yapan Murat, yazıları ile Hosting Blog'a katkı sağlıyor.

24 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Merhaba;

   Mac platformunda e-postaların bir kopyasını sunucuda bırak hizmeti şu şekilde var eğer servis sağlayıcınızın sunucusunda kopyasını bırak hizmetini veriyor ise mac’de herhangi bir müdahalede bulunmadan e-postanızın bir kopyası otomatik olarak mail sunucusunda kalıyor. Eğer servis sağlayıcınız mail sunucusu üzerinde kopyasını bırak hizmeti vermiyor ise e-postalarınızın bir kopyası mac platformundaki maillerinizde sunucu tarafında bulunmayacaktır.

 1. Hocam elinize sağlık.
  Benim sorunum şöyle. Daha önce kurmuştum bi müddet çalıştı. Sonra com.tr den com’a geçildi. Kurmaya çalıştım olmadı farklı kombinasyonlar denedim olmadı. Artık mail adresi kaydedince otomatik siliniyor ya da sürekli şifre isteyip doğru olduğu halde şifreyi kabul edemiyor.
  Ne yapmalıyım

 2. Merhaba 

  Yeni kullanıcı oluşturup açtığımda mail açılıyor fakat mail kapatalıp açıldığı zaman mail donuyor.gökkuşağı dönüyor konu acil yardımcı olabilirmisiniz ?

 3. Merhaba Natro

  yosemite os x işletim sisteminde mail hesabını kuruyorum gelen var ama giden sunuca bir problem oluşuyor sebebini müşteri hizmetlerindeki arkadaşlarınızla konuşmama rağmen çözüm bulmuş değilim…
  bana port ile vs ile ilgili bir şey söylemeyiniz sadece bu sistemin neden 587 de çevrimdışı yazdığını açıklayınız… güncellemeler full son alınan güncellemeler yüklü bilgisayarda… konu ile diğer arkadaşların bir bilgisi olabilir neticesi ile burada paylaştım… 

 4. Murat bey selamlar , Apple kullanıcısıyım . Daha önce den başka firmadan hizlet alırken, 2 gün önce NATRO ya geçtik. Firma mail adresi kullanıyorum . Fakat işlemler bittikten sonra ( farklı kong. denemeler yapmama rağmen ) , kullanıcı adınız ya da şifreniz yanlıştır gibi bir hata veriyor . Mail alma ve gönderme işlemine izin vermiyor .

 5. Merhaba Murat B, açıklamalar çok yerinde. Teşekkürler. Ancak bu açıklamayı İngilizce olarak nasıl erişebilirim?