Asıl Hazine Google ‘da!

Her yıl olduğu gibi hep yeni felsefeler karşımıza çıkıyor. ‘Yeni trendler’ dünyadaki denklemi bozarken, internet aleminde binbir türlü yalanlarla daha da kafa karıştırmaya yol açıyor. Aslında bakarsanız halen birçok haber sitesi, kullanıcıyı kandırmak amacıyla içerikler üretiyor/çeviriyor/çalıyor ve böylece internet’te doğru haber bulmak neredeyse imkansız gibi bir şeye dönüşüyor. Herkes birbirine rakip.

Google, uzun süredir bunun çalışmalarını sürdürüyor. Geçtiğimiz aylarda Google’dan yeni bir algoritma geldi, RankBrain adıyla. RankBrain, tüm arama sonuçlarının neredeyse %15’ini etkiliyor. Bu durum en azından daha doğru sonuç bulmaya teşvik edebiliyor. Peki gerçekten işe yarıyor mu? Yeni çıkan algoritmalar yüzde yüz doğrudan sonuçları etkileyebiliyor mu? Doğruyu söylemem gerekirse, sanmıyorum. Çünkü yine de karşımıza çıkan bir sürü çöp siteleri var. Onlar ya unutuldu, ya da çöp kutusuna atılmak için beklemede kalıyor.

google-seo-bilgi-kaynakları

Google uyuyor mu? Hayır. Her şeyi Google’dan beklemeyin, bir çok şey sizlerin elinde. Hayır bana inanmıyorsanız en azından Google’a inanın;

Bunun üzerinde küçük bir yorum yapmak isterim. Internet mecrasına giren yeni bir müşteri genelde bunu bilemez, anlayamaz. SEO firması yönetiyorsanız bu tür müşterilere mutlaka bu kaynağı vermenizde fayda var. Aksine başınız büyük dertte!

Google bunu bir kere paylaştıysa, tekrardan paylaşmaya ne gerek var? Google’ın sunduğu şeyleri neden paylaşmakta es geçiyorsunuz?

  • “Arama sonuçlarında site bağlantılarını yalnızca kullanıcı için yararlı olacağını düşündüğümüzde gösteririz.” Bakınız: Site bağlantıları (Backlink)

Bunun dışında Google yardım platformunda bulabileceğiniz birçok sorunun cevabı bulunuyor. Bulunmuyorsa bile Google’ın Türkçe destekli yardım forumu var! Yani burada anlatmak istediğim şey; Aradığınız sorunun cevabını bulamamanız mümkün değil. Siz sorun, elbette birisi derdinize deva olacaktır.

Gördüğünüz gibi, Google’ı başarmak zor değildir. Yeter ki felsefesini iyi anlayın. Tüm faktörlerini gözden geçirin, uygulamalara başlayın ve beklemeyi öğrenin.

Roman Adamita

0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler