Whois Gizleme Nedir?


Whois gizleme, alan adı alan bir şahıs ya da kurum için oldukça önemlidir. Whois alan adı sahibi bilgilerinin, alan adının kullandığı isim sunucuları ya da sunucu ip adreslerinin yer aldığı bir tür kimlik bilgisidir. Alan adı kaydından sonra hakkınızda ki bilgiler herkesin erişim sağlayabileceği ve kamuoyuna açık bir veri sistemi üzerinde saklanır.

Whois Bilgilerine Ulaşım Nasıl Sağlanır?

Whois gizleme sorgulaması yapmak, çok zor olan değildir. Whois.natro.com adresinden sorgulama yapılacak alan adı ve güvenlik kodu yazılarak eğer kimlik bilgileri gizli değilse buradan kişisel bilgilere erişim yapılabilir.

Alan Adı Gizliliği Nedir?

Alan adı gizliliği bir kişinin ya da bir kurumun özel bilgilerinin kamuoyuna gizlenmesidir. Bu gizlilik hizmeti ile kimlik ve kişisel bilgileriniz kısıtlanmış olacak ve whois sorgulamalarında bilgileriniz gözükmeyecektir. Böylelikle kimlik bilgilerinizi gizlemiş olacaksınız.

Alan Adı Gizliliği Neden Önemlidir?

Alan adınızı satın alırken girmiş olduğunuz bilgileriniz herkes tarafından görülebileceği şekilde kaydedilir. Bu bilgileriniz ICANN sistemi üzerinde toplanır ve verilenir. Eğer whois, yani kimlik gizleme ürünü almazsanız kişisel bilgilerinize, örnek vermek gerekirse; whois tabanına kayıtlı mail adresinize birçok spam mail gelecek ve bu durum sizin için rahatsız edici olabilecektir. Ayrıca; whois bilgilerine erişim sağlayan kötü niyetli kişiler de sizinle iletişim kurabilir, alan adını transfer etmeniz için size baskıda bulunabilirler. Art niyeti bulunan kişiler sizi dolandırmak amaçlı iletişime geçebilir, sizden zorla ücret isteyebilirler. Gizlilik olmadan bir alan adı elbette kullanılabilir fakat, kişisel bilgilerin korunması açısından whois bilgilerinin açık olması sizi ileride zor durumlarla karşı karşıya bırakabilir.

Natro’da Whois Gizleme Nasıl Yapılır?

250.000+ bireysel ve kurumsal müşteriye hizmet veren Natro, whois gizleme konusunda da tam optimize bir şekilde çalışmaktadır. Müşteri Alan Adı Yönetimi’nden yönetmek istediğiniz alan adını yönet butonuna tıkladıktan sonra, sol alt menüden Kimlik Koruma butonunu yönet demelisiniz. Karşısında ki pop-up penceresinden Kimlik Gizleme ve Güncelle butonuna tıklayarak gizleme işlemini tamamlayabilirsiniz. Bu işlemi yapabilmek için öncelikle bu hizmeti almış olmanız gerekmektedir. Aylık 0.20$ ödeyerek bu hizmeti alabilirsiniz. Ayrıca aşağıdaki görselde detayları inceleyebilirsiniz:

İlginizi Çekebilir :  Plesk Panel CSR Oluşturma VE SSL Kurulumu


Natro Blog
Türkiye - İstanbul Merkezli natro.com; 1999 yılından bu yana Alan adı servisleri, web Hosting, sunucu kiralama ve barındırma, Güvenlik çözümleri gibi ürünlerle uluslararası web hosting sektöründe hizmet vermektedir.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir