En Faydalı Ücretsiz 10 Chrome Eklentisi

Chrome uzantıları, tarayıcınızda yer aldığında farklı konulardaki işlerinizi daha hızlı ve pratik halletmenize yardımcı olur. Chrome Web Mağazası, ihtiyacınız olan uzantıları bilgisayarınıza kolayca eklemeniz için konforlu bir arayüz ile sizi karşılar. Kurmak istediğiniz uzantıyı seçerek eklentinin sayfasına gitmeniz yeterli. Ardından açılan sayfada “Chrome’a ekle” seçeneğine tıklayarak, dilediğiniz uzantıyı tarayıcınıza ekleyebilirsiniz.

İster internette geziniyor ister internet üzerinden çalışıyor olun, Chrome eklentileri ile tarayıcınızı daha işlevsel ve kullanışlı hale getirmeniz mümkündür. Chrome Web Mağaza’sında çok çeşitli alanlarda kullanılabilecek çok sayıda ücretsiz eklenti bulunuyor. Bunlar arasından yaygın kullanılan ve en faydalı olan 10 tanesi aşağıdaki gibi listelenebilir.

Loom-Free Screen Recorder & Screen Capture

Loom, kurumlar için geliştirilen bir ekran kayıt uygulamasıdır. Bununla beraber kişisel bilgisayarınızda da bu Chrome uzantısını rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ekran, kamera ve sesi aynı anda kaydedebilen uygulama, isterseniz bir ya da iki tanesini devre dışı bırakarak da kayıt yapabilir. Kaydedilenler, loom sunucularında depolanır. Kaydı görüntülemek için tıkladığınızda loom’un kendi sayfasına yönlendirilirsiniz. Burada kaydı görüntüleyebilir, doğrudan paylaşabilir, cihazına indirebilir ya da kayda bırakılan yorum ve tepkileri görüntüleyebilirsiniz. Opsiyonel olarak kayıt aşamasında ekranın tamamı ya da sadece seçili sekmeyi kaydedebilirsiniz.

HTTPS Everywhere

HTTPS Everywhere, https koruması sağlamak için kullanılan bir Chrome uzantısıdır. Bağlantınızı şifreler. Size hesap hırsızlığı, gözetim ve birtakım sansür biçimlerine karşı koruma sağlar. Https’teki s, security yani güvenliği temsil eder. Bu uzantı, bağlantı sadece http ise site güvenli değil uyarısı verir ve bağlantıyı açmaz. Bunun yanı sıra, bağlantısı http olan binlerce siteyi otomatik olarak https formuna çevirerek açar. HTTPS Everywhere uzantısını kullanırken bazen adres çubuğunda bir kalkan simgesi görebilirsiniz. Bu, uzantının sitedeki güvenli olmayan bölümleri engellediği anlamına gelir. Kalkana tıkladığınızda engellenen kısımları da görüntülemeye başlarsınız. Ancak bu durumda gizliliğiniz ve güvenliğiniz azalacaktır.

Decentraleyes

Arama sonrasında içeriklere ulaşımın hızlı olması CDN üzerinden mümkün oluyor. CDN yani content delivery network, içerim dağıtım ağı anlamına gelir. Dağınık bir sunucu ağı olan bu sistem kullanıcılara kesintisiz bir şekilde yüksek performanslı içerik sunmak amacıyla hizmet verir. Ancak yerel ya da yerleşimli kütüphanelere CDN aracısı ile erişmek, güvenliği ciddi oranda azaltır. Chrome’un en faydalı uzantılarından olan Decentraleyes, çevrimiçi mahremiyeti artırıp aynı zamanda yerel dosyaları ışık hızında sunmak için aracıları ortadan kaldırır. Bu uzantı, yerel CDN taklidi olarak ifade edilebilir. Decentraleyes, ön ayarlamaya ihtiyaç duymadan çalışır.

Microsoft Defender Browser Protection

Microsoft Defender Browser Protection, Microsoft tarafından geliştirilmiş resmi Microsoft uzantısıdır. Kısaca tarayıcı koruma programı olarak ifada edilebilir. Şüpheli ve zararlı sitelere erişmeye çalıştığınızda bağlantıyı durdurur ve güvensiz siteye girmenizi önler. Phishing yani kimlik avına ve kötü amaçlı web siteleri gibi çevrimiçi tehditlere karşı koruma sağlar. Bilgisayarınıza zarar verebilecek yazılımları indirmenize veya yüklemenize engel olan bu uzantı, Chrome’un güvenlik kategorisindeki uzantılarının en faydalılarındandır. Bu uzantı ile bildirilen zararlı sitelerin listesi sürekli olarak güncellenir. Hedeflediğinizin bağlantının listedeki bağlantılardan biri olması durumunda Microsoft Defender Browser Protection ziyaret etmeye çalıştığınız sayfanın tehdit içerdiğini belirten bir uyarı gönderi ve tek tıklama ile güvenliğe geri dönmenizi sağlar.

Hover Zoom+

İnternetteki görselleri orijinal boyutları ile görmek ve pratik bir şekilde bilgisayarınıza indirmek için Hover Zoom+ uzantısını kullanabilirsiniz. İlgilendiğiniz resmin üzerine fare imlecini getirin. Bu sayede otomatik olarak yeni bir pencere açmadan resmin orijinal boyutunu görüntüleyebilirsiniz. Resmi büyüttükten sonra klavyenizde S tuşuna basarak resmi kolayca indirmeniz mümkün. Chrome’un favorilerinden olan bu uzantı fotoğrafçılık ve özellikle fotoğraf editleme ile uğraşanlar tarafından sıklıkla tercih ediliyor.

Print Friendly & PDF

Herhangi bir web sayfasını PDF formatına dönüştürmek ve baskı işleminizi kolaylaştırmak için tasarlanan Print Friendly & PDF, ilgilendiğiniz dosyaları yazdırmanızı pratik bir hale getiriyor. Bu uzantı, araştırmacılar ve ödev yapan öğrenciler tarafından sıklıkla kullanılıyor. Yazdırmak istediğiniz sayfadaki reklam, link, resim ve diğer tüm gereksiz unsurları ortadan kaldırıyor. Böylece yazdırma öncesinde düzenleme yapmak için ekstra bir zaman harcamanıza gerek kalmıyor. Metinde düzeltmek ya da değiştirmek istediğiniz kısımlar için yazdırma öncesinde bu uzantı üzerinden çalışmanız mümkün. Baskı almayacaksanız Print Friendly & PDF uzantısını istediğiniz belgeleri PDF formatında kaydetmek, paylaşmak ve arşivlemek için de tercih edebilirsiniz.

The Great Suspender

Bu uzantı, birden fazla sekmeyi aynı anda kullanan ve çok sayıda web sayfası ile çalışanlar için geliştirilmiş bir Chrome uzantısıdır. The Great Suspender, tarayıcı hızlandırmak ve sekmeleri yönetebilmek için kullanılıyor. Uzantı, uzun süredir kullanmadığınız sekmeleri tespit ediyor. Tespit edilen sekmeler zaman aşımına uğratılarak devre dışı bırakılıyor. Böylece ciddi bir veri tasarrufu sağlanıyor. Devre dışı bırakılan sekmelere yeniden ihtiyaç duymanız halinde fazla zaman kaybetmeden istediğiniz sekmeyi rahatlıkla geri yükleyebilirsiniz. The Great Suspender, ses çalan ve kullanıcı giriş formu olan sekmeleri algılar ve bu sekmeleri askıya almayı engeller.

Colorblind- Dalton For Google Chrome

Renk körlüğü yaşayanlar için siteleri uygun hale getiren bu uzantı, şüphesiz Chrome’un en faydalı uzantılarının başında geliyor. Colorblind- Dalton, farklı tür renk körlüğü yaşayan bireyler için web sayfalarında renk düzenlemeleri gerçekleştiriyor.  Renk körlüğünde sadece belli başlı renkler görülmez halde değildir. Renk körlüğü hastalığında tüm renk tayfı etkilenir. Dalton, renk körlerinin bilgisayar ekranlarında daha fazla renk görebilmesi amaçlanarak tasarlanmıştır. Uzantı; mavi, yeşil ve kırmızı renk körlüğü için ayrı ayrı hazırlanmıştır.

TinEye, görsel arama yapabileceğiniz bir görsel arama motoru olarak tarif edilebilir. Elinizdeki küçük boyutlu ya da düşük kaliteye sahip görsellerin, daha büyük boyutlu ve yüksek çözünürlüklü hallerine ihtiyaç duyduğunuzda Chrome uzantılarından TinEye’ı kullanabilirsiniz. Özellikle fotoğraf ve video ile ilgilenenler tarafından sıklıkla tercih edilen bu uzantı, aynı zamanda aradığınız görsele benzer görselleri de bulabilen bir algoritma ile çalışıyor. Bir görselin orijinal kaynağına ulaşmak ve haberlerde kullanılan görsellerin iddia edildiği gibi olup olmadığını saptamak için de TinEye Reverse Image Search’ü kullanabilirsiniz. Uzantıyı şu adımlar ile çalıştırabilirsiniz: İlgilendiğiniz görsele sağ tıklayın. İçerik menüsünden TinEye’da görsel ara ögesiniz seçin. Sonuçlar için tineye.cpm’a yönlendirileceksiniz.

Google Translate

Chrome uzantılarının en popüler ve en faydalı olanlarından biri şüphesiz Google Translate. Bu uzantı, alışılan Google Çeviri hizmetini daha işlevsel bir halde kullanıcılara sunuyor. Gezindiğiniz web sayfasındaki yazıyı seçtiğinizde yazıyı direkt olarak istediğiniz dilde görüntüleyebiliyorsunuz. Google Translate, ziyaret ettiğiniz sayfanın Chrome arayüzünüzde kullandığınız dil olup olmadığını algılar ve farklı bir dil ile karşılaşırsa sayfanın tamamını kullandığınız dile çevirebilmeniz için size bir bildirim ile seçenek sunar. Sayfadaki tüm metinleri arayüzünüzde kullandığınız dilde görmek için sayfanın üst kısmında görünen başlıkta “Çevir” seçeneğine tıklayabilirsiniz.

0 Shares:
Benzer İçerikler