E-Ticaret Siteniz Nasıl Daha Fazla Kazanır?

Bir önceki yazım olan E-Ticaret Sitenize Ücretsiz Sahip Olun  isimli makalede işinizi nasıl internete taşıyabileceğinizden bahsetmiştim. Bu yazımda da kurulum sonrası e-ticaret sitenizi işletirken nelere dikkat etmeniz gerektiğinden, maddeler halinde bahsedeceğim. Kurduğunuz ve büyük beklentiler içerisinde olduğunuz e-ticaret sitenizden hedeflediğiniz gibi en iyi geri dönüşümü alabilmek için bazı konularda dikkatli ilerlemeniz ve optimizasyonları doğru yapmanız gerekiyor.Şimdi bunları başlıklar halinde sıralayarak özetleyeceğim;

e-ticaret sitesinde dikkat edilmesi gerekenler

Kategorilendirme : Sitenizdeki ürünlerin çeşitliliğine göre doğru ve kullanıcıyı ilgili ürünlere yönlendiren bir kategori sistemi oluşturmalısınız. Alakalı ürün gruplarını belirleyeceğiniz kategorilerin altına gruplandırarak sitenizde düzenli bir yapı oluşturabilirsiniz. Birbiri ile alakalı ürünlerin bir araya geleceği kategoriler sayesinde müşterileriniz ürünlere kolayca ulaşabilecek, aradığı ürünün yanı sıra benzer ürünleri de görme ve inceleme şansı elde edebileceklerdir. Kategorilerinizin düzensiz olması halinde ürünlerinize ulaşımı zorlaştırarak, satış oranını da aynı ölçüde olumsuz yönde etkileyebilirsiniz. Bu sebeple bu aşamada dikkatli olmalısınız.

Ürün Başlığı ve Açıklaması : Mağazanıza yeni ürün eklerken en dikkat etmeniz gereken alanlardan ikisi de başlık ve ürün açıklamasıdır. Ürün başlığınızın sade, çok uzun olmayan ve ürünü tanımlayan bir şekilde olmasına özen gösterin. Belirleyeceğiniz başlık, arama motorlarında ve sitenizin bir çok alanında görüntüleneceği için düzgün olmalıdır. Ürün açıklaması alanına, ürününüz ile ilgili detaylı ve açıklayıcı bilgiler içeren bir metin ekleyiniz. Müşterileriniz, alacağı ürün hakkında yeterli bilgi alamaz veya eksik bilgi ile karşılaşırsa farklı sitelerde araştırmaya koyulacaktır ve siz de müşteri kaybetmiş olacaksınız.

Ürün Fotoğrafları : Ürün ekleme işlemindeki en önemli konulardan birisi de ürün fotoğrafıdır. Müşterileriniz ürünü görsel olarak görüntülemek ve hatta fotoğrafı büyüterek incelemek isteyeceklerdir. Bu sebeple ürün sayfanızda en az 2 veya 3 adet fotoğraf bulunması ve ürününüzün ambalajı, içeriği vb. görüntüler içermesi etkili olacaktır. Fotoğraf eklerken, düzgün çekilmiş olması, ürünün açık ve net bir şekilde görülebiliyor olması ve ürünün kendisine ait olması önemli faktörlerdir.

Etiketler ve Meta Bilgileri : Ürününüz ile alakalı olan etiketleri tanımlamayı unutmayın, ayrıca meta kelimeleri ve meta açıklaması alanlarını doldurmanız da arama motorlarında ürününüzün düzgün ve ilgi çekici bir şekilde yayınlanmasını sağlayacaktır. Bu da sitenize ziyaret oranını arttıran bir etken olacaktır.

SEO & Link Yapısı : E-ticaret sitenizin SEO ayarlarını aktif edip düzenlemeniz önemli bir adım olacaktır. Böylece sitenizin linkleri ürün isimleri şeklinde çalışmaya başlayacak, arama motorlarında öne çıkmanızı ve ziyaretçi çekmenizi sağlayacaktır. Bu alan aslında bir nevi ürün başlığı ile bağlantılıdır çünkü ürüne ait belirleyeceğiniz SEO kelimesi, başlık ile bağlantılı hatta aynı ve çok uzun olmayan bir yapıya sahip olursa daha anlaşılır olacaktır. Bu sayede ürününüzün yer aldığı sayfanın adresi örnektekine benzeyecektir : (Örn : www.siteadresiniz.com/ahududu-receli )

e-ticaret siteleri nasıl kurulur

Marka İsimleri : E-ticaret sitenizde satışını yaptığınız ürünlerin markalarını “Üreticiler” alanına kaydederseniz, ürün eklerken detay ekranında ilgili markayı da seçerek, ürün bilgilerine ekleyebilirsiniz. Bu sayede o marka ismine tıklandığında veya sitenizde ilgili marka adı aratıldığında bağlantılı tüm ürünler listelenecektir. Bu da daha iyi dönüşüm almanıza katkı sağlayacaktır.

Benzer Ürünler : Ürün eklemesi yaparken, benzer ürünler seçeneğine alakalı ürünleri de ekleyerek ürün sayfasında gösterilmesini sağlayabilirsiniz. Bu sayede müşterilerinize ek ürün önerisi de yapmış olur ve sipariş toplamının yüksek olmasını sağlayabilirsiniz. Örneğin eklediğiniz ürünün “Ahududu Reçeli” olduğunu varsayalım, benzer ürünler kısmına da “Çilek Reçeli” , “Vişne Reçeli” , “İncir Reçeli” vb. diğer ürünlerini de tanımladığınızda, reçel alacak olan müşterinize diğer reçel çeşitlerinizi de göstermiş olursunuz ve ilgisini çekersiniz.

Ödeme Seçenekleri : Sitenizden alışveriş yapan müşterilerinize alternatif ödeme yöntemleri sunabiliyor olmanız çok önemlidir. Alışveriş yapmaya karar vermiş ve ödeme aşamasına kadar gelmiş bir kişi, ödeme seçeneği sebebiyle siparişini yarıda bırakabilir. Bu sebeple sitenizde en az 2 farklı ödeme seçeneği sunabiliyor olmanız gerekmektedir. Eğer bir kredi kartı sanal pos altyapınız yok ise ilk etapta Havale/EFT ödeme seçeneği ekleyebilirsiniz ancak havale yapmayan/yapmak istemeyenler müşterileriniz için  alternatif sunabiliyor olmanız size avantaj sağlayacaktır. Kapıda Ödeme seçeneği en çok tercih edilen yöntemlerden biridir ve müşteri ürününü teslim alırken dilerse nakit dilerse kredi kartı ile ödeme yapabileceği için bu seçeneği daha çok tercih edecektir. Kapıda ödeme hizmetini bir çok kargo şirketi vermektedir, bu konuda kısa bir araştırma yaparak sonuca ulaşabilir ve kullanmaya başlayabilirsiniz.

Kargo Seçenekleri ve Fiyatlandırması : Satın alma işlemini sonuçlandırırken sunacağınız kargo ve teslimat seçenekleri, müşterilerinizin o aşamada siparişini tamamlamasını veya vazgeçmesini etkileyen önemli bir unsurdur. E-Ticaret sitenizde kargo ücretlerinizin çok yüksek olması durumunda, alınan ürün tutarı ile birlikte toplamda çok yüksek bir meblağ ortaya çıktığı için alışverişten vazgeçilebilecektir. Bu sebeple ülkemizde hizmet vermekte olan kargo şirketlerinin gönderim ücretleri hakkında kısa bir araştırma yaparak, hatta teklif isteyerek sizin için en uygun çözümü tercih etmeniz ve müşterilerinize uygun kargo seçenekleri sunmanız önem arz etmektedir.

e-ticaret siteleri için püf noktalar

Puan (Sadakat) Programı : Birçok online alışveriş sitesinde bulunan bu özelliği kendi sitenize de uyarlayabilirsiniz. Müşterilerinizin sitenizden yapacağı alışverişlerde belirleyeceğiniz oranlarda puan kazanmalarını sağlayabilirsiniz. Kazandıkları puanlar karşılığında sitenizden alışveriş veya indirim hakkına sahip olabilirler. Böylece bir sadakat programı oluşturarak sürekli çalıştığınız, sizi tercih eden müşterilerden oluşan bir portföyünüz olacaktır.

Hediye Çeki : Çoğu zaman bir arkadaşınıza veya yakınınıza e-ticaret siteleri üzerinden hediye alırken ne alacağınızı seçmekte zorlanırsınız ve onun ilgisini çekecek, işine yarayacak bir şey almak için strese bile girersiniz. Böyle durumlarda hediye çekleri en işe yarayan hediye türlerinden birisidir. Bu noktada müşterilerinizin yakınlarına veya arkadaşlarına hediye etmek için hediye çeki alabilmelerini sağlamanız da size ekstra avantaj sağlayacaktır. Böylece müşterileriniz ödeme yaparak, daha sonra o tutar karşılığı alışveriş yapabilmek için hediye çeki satın alacak ve diledikleri zaman sitenizden alışveriş yaparak ödeme işlemini mevcut hediye çekleri ile gerçekleştirebileceklerdir.

Üstte bahsettiğim temel maddeler ile ilgili gerekli düzenlemeleri ve çalışmaları gerçekleştirdiğinizde, alışveriş siteniz daha düzenli, işlevsel, dikkat çekici ve tercih edilebilir olacaktır. Ziyaretçilerinize, mümkün olduğu kadar seçenek, avantaj ve kolaylık sağlarsanız, onların müşteriye dönüşme olasılığı da bir o kadar yüksek olacaktır.

Ayrıca bu düzenlemeler sonrası arama motorları ve çeşitli platformlarda da fark ediliyor ve öne çıkıyor olacaksınız. Bu da sizin Google’da üst sıralara yükselmenizi, daha fazla tercih edilmenizi ve dolaylı olarak sitenize daha fazla ziyaretçinin gelmesini sağlayacaktır. Sitenize gelen ziyaretçiler de aradıklarını kolayca bulduğunda sunduğunuz hizmet avantajları ile birlikte satın alma kararı verme oranları da yüksek olacaktır.

0 Shares:
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler