Opencart Mail Hata Çözümü


Opencart, açık kaynak kodlu bir e-ticaret sistemidir. Piyasadaki ücretli e-ticaret yazılımlarının yüksek maliyetleri bir çok işletmeyi Opencart gibi açık kaynak kodlu PHP tabanlı ve ücretsiz sistemlere yöneltmiştir.

İlgili modül içerisinde mail yapılandırmanızı aşağıdaki işlem adımları ile gerçekleştirebilirsiniz. Aynı zamanda yazımız içerisinde Opencart üzerinde yaşanan mail gönderim hatasına ait bilgiler de bulunmaktadır.

Opencart Mail Yapılandırması

Opencart mail yapılandırmanız için opencart web sitenizin yönetim paneline erişim sağladığınızda sol menülerde yer alan “SİSTEM” menüsüne giriş sağlamanız gerekmektedir

yonetim_paneli

Açılan menüler arasından “AYARLAR” seçeneğine giriş sağlamamız gerekmektedir.

ayarlar

Karşımıza Mağazalar adlı sayfamız gelmekte olup ilgili sayfa üzerinde “DÜZENLE” butonu ile sistemin genel ayarlarına ulaşacağız.

duzenle

Genel ayarlar sayfamızda bulunan “E-POSTA” sekmesi ile görselimiz üzerindeki bilgiler aracılığıyla ilgili alanları doldurmanız gerekmektedir.

e-posta

SMTP Hostname:mail.alanadınız.com
SMTP Username:kullanıcı@alanadınız.com
SMTP Password:Mail şifreniz
SMTP Port:587

Yukarıdaki bilgiler doğrultusunda mail gönderimleriniz başarılı bir şekilde gerçekleşmiyor ise mail sistem dosyanızda düzenleme sağlamanız gerekmektedir.

Web sitenizin FTP’sine erişim sağladığınızda httpdocs/system/library/mail.php dosyası içerisine girip aşağıda satır numarası yazan bilgileri kontrol etmeniz gerekmektedir.

16  public $newline = “/r/n”;

17  public $crlf = “/r/n”;

271. Satırda başlayan bilgi aşağıdaki gibi düzenlenmelidir;

271   if ($this->verp) {

272   fputs($handle, ‘MAIL FROM: <‘ . $this->username . ‘>XVERP’ . $this->crlf);

273  } else {

274   fputs($handle , ‘MAIL FROM: <‘ . $this->username . ‘>’ . $this->crlf);
275  }

Yukarıdaki bilgiler doğrultusunda düzenleme sağladığınız taktirde panel üzerinde bilgisi girilen admin mail adresi ile gönderim sağlanacaktır.

 


Natro Blog
Türkiye - İstanbul Merkezli natro.com; 1999 yılından bu yana Alan adı servisleri, web Hosting, sunucu kiralama ve barındırma, Güvenlik çözümleri gibi ürünlerle uluslararası web hosting sektöründe hizmet vermektedir.

7 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. opencart 2.1 için mail gönderip, "username" kısmından hata vermesi durumunda; "smtp_username" olarak düzelterek sorunu aşabilirsiniz.

  2. İyi günler,

    hosting ve domain için ben de natro'yu kulllanıyorum. Opencart 2.3'te. söylediğiniz işlemleri yaptım, username 'i smtp_username olarak değiştirdim. ama hala hata sayfası alıyorum mailime bağlanmaya çalışırken.

    acaba opencart 2.3 için farklı bir durum mu sözkonusu?

    İyi günler

  3. hostname e 127.0.0.1 yazınca sorun gidiyor bende çok aradığım için çok yardım etmek istedim 🙂