BIOS Nedir? Ne İşe Yarar? Ayarları Nasıl Yapılır?


Bilgisayar kullanan her insanın en azından bir kez olsun duyduğu bir kelime olan BIOS bilgisayarın düzgün çalışması açısından hayati role sahip bir araçtır. BIOS, yani Basic Input Output System; bilgisayarın donanımsal parçaları ile yazılım arasında köprü görevini görür. Bu nedenle bilgisayarın düzgün çalışması açısından oldukça önemli bir unsurdur. BIOS kalıcı bir yazılımdır ve rom bellekte saklanır. Güncellenebilir bir yapısı vardır fakat tamamen kaldırılamaz. Bilgisayarın açılabilmesi açısından hayati bir rol oynar. Yazılımında hata bulunan bir BIOS, doğal olarak bilgisayarın çalışma fonksiyonlarında da olumsuzluklara yol açacaktır. Bu nedenle bu konuda verebileceğimiz en önemli tavsiye eğer düzgün çalışıyorsa BIOS güncellemeleri ile fazla uğraşmamanız yönünde olacaktır. Çünkü hatalı veya sizin donanımınıza uymayan bir güncelleme yapılması, çalışma unsurlarında hatalar meydana gelmesine sebep olabilir. Bu nedenle BIOS, genellikle çok bilgi sahibi olmayan kullanıcıların kullanmaması gereken bir bölüm olarak görülmektedir.

 

BIOS Ayarları Nasıl Yapılır?

Bilgisayarın temel fonksiyonlarını denetleyen bu yazılım ekran aracılığı ile kontrol edilebilir. Genellikle bilgisayar açılışında F10, F2 ve DEL tuşları ile BIOS sayfasına ulaşılmaktadır. BIOS ekranına nasıl ulaşabileceğiniz, bilgisayarınız açılırken en altta yazmaktadır. Bilgisayardan bilgisayara ve kullanılan BIOS mekanizmasına göre değişiklik göstermektedir. Piyasada en çok tercih edilen BIOS markaları AWARD, AMI ve PHOENIX diyebiliriz. Bahsettiğimiz kısayolları kullanarak BIOS ayarları menüsüne girdikten sonra ayarlarda değişiklik yapılabilir. Eski bilgisayarlarda BIOS menüsünde fare kullanımı mümkün olmamaktadır. Fakat yeni geliştirilen ana kartlarda ve BIOS markalarında fare kullanım mümkündür. Genellikle oldukça basit bir dizayna sahiptir ve mümkün olduğunca sade bir tasarımı vardır. Bu sayede ayarları kolayca değiştirebilirsiniz. Gelişmiş masaüstü bilgisayarlarında işlemci fanı hızı ve kasa fanlarının hızı, menüsünden ayarlanabilir. Aynı zamanda son geliştirilen BIOS menülerinde çeşitli verimlilik profili ayarları vardır.

 

BIOS İşlevleri Nelerdir?

BIOS menüsünü kullanarak birçok işlem gerçekleştirilebilir. Bunlardan en önemlisi birçok kez işimize yarayacak olan format atma işlemidir. Format atmak için BIOS menüsünden başlangıç ayarları değiştirilmelidir. Bilgisayarın başlangıçta sabit disk mi, CD mi yoksa USB bellek mi kullanacağı BIOS ayarlarından değiştirilebilir. Örnek verecek olursak, USB bellek ile format atmak için ayarlar menüsünden, başlangıçta USB bellek ile başlatma ayarı seçilerek, USB belleğin içindeki Windows yazılımı format sonrasında bilgisayara yüklenebilir. Aynı işlem CD için de kullanılabilir. Format atmak haricinde BIOS, başlangıçta RAM, ekran kartı gibi donanımları test eder ve düzgün çalıştıklarından emin olur. Eğer herhangi bir donanımda işlevsel bir problem varsa, bilgisayarın başlatılmasını durdurur. Bu sayede bilgisayarın hatalı bir şekilde başlamasından kaynaklı çıkabilecek zararlar engellenmiş olur. Yazılım ve donanım arasında hayati rol oynamasının ana sebebi de budur. Aynı zamanda donanımların kullanacağı voltaj düzeyleri de yine BIOS ayarlar. Donanımların frekans ayarlarını yapar. Kullanılmayan donanım parçalarını kapatmamıza imkân sağlar.


Natro Blog
Türkiye - İstanbul Merkezli natro.com; 1999 yılından bu yana Alan adı servisleri, web Hosting, sunucu kiralama ve barındırma, Güvenlik çözümleri gibi ürünlerle uluslararası web hosting sektöründe hizmet vermektedir.

Kimler Ne Demiş?

avatar