• .NET Güvenlik seviyesi değişimi
  “Trust Level (Güvenlik Seviyesi)”, Web uygulamalari tarafindan hangi islemlerin yapılabilecegini veya yapilamayacagini belirleyen Web.config dosyasindan ayarlanabilen izinleri ifade eder. ASP.NET 1.0, 2.0,3.0,3.5 ve 4.0  sunucularımız varsayılan Medium Trust düzeyi ile aşağıda detayları verilen OleDbPermission,OdbcPermission, ConfigurationPermission, ReflectionPermission ,az-kisitlayici (less-restrictive) WebPermission ve SocketPermission kullanmaktadir:

  WebPermission Unrestricted="true"

  OleDbPermission Unrestricted="true"

  OdbcPermission Unrestricted="true"

  SocketPermission Unrestricted="true"

  ReflectionPermission Unrestricted="true"

  “Medium Trust Level” kullanmak uygulamaların paylaşımlı sistem kaynaklarına erişimini engeller, ve uygulama çakışması olasılığını ortadan kaldırır. OleDbPermission ve OdbcPermission eklemek veritabanlarına erişimde bu veri sağlayıcıları kullanmak için uygulamalara izin verir. WebPermission giden http ve https trafiğine izin vermek için değiştirilmiştir.  SocketPermission odeme servislerine daha iyi erişim sağlamak için değiştirilmiştir. ConfigurationPermission ekleyerek metod veya sınıfların konfigürasyon dosyalarına erişimi sağlanır. ReflectionPermission ekleyereknon-public tipler ve üyelere erişim izni sağlanır. 

  “Medium Trust Level” altında çalışan uygulamaların Kayit Defteri (Registry) erisimleri yoktur, ve Windows Olay Log’a (event log) erişemezler. Hem ağ hemde dosya sistemi erisimi sınırlı olacaktir.

  Medium Trust Seviyesinde calisan uygulamalar

  DotNetNuke

  DotNetNuke değiştirilmiş Medium Trust ortamında kurulabilir. Kurulum, yapılandırma ve detayli bilgi için uygulama geliştirici web sitesi, ilgili blog ve forumları inceleyebilirsiniz.

  ASPDotNetStoreFront

  ASPDotNetStoreFront website’sindeki makaleye göre:
  "Beginning with version 7.0.2.5, the software will run in Medium Trust natively. Customers on earlier versions than that will need to contact ASPDotNetStoreFront's support with their original order number for a special medium trust build."

  Versiyon 7.0.2.5 ile başlayan sürümler Medium Trust altında çalışabilir. Daha önceki sürümlere sahip kişiler ASPDotNetStoreFront destek ile iletisime gecip detayli bilgi alabilirler.

  BlogEngine

  BlogEngine değiştirilmiş Medium Trust ortamında kurulabilir. Kurulum, yapılandırma ve detaylı bilgi için uygulama gelistirici websitesi, ilgili blog ve forumları inceleyebilirsiniz.

  mojoPortal

  mojoPortal değiştirilmiş Medium Trust ortamında kurulabilir. Kurulum, yapılandırma ve detaylı bilgi için uygulama gelistirici websitesi, ilgili blog ve forumları inceleyebilirsiniz.

  Kismi Trusted Callers

  Eğer trust ile ilişkili konular üzerinde çalışıyorsanız, Partially Trusted Callers (Kismi Trusted Callers) a izin vermeyen assembly’ler ile ilgili olabilir. Bu konu hakkında detaylı bilgi için MicroSoft’un dokümantasyonunda faydalanabilirsiniz. (Trusted Callers here and here (these are components that will NOT work with Partially Trusted Callers)

  Diğer Öğeler

  AspJpeg

  Detaylı bilgi için uygulama geliştirici web sitesi, ilgili blog ve forumları inceleyebilirsiniz.

  FileIO

  FileIO bug hakkında Microsoft tarafında gerekli bilgi bulunmaktadır. Eğer bir klasöre yazmanız gerekiyorsa, öncelikli olarak FTP üzerinden klasörü yaratmanız gerekmektedir. Klasör oluşturulduktan sonra problemsiz yazabiliyor olmalısınız.  

  Yapılandırma

  Size yardımcı olmak ve uygulamanızı local ortamınızda geliştirme ve test edebilmeniz için kendi değiştirilmiş Medium Trust yapılandırmamızı indirebilir, kullanabilirsiniz:

  Örnek Config Dosyası

  NOT:

  .Net ile yazılmış uygulamalarınızdaki  web.config dosyalarınızda <trust level="Medium" originUrl="" />veya <trust level="Full" originUrl="" />satırını kaldırmanız gerekmektedir.

 •  
 •