WordPress’te Kullanmanız Gereken 8 Önemli Eklenti


2 shares

WordPress ’in temel bilgisayar kullanım becerilerine sahip herkesin rahatça içerik yönetimi yapabilmesi özelliğiyle bir çok kullanıcı tarafından tercih edilmektedir. Kod bilgisi gerekmeden, dilediğiniz sektöre uygun web sitesi oluşturabilirsiniz. Fakat yüklemeniz gereken bazı eklentiler vardır. Bu eklentiler bazı firmalar ve yazılımcılar tarafından ücretli ve ücretsiz olarak kullanıcıların deneyimine sunulmaktadır. Biz de wordpress’e yeni başlayanlar için yüklemeniz gereken temel eklentileri sizlere sunuyoruz.

Yoast – Seo

SEO (arama motoru optimizasyonu) web sitenizin ilgili anahtar kelimelerle google’da üst sayfa ve sıralarda görünmenizi sağlar. Bir SEO uzmanı değilseniz bile yoast-seo eklentisiyle üst sıralarda görünebilirsiniz.

Yoast Seo kurulumunu tamamladıktan sonra ilgili sayfalarda yapmanız gereken düzenlemeleri sizlere madde halinde sunmaktadır. Seo ve okunabilirlik yeşil renge döndüğü zaman artık google tarafından indexlenecek ve üst sıralarda çıkmanıza imkan sağlayacaktır.

MonsterInsights

Google Analytics bildiğiniz gibi, Google’ın website trafiğini ölçümleyen ve analiz etmenizi sağlayan ücretsiz aracıdır. MonsterInsights ile websiteniz ile Google Analytics entegrasyonunu kolaylıkla sağlayabilirsiniz.

Jetpack

Her ne kadar Google Analytics üzerinden trafik izleme ve analiz etme aracını kullansak da, bazı kullanıcılar WordPress üzerinden de sayfa trafiğini görmek isterler. Bunun için Jetpack eklentisini kurduktan sonra hangi ülkeden, hangi yolla, hangi sayfalarınızın ziyaret edildiğini gün/hafta ve ay bazında inceleyebilirsiniz.

Broken Link Checker

Sayfanızda ya da blogunuzdaki kırık linkleri farketmenize ve onları onarmanıza neden olmaktadır. Kırık linkler SEO’ya olumsuz etki etmektedir. Size mail yoluyla da bilgilendirme yapılmaktadır. Bu eklenti sayesinde kullandığınız linkleri tek tek kontrol etmekten kurtularak, maddelenmiş kırık linkleri onarabilir ya da revize edebilirsiniz.

WP Fastest Cache

Dinamik içerikleri statik halde önbellekleyerek kullanıcıya sunma hizmeti verir. Belgeleri sıkıştırarak sitenin optimizasyonuna katkı sağlar.

Klasik Düzenleyici

WordPress Gutenberg özelliği ile bir çok kullanıcının alışkanlığının bozulmasına neden oldu. Gutenberg’in Blok düzenleme özelliğinden hoşnut olmayan kullanıcılar Klasik düzenleyici eklentisi ile eski WordPress arayüzüne kavuşma imkanı elde etti.

Akismet Anti-Spam

Spam yorumlara karşı web sitenizi koruyan önemli bir eklentidir. Özellikle yurtdışındaki kullanıcılar SEO için otomatik yorumlarla bir çok web sitesine yorum gönderiyor. İşte Akismet web sitenizi bu tür yazılımları engelliyor.

WP Forms

WordPress’ten gelen kullanıcıların form doldurmaları için kullanılan bir eklentidir. İletişim formu, teklif formu, şikayet ve öneriler için geri bildirim almak isteyebilirsiniz. WP Forms ile bir kaç adımda kolaylıkla formu web sitenize kurabilirsiniz.

WordPress’te Kullanmanız Gereken 8 Önemli Eklenti yazısı Özlem Kayasaroğlu tarafından yazılmıştır.


7 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Bir süredir yoast seo kullanmaya başladım, seo da inanılmaz bir fark yaşadım. Web sitem ilk sayfada çıkmaya başladı. Eskiden bu tarz eklentilerin işe yaramadığını düşünürdum. Diğer eklentileride inceleyeceğim, Çok teşekkür ederim :))

 2. Ayrıca bir şey sormak istiyorum. AMP (Hızlandırılmış Mobil Sayfalar) için önerebileceğiz ücretsiz bir eklenti var mı ?

 3. Yoast Seo uygulamasını ticari işletmemizin tüm Web sitelerinde kullanıyoruz. Diğer uygulamaları denemedik entegrasyonu kendimiz yapıyoruz. Lakin şunun bilincindeyim 10 sene önce boşu boşuna satır satır kod yazıyormuşuz. Teşekkürler WORDPRESS <3

 4. Güzel bir derleme olmuş, teşekkür ederiz. Yazıya benim de katkım / tavsiyelerim olsun o halde ;

  * Compress JPEG & PNG images (Görsel Sıkıştırma)
  * Inline Related Posts (Yazı içerisinde benzer makaleler)
  * LiteSpeed Cache (Alanında en iyi önbellekleme plugini)
  * Nofollow for external link (Harici bağlantılara external ve nofollow tag ekler)

 5. Ben hep söylerim. wordpress dünyanın en iyi cms sistemidir. Öğrenmesi kolay ve açık kaynak kodlu olduğu için geliştirmeye çok açık ve uygun 🙂 makale güzel olmuş teşekkürler.