WordPress’te Kullanmanız Gereken 8 Önemli Eklenti

WordPress ’in temel bilgisayar kullanım becerilerine sahip herkesin rahatça içerik yönetimi yapabilmesi özelliğiyle bir çok kullanıcı tarafından tercih edilmektedir. Kod bilgisi gerekmeden, dilediğiniz sektöre uygun web sitesi oluşturabilirsiniz. Fakat yüklemeniz gereken bazı eklentiler vardır. Bu eklentiler bazı firmalar ve yazılımcılar tarafından ücretli ve ücretsiz olarak kullanıcıların deneyimine sunulmaktadır. Biz de wordpress’e yeni başlayanlar için yüklemeniz gereken temel eklentileri sizlere sunuyoruz.

Yoast – Seo

SEO (arama motoru optimizasyonu) web sitenizin ilgili anahtar kelimelerle google’da üst sayfa ve sıralarda görünmenizi sağlar. Bir SEO uzmanı değilseniz bile yoast-seo eklentisiyle üst sıralarda görünebilirsiniz.

Yoast Seo kurulumunu tamamladıktan sonra ilgili sayfalarda yapmanız gereken düzenlemeleri sizlere madde halinde sunmaktadır. Seo ve okunabilirlik yeşil renge döndüğü zaman artık google tarafından indexlenecek ve üst sıralarda çıkmanıza imkan sağlayacaktır.

MonsterInsights

Google Analytics bildiğiniz gibi, Google’ın website trafiğini ölçümleyen ve analiz etmenizi sağlayan ücretsiz aracıdır. MonsterInsights ile websiteniz ile Google Analytics entegrasyonunu kolaylıkla sağlayabilirsiniz.

Jetpack

Her ne kadar Google Analytics üzerinden trafik izleme ve analiz etme aracını kullansak da, bazı kullanıcılar WordPress üzerinden de sayfa trafiğini görmek isterler. Bunun için Jetpack eklentisini kurduktan sonra hangi ülkeden, hangi yolla, hangi sayfalarınızın ziyaret edildiğini gün/hafta ve ay bazında inceleyebilirsiniz.

Sayfanızda ya da blogunuzdaki kırık linkleri farketmenize ve onları onarmanıza neden olmaktadır. Kırık linkler SEO’ya olumsuz etki etmektedir. Size mail yoluyla da bilgilendirme yapılmaktadır. Bu eklenti sayesinde kullandığınız linkleri tek tek kontrol etmekten kurtularak, maddelenmiş kırık linkleri onarabilir ya da revize edebilirsiniz.

WP Fastest Cache

Dinamik içerikleri statik halde önbellekleyerek kullanıcıya sunma hizmeti verir. Belgeleri sıkıştırarak sitenin optimizasyonuna katkı sağlar.

Klasik Düzenleyici

WordPress Gutenberg özelliği ile bir çok kullanıcının alışkanlığının bozulmasına neden oldu. Gutenberg’in Blok düzenleme özelliğinden hoşnut olmayan kullanıcılar Klasik düzenleyici eklentisi ile eski WordPress arayüzüne kavuşma imkanı elde etti.

Akismet Anti-Spam

Spam yorumlara karşı web sitenizi koruyan önemli bir eklentidir. Özellikle yurtdışındaki kullanıcılar SEO için otomatik yorumlarla bir çok web sitesine yorum gönderiyor. İşte Akismet web sitenizi bu tür yazılımları engelliyor.

WP Forms

WordPress’ten gelen kullanıcıların form doldurmaları için kullanılan bir eklentidir. İletişim formu, teklif formu, şikayet ve öneriler için geri bildirim almak isteyebilirsiniz. WP Forms ile bir kaç adımda kolaylıkla formu web sitenize kurabilirsiniz.

WordPress’te Kullanmanız Gereken 8 Önemli Eklenti yazısı Özlem Kayasaroğlu tarafından yazılmıştır.

0 Shares:
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler