WordPress SMTP Mail Ayarı

WordPress SMTP mail ayarı yaparak web siteniz üzerinden nasıl mail gönderebileceğinizden bahsedeceğiz. Worpdress altyapılı web siteniz üzerinden mail göndermek istiyor ancak başaramıyorsanız, bu ayalarları yaparak sorunu ortadan kaldırabilrsiniz.

Natro üzerinden hizmet alıyorsanız, siteniz üzerinden wordpress smtp mail ayarı için, kimlik doğrulama yaparak mail gönderme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Yazımızda aktaracağımız ayarlar Natro’nun mail sistemini kullanan kişiler içindir. Eğer, farklı bir servis sağlayıcı (Google, yandex vb.) kullanıyorsanız, WordPress SMTP mail ayarlarını (port bilgisi, güvenlik doğrulaması vb) servis sağlayıcınızdan öğrenerek doğru yerlere yerleştirebilirsiniz.

https://tr.wordpress.org/plugins/smtp-mailer/ adresinden SMTP mailer eklentisinin güncel versiyonunu indirebileceğiniz gibi WordPress admin panelinize bağlandıktan sonra “Eklentiler > Yeni Ekle” seçeneği içerisinden de “SMTP Mailer” araması yaparak ilgili eklentinin yükleme sayfasına ulaşabilirsiniz.

Eklentinizi yükledikten sonra Ayalar > SMTP Mailer sekmesinden ayarlarınızı yapmaya başlayabilirsiniz.

SMTP Host: Mail sunucunuzun adresini bu alanda belirtebilirsiniz. (Natro’da bulunan hizmetler için mail.alanadiniz.uzantısı şeklinde yazmanız gerekmektedir.)

SMTP Authentication: SMTP kimlik doğrulaması yapacağınız için bu bölüm “True” olarak kalmalıdır.

SMTP Username: Mail göndereceğiniz mail adresini yazmanız gerekmektedir. (örn: info@alanadiniz.com)

SMTP Password: Mail adresinizin şifresini yazmanız gerekmektedir.

Type of Encryption: Şifreleme methodu kullanmadığınız için bu alanı “No Encryption” olarak işaretleyebilirsiniz.

SMTP Port: Port numarasını 587 olarak kullanmanız gerekmektedir. (Farklı servis sağlayıcılar için port numarası değişkenlik gösterebilir.)

From Email Address: Mail gönderimlerinde gözükecek olan gönderici mail adresini yazmanız gerekmektedir. Bu alanın, SMTP Username ile aynı olması tavsiye edilmektedir.

From Name: Mail gönderimlerinde gözükecek olan gönderici isim alanıdır.

Disable SSL Certificate Verification: SSL kullanılmayacak olan sistemlerde işaretlenmesi gerekmektedir.

Yukarıdaki işlemleri tamaladıktan sonra, WordPress SMTP mail ayarı tamamlanmış olacaktır. Test için, “Test Email” sekmesini kullanarak mail gönderim ayarlarını test edebilirsiniz. Her şey yolunda ise; sisteminizde yüklü olan iletişim formlarını başarılı şekilde kullanmaya başlayabilirsiniz.

Yazar

Türkiye - İstanbul Merkezli natro.com; 1999 yılından bu yana Alan adı servisleri, web Hosting, sunucu kiralama ve barındırma, Güvenlik çözümleri gibi ürünlerle uluslararası web hosting sektöründe hizmet vermektedir.

15 Yorum Mevcut

 1. Arkadaşlar denemeyin işe yaramıyor. Bu blog yazısının güncellenmesi gerek.

  • Ender Satıcı Yanıtla

   Merhabalar Kadir Bey, WordPress SMTP Mail Ayarları bu şekilde çalışmaktadır. Bilgiler günceldir. Adım adım uygulayabilirseniz ayarları yapabilirsiniz.

 2. Testten başarı bir şekilde mail geldi. Anlamadığım bir şekilde Contact 7 formu ile eşleşmedi ve mail atmıyor sistem 🙁

 3. Işe yaramıyor diyenler bir noktayı atlıyor. WordPress sol sekmede en altta bulunan “ayarlar》gebel” kısmında bulunan mail adresini de değiştirmeli. Yoksa çalışma bunları yapsanız da

 4. Bu Şekilde Bende Uyguladım Lakin Şifreyi yazıyorum save diyorum kaydedildi diyeerek şifreyi de siliyor. ve çalışmıyor.

 5. 10 yıldı bu işteyim email hep sorun olmustur. bende asynını uyguladım test emaili gelmiyor anlısırlır gibi değil

 6. Ben denedim çalışıyor, test maili de attı ve e-ticaret sitemizden sipariş veren müşteriye de sipariş maili gidiyor

 7. Test e-postası göndermeye çalışırken aşağıdaki hata oluştu:
  Invalid address: (setFrom) hatasını veriyor ne yaparsak yapalım değişmiyor

 8. Merhaba arkadaşlar hata alan arkadaşlar muhtemelen PHP7.4 kullanıyorlar. PHP sürümünüzü 7.3 ile değiştirin sorununuz düzelecektir.

 9. Sitenizde SSL Sertifikaniz varsa ‘Disable SSL Certificate’ checkbox inin tik ini kaldirmaniz gerekiyor. Happy Path – disinda herhangi bir yolu niye bu dokumantasyonlara eklemiyorsunuz anlayamiyorum.

Yorum Yazın