WordPress Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl kullanılır?


2 shares

WordPress duyduğunuz da tek bir isim gibi düşünmüş olabilirsiniz ancak wordpress ciddi bir ayrımdadır; wordpress.com ve wordpress.org olarak ikiye ayrılmaktadır ve bu iki sistem arasında gerçekten önemli bir fark vardır. Bu yüzden bu farkı ayırt ediyor olmamız gerekir.

WordPress Nedir? Kısaca Tanımı

WordPress dendiği vakit açık kaynak kod bulunan bir yazılım aklımıza gelmelidir ve ücretsiz tüm kodlara erişip istediğiniz gibi şekil yapabilirsiniz. Bu özellikler sayesinde WordPress eklentisi uygun fonksiyonlu şekiller üretilebiliyor. Tabi ki durumunuz asla sizi korkutmasın, WordPress ile ilgili hiçbir kodlama bilginiz olmadan da şahane işler çıkarabiliriz. WordPress internet dünyasındayken size çoğu özgürlükleri sunar. Tüm ihtiyacınızı karşılayan eklentiler sitenizde SEO sistemleri ayarları yapılarak güvenliği geliştirilecek kadar geniş bir yerde destek sağlıyor. WordPress’in pazara çıkmasını sağlayanlar açık kaynak kod kullananlar WordPress’in ingilizcesi “Created by and for the community” yani açılımı ve tercümesi olarak “topluluk tarafından topluluk için geliştirilen” olarak çevrilir. Her açık kaynak kodlu yazılımlar gibi WordPress de gönüllüler tarafından geliştirilip her geçen sene hem kullanıcıyı hem de destekçiyi artırır.

WordPress.com İle WordPress.org’un Farkı Nedir ?

Tüm wordpress eklentileri göz önüne alındığı zaman wordpress temaları gibi özelliklerin hepsi sadece wordpress.org sitesine özgü belli başlı özelliklerden birisidir. Bu temalardan çoğu wordpress.com temasında mevcut değil. WordPress kolay kullanılabilirliği ile oldukça büyük avantaj sağlarken, kolay kurulabilir olması ile bu tarz konuda daha fazla bilgisi olmayanlar için kolaylıklar da getiriyor. Linux Hosting gibi paketlerindeki ücretsiz bir şekilde bulunan Softaculous Apps ile WordPressin kurulumu nasıl olacağı oldukça basittir. WordPress kurulumu yapmak için bir sonraki yazımız Adım Adım WordPress Kurulumu yazısı ile wordpress kurulumunuzu kolayca yapabilirsiniz.


Natro Blog
Türkiye - İstanbul Merkezli natro.com; 1999 yılından bu yana Alan adı servisleri, web Hosting, sunucu kiralama ve barındırma, Güvenlik çözümleri gibi ürünlerle uluslararası web hosting sektöründe hizmet vermektedir.

One Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Aynı konu üzerinde bir yazı yazmak istedim ve benzer makaleleri araştırırken denk geldim. Çok güzel bir anlatım. Gerekli her bilgi var, tebrik ederim.