in

Web Mail’de Mail Yönlendirme Nasıl Yapılır?

Web Mail’de Mail Yönlendirme

Bu yazımızda yeni ara yüze geçiş yaptığımız web mail platformunda maillerinizin farklı adreslere nasıl yönlendirilebileceğini anlatacağız.

Mail yönlendirme, mail adresinize gelen mailleri istediğiniz herhangi bir mail adresine otomatik olarak gönderme işlemidir. Mail yönlendirme işleminin iki farklı kullanım şekli vardır. Birinde mailin bir kopyası kendi mail adresinize gelirken, bir kopyası da istediğiniz mail adresine gitmektedir. Diğeri ise; gelen mail sizin mailinize düşmeden direkt olarak istediğiniz mail adresine yönlendirilmesidir. Bu yazımızda her iki işlemi de görsellerle anlatacağız.

  1. Gelen iletilerin hesapta tutulmadan, direkt olarak yönlendirme işlemi.

Aşağıdaki gibi web mail ayarlarından, sol menüden Yönlendirme linkine tıkladığınızda, aşağıda göreceğiniz ekran çıkacaktır. Burada ‘İletiler bu hesapta tutulmasın. Gelen iletiler direkt yönlendirilsin’ seçeneği işaretli olmalıdır. Yeni yönlendirilecek adres kısmına, mailin hangi adrese gitmesini istiyorsanız o adresi yazmalısınız. İşlemi gerçekleştirdikten sonra “Ekle” butonuna tıklamanız gerekmektedir. Ardından ‘Kaydet’ diyerek işleminizi tamamlayabilirsiniz. Bu şekilde, birden fazla mail adresi ekleyerek mail yönlendirme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

  1. Gelen iletileri hesapta tutarak bir kopyasını yönlendirme işlemi.

Gelen iletinin, hem sizin mailinize düşmesini hem de yönlendirdiğiniz adrese düşmesini istiyorsanız, bu ayardaki tek fark aşağıdaki ekranda olduğu gibi ‘İletiler bu hesapta tutulmasın. Gelen iletiler direkt yönlendirilsin’ butonu, işaretli olmamalıdır. Bu şekilde size gelen iletilerin bir kopyası kendi mailinize de düşecektir.

İşlemlerinizi yaptıktan sonra Kaydet dediğinizde, sayfanın üst tarafında ‘Başarıyla Kaydedildi’ bilgisini göreceksiniz. Bu işlemden sonra karşınıza çıkacak olan ekran aşağıdaki şekilde olmalıdır.

Yukarıdaki ekranda iletiler isim@alanadi.com mail adresine yönlendirilmiştir. Yönlendirme işleminizi artık silmek istiyorsanız ‘Yönlendirme aktif’ seçeneği işaretli olmamalıdır. Yönlendirilecek mail adreslerini de silebilir ve farklı bir adres ekleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WordPress Konusundaki Bilginizi Test Edin (Ödüllü Test)

SSL Sertifikası Nedir? Nasıl Alınır?