Ücretsiz 5 Vektörel Çizim Sitesi

Vektörel çizimler çözünürlükten/pikselden bağımsız, her bir nesnenin matematiksel ifadelerle oluşturulduğu ve en önemlisi detay kaybetmeden herhangi bir boyuta yeniden ölçeklendirilebilen grafik türüdür. Yani siz bir logo çizdiğinizde vektörel olarak 30×30 çizdiyseniz bunu sağından solundan büyütünce örneğin 1900×1900 yapmamız halinde bulanık/pikselleşmiş görüntüler görmeyerek aynı 30×30 halinde ki gibi net olmasını sağlayacaktır.

Örneğin küçük bir natro logosunu büyüttüğümde solda ki normal resim formatları olarak görebilirsiniz, sağdaki vektörel çizimdir. Ne kadar büyütürsek büyütelim bozulma olmayacaktır.

Vektörel çizimleri düzenlemek için yaygın olarak kullanılan Adobe Illustrator, Corel Draw, Inkspace programlarını kullanabilirsiniz. Dosya formatları programlara göre değişkenlik göstermektedir.

.ai: Adobe illustrator dosya formatı.
.svg: (Scalable Vector Graphics)Açılımı ölçeklenebilir vektör grafikleri.Yaygın kullanılan ve W3C standardı olan bir vektör formatıdır.
.cdr: Corel Draw vektör formatı.
.eps: Çoğu vektörel çizim programı tarafından desteklenen vektör formatı
.wmf: (Windows Meta File)Microsoft firmasının geliştirdiği vektörel resim formatı.

Vektörel Grafiklerin Avantajları Vektörel grafikler farklı boyutlar ve farklı renklerde üretilmesi gereken çalışmalarda kullanmak için idealdir. Farklı boyutlarda çalışmanın görsel olarak detayları herhangi bir kayıba uğramaz.Vektörel grafiklerde nesneleri dilediğimiz gibi yeniden renklendirilebilir ya da yeniden şekillendirilebiliriz. Vektörel grafikler dosya boyutu olarak daha az yer kaplar. Vektörel çizimler her alanda kullanıldığı gibi özellikle web tasarımı ile ilgilenen tasarımcılarında vazgeçilmezidir.

İnternet ortamında örnek vektörel grafiklere ulaşabileceğiniz veya birçok ücretsiz grafiği/çizimi indirebileceğiniz site bulunmaktadır. Bu yazımda bu sitelerden 5 adet paylaşım sağlayacağım. Ayrıca işin mutfağını görebileceğiniz bir ekstra bir site tavsiyesinde bulunacağım.

1- vektorelcizim.net
Türkiye’de vektör denilince akla gelen ilk sitelerden olma yolunda en sağlam adımlarla yürüyen bir siteyi size sunmak isterim. Vektorelcizim.net grafikçiler için ücretsiz geniş bir depo sunmaktadır. Daha önce başka yerlerde görmediğiniz Türkiye’ye özel vektörleri bu sitede rahatlıkla bulabilirsiniz. Vektorelcizim.net ‘in en önemli özelliği gündemi yakından takip etmesi ve takipçileri devamlı yenilikler hakkında bilgilendirmesidir. Benim en çok hoşuma giden paylaşımları ise her şehrin siluetlerinin vektörel çizimleri oldu. Menü kısmından “vektöreller” e tıkladığınızda Ai-EPS-CDR-FH-SVG-PNG-LOGO kategorilerinde ayrı ayrı çizimlere ulaşabilmektesiniz. Bu ücretsiz vektör sitesinin Türkiye için en büyük kazanımı birçok kurumun logosunu vektörel olarak paylaşmasıdır. Ayrıca logo yarışmaları hakkında güncel bilgi bulabilirsiniz.

vektorel-cizim-net-1 vektorel-cizim-net-2 vektorel-cizim-net-3

2- dryicons.com
Siteye girdiğimizde “VECTOR GRAPHICS” menüsüne tıkladığımızda 1700 tane vektörel dosyalara ulaşmış oluyoruz. Ayrıca girmiş olduğumuz bu sayfada üst kısımda ayrı bir kategorik menü bulunmaktadır.Seçkin ve kaliteli içeriğe sahip bu site özellikle web site tasarımcıları için pratiklik sağlayacak vektörel çizimler içermektedir.

dryicons.com

3- all-silhouettes.com
Çok geniş arşive sahip bir başka vektörel grafik sitesi all-silhouettes.com İnsan siluetleri, süsler, semboller, hayvanlar, nesneler, doğa, çevre, ulaşım araçları, tatil teması, binalar, sanayi ürünleri üzerine vektörel çizimler bulabilirsiniz.

all-silhouettes-1 all-silhouettes-2

4- heroturko.info
Sadece vektörel olarak değil her konuda görsel bulabileceğiniz bir sitedir. Bu sitede dikkat edilmesi gereken en önemli detay çok fazla reklam olduğundan indirme işlemlerinde kullanmanız gereken doğru linki bulmaktır.

5- gfxtr.com
Şimdiye kadar tavsiye ettiğim siteleri unutturabilecek bir sitedir. heroturko.info ‘nun abisi diyebileceğimiz geniş bir içeriğe sahip ücretsiz/ücretli vektörel grafik indirebileceğiniz bir sitedir. Bu web sitesinin sol kısmında bulunan “Vectors” kısmına tıkladığınızda kategorinin ve deponun ne kadar büyük olduğunu görebilirsiniz.

Son olarak eğer siz hazırlarını indirmek istemiyorsanız, işin biraz daha mutfağına girmek, nasıl yapıldığı konusunda bilgi almak istiyorsanız www.design.tutsplus.com sitesini tavsiye ederim. Adım adım nasıl yapıldığını anlatan eğitici bir sitedir. Sayfaya girdiğinizde “Categories” kısmından “Adobe Illustrator” seçeneğine tıklayınız. 1404 adet adım adım anlatılan çizimlere ulaşabilirsiniz. Örneğin Hot –Dog Aracı çizimi için bağlantımızı kullanabilirsiniz.

sosis-aracinin-cizimi

0 Shares:
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler