Twitter ‘da Etkileşimi Arttırmanın 10 Yolu

Blue bird on speech bubble

Twitter, günümüzde sosyal medya pazarlamasının en önemli oyuncularından biri olmayı başardı. Her ne kadar Twitter’ın etkinliği, kullanıcı sayısının diğer sosyal ağlara göre düşük olması ve şirketin istenilen kar düzeyine bir türlü ulaşamaması tartışılsa da markalar ve Twitter kullanıcıları tarafında bu çok da önemsenen bir durum değildir. Bu nedenle sosyal medya pazarlamasına önem veren markalar ve kişiler Twitter’ı en etkin şekilde kullanmaya devam ediyor.

Twitter, kullanımı itibari ile bir micro blog site olarak kabul görüyor. 140 karakterde yapılan paylaşımlar ile haber akışı içerisindeki gündem yoğunluğu oldukça fazladır. Bu yoğunluk içerisinde markaların kendini göstermesi ve gönderilerine etkileşim alması haliyle zorlaşıyor. Etkileşimden kastımız, gönderilerimize gelen; yorum, beğeni, retweet ve bağlantı tıklamalarıdır.

Twitter’da yaptığınız paylaşımlara daha yükse etkileşim almak için dikkat etmeniz gereken 10 ipucunu sizler için derledim.

1- İlgili Hedef Kitle Seçimi Yapın

İlgili hedef kitle seçimi sadece Twitter için değil, çalışma yapılan tüm sosyal ağlar için yapılması gereken en önemli konudur. İnsanların paylaşımlarınıza tepki vermelerini istiyorsanız, sunduğunuz ürün, hizmet ya da içeriklere ilgili duyacak kişileri hedeflemeniz gerekmektedir. Örnek olarak; siz müzik aletleri satıyorsanız, hedef kitleniz de müziğe ilgi duyan kişilerden oluşmalıdır ki takipçileriniz, sizin yapmış olduğunuz paylaşımlarda kendilerinden bir şeyler bulsun ve etkileşim göstersin. Bu konuda takipçileriniz ile empati kurun ve Twitter’da ilgi duymadığınız içerikleri önemsemeden nasıl geçtiğinizi düşünün.

Analytics.twitter.com adresinden “Kitleler” sayfasına girerek, takipçilerinizin; yaşı, cinsiyet dağılımı, ilgi alanları, ülkesel dağılımını, kullanılan dil ve internet operatörleri hakkında detaylı bilgi alabilir. Özellikle “İlgi Alanları” grafiğinden faydalanarak, hedef kitlenizi ilgilendiren paylaşımlar yapabilirsiniz.

 

2- Gelen Tweet’leri Retweet Edin

Sayfanıza gelen tweet’leri ya da yapmış olduğunuz paylaşımlara gelen yorumları retweet edin. Bu, sayfanın görünürlüğünü arttıracağı gibi takipçilerinizi, gönderilerinize yorum yapmak için ekstradan teşvik edecektir. Sonuç olarak atılan her tweet’in ya da yazılan her yorumun amacı, başkalarının o tweet’e etkileşim göstermesi için yapılır. Özellikle bir markanın sayfasında, sizin yaptığınız yorumun retweet edilmesi artı bir motivasyon sağlayacak ve takipçilerinizin, paylaşımlarınıza olan ilgisini arttıracaktır. Bu da etkileşimlerinizin artmasını sağlayacaktır.

3- Sık Kullanılan Hashtag’ler Ekleyin

Hashtag kullanımı artık tüm sosyal ağlarda mevcut ancak bunu en etkin kullanan sosyal ağ hiç şüphesiz ki Twitter. Bu nedenle atacağınız tweet’lerde mutlaka hashtag kullanın. Ancak hashtag kullanımı öyle gelişi güzel yapıldığında hiçbir anlam ifade etmeyecektir. Tweet’lerinize hashtag eklerken dikkat etmeniz gereken konu, o hashtag’in Twitter hashtag havuzunda ne kadar sıklıkla kullanıldığıdır. Bunu, Twitter’daki arama butonuna ilgili hashtag’i yazarak öğrenebilirsiniz. Hiç kullanılmayan bir hashtag yerine, sıklıkla kullanılan bir hashtag eklediğinizde, atmış olduğunuz tweet’in daha fazla görüntülenmesini sağlayabilir ve etkileşiminin artmasına yardımcı olabilirsiniz. Tabi bu arada kullanılan hashtag’in atmış olduğunuz tweet ile alakalı olmasına da özen göstermeniz gerekmektedir.

4- Fark Edilebilmek İçin Görsel Kullanımına Dikkat Edin

WeAreSocial’in raporuna göre, bir paylaşımın, haber akışı içerisindeki ömrü 1,7 saniyedir. Bu kadar kısa süre içerisinde atmış olduğunuz tweet’i takipçilerinize fark ettirmek için görsel kullanımına özen göstermeniz gerekir. Atmış olduğunuz tweet ile alakalı görseller seçerek, haber akışı içerisinde tweet’inizin daha fazla ön plana çıkmasını sağlayabilirsiniz. Bu şekilde atmış olduğunuz tweet’ler takipçilerinizin gözünden kaçmayacaktır.

5- Takipçilerinize Soru Sorun

Twitter’da etkileşim almanın en kolay yolarında biri de soracağınız sorulardır. Bu konuda Twitter’in geçtiğimiz aylarda kullanıma sunduğu anket özelliğini kullanabilirsiniz. Güncel ya da sektörel konularda yapacağınız anket paylaşımları, etkileşiminizin artmasında önemli derecede etki edecektir. Normalde yorum yapmaya üşenen takipçiler, iş ankete geldiğinde sadece bir tık ile görüşlerini ifade edebilir. Bunu daha önce yapmış olduğumuz çalışmalar ile defalarca tecrübe etmiş bulunmaktayım. Soru olarak paylaşılan bir tweet’e birkaç yorum ya da beğeni gelirken, anket olarak yapılan paylaşımlara ortalama 45-50 kişi oy kullanarak etkileşimde bulunmuştur.

Anket oluşturmak için sağ üstte bulunan “Tweetle” butonunu tıkladığınızda, açılan tweet penceresinin alt kısmında “Anket” butonuna tıklamanız yeterli olacaktır. Oluşturacağınız ankete 4 adet seçenek ekleyebilirsiniz. Daha önce anket süresi default olarak belirleniyordu ve değiştirilemiyordu. Twitter’ın yapmış olduğu son güncelleme ile artık anket süreleri istenilen gün, saat ya da dakika kadar zamanlanabiliyor.

twitter anket

6- Tweet’lerinize Bağlantılar Ekleyin

140 karakter çoğu zaman vermek istenilen mesaj için kısıtlı kalabiliyor. Bu nedenle takipçilerinize daha faydalı içerikler sunmak ve gönderilerinize daha fazla tıklama almak için tweet’lerinize link ekleyebilirsiniz. Tweet’lerinize ekleyeceğiniz bağlantı linkleri ile hem etkileşiminizi arttırabilir hem de web sitenize sosyal ağlardan gelen trafiğin artmasını sağlayabilirsiniz. Bağlantılarınızın ne kadar tıklandığını görmek için atmış olduğunuz tweet’in altında yer alan “analytics” iconuna tıklayabilirsiniz. Açılacak pencerede tweet’inizin aldığı tüm etkileşimleri görebilirsiniz.

7- Etkileşime Dayalı Kampanyalar Oluşturun

Twitter’da etkileşimi arttırmanın yollarından biri de kampanyalardır. Hazırladığınız bir görseli takipçilerinizin beğenmesini ya da retweet etmesini isteyerek, etkileşiminizi arttırabilirsiniz. Unutmayın ki işin ucunda ufak da olsa bir ödül olduğunda takipçileriniz buna kayıtsız kalmayacaktır. Normalde paylaşımlarınız 3-5 beğeni alıyorken bunu yüzlerce beğeni ve retweet’e ulaşabilirsiniz. Bu da etkileşiminizin artmasını sağlayacaktır.

Twitter’da kampanya yönetimi çok ayrı bir konudur. Ancak kısaca bahsetmek gerekirse; Twitter’da kampanya yönetimine başlarken, çok iyi planlanması gerekmektedir. Kampanyanın amacı, nasıl uygulanacağı, hangi tarihleri kapsadığı, verilecek ödülün ne olacağı, kampanyayı kimin takip edeceği, ödüllerin nasıl dağıtılacağı vs.  çok iyi planlanmalıdır. Yaşanacak aksaklıklar önceden tespit edilmeli ve sıkıntı yaşanmaması için “kampanya katılım koşulları” maddeler halinde, ayrıntılı olarak belirtilmelidir.  

Natro tarafından yapılan “destekgerekirse” temalı Twitter kampanyası ile takipçilerin, gündelik hayatlarında destek aldıkları kişiler ile çekilmiş bir görseli, #destekgerekirse hashtag’i ile paylaşmaları istenmiş, katılan herkese %10 indirim kuponu ve yapılan çekiliş ile 3 kişiye hosting paketi verilmiştir. Kampanya ayrıca hazırlanan bir micro site ile de desteklenmiştir.

twitter kampanya

8- Twitter Kartlarını Kullanın

Twitter kartları; tweet ile paylaşılan linkin, bulunduğu sayfadaki özetini, içeriği oluşturan kişinin (varsa) Twitter adresini ve içerikte kullanılan görselin bulunduğu paylaşım türüdür. Twitter kartları kendi içerisinde, yazı paylaşımı, fotoğraf paylaşımı, video paylaşımı gibi farklı seçenekler sunmaktadır. Twitter kart kullanımına başlamadan önce, seçeceğiniz Twitter kart tipine uygun “meta” etiketlerini, sayfanızın <head> kısmına eklemeniz gerekmektedir. Twitter kart tiplerine ve hangi etiketlerin kullanılacağına, Twitter’ın Analytics sayfasında erişebilirsiniz.  

twitter cards

9- Takipçilerinizin Twitter’da Olduğu Zamanlarda Paylaşım Yapın

Sosyal ağlar gündelik hayatımızda önemli bir yere sahip olduğu gerçeğini kabul etmek gerekir. Ancak bu kullanım içerisinde yoğun olan saatleri analiz edip, paylaşımlarınızı bu zaman aralıklarında yapmanız gerekmektedir. Bu zaman dilimleri, kitlelere göre değişkenlik gösterse de genel olarak çalışanların öğle paydoslarına denk gelen 12:30 -14:30 saatleri arasıdır. Akşam ise saat 18:00-20:30 arasıdır. Akşam metro ya da otobüslerde sürekli telefonları ile meşgul olan insanları hayal edin. O zaman neden bu saatlerde sosyal medya kullanımının daha yoğun olduğunu anlayacaksınızdır. Bu saatleri belirlemek için farklı araçlar kullanılabileceği gibi tecrübeler ile de belirlemek mümkündür.

 

10- Çok Fazla Paylaşım Yapmaktan Kaçının

Sosyal medyada çok fazla paylaşım yapmak, her zaman çok fazla etkileşim alınacağı anlamına gelmez. Bu kural tüm sosyal ağlarda geçerli olduğu gibi Twitter’da da geçerlidir. Her gün gereğinden fazla yapılan paylaşımlarda, bir süre sonra etkileşim almayı bırakın, sayfanızdaki takipçilerin azalmasına bile neden olabilir. Bu nedenle günlük bir paylaşım limiti belirleyin ve bu doğrultuda hareket edin. Ne kadar paylaşım yapacağınıza karar veremiyorsanız, bu konuda rakiplerinizin sayfalarını inceleyebilirsiniz. Ancak burada dikkat edilmesi gereken bir husus var! Bazı markalar, sosyal medya yönetimlerini dijital ajanlara yaptırır ve maliyetleri düşük tutmak için günde bir ya da birkaç günde bir paylaşım yaparlar. Natro Hosting gibi tüm dijital pazarlama ve sosyal medya yönetimini kendi içerisinde yöneten firmalar ise hitap ettikleri kitlenin vermiş olduğu tepkilere göre paylaşım sayılarını belirlerler. Bunu belirlemek için de yine tecrübeye ihtiyaç vardır.

Bonus – Trendleri Takip Edin ve Gündemi Kaçırmayın

Twitter markalar için zor bir platformdur. 140 karakter sınırının olması, gündemin çok yoğun olması gibi nedenlerden dolayı, takipçilerin ilgisini çekmek çok da kolay değildir. İlgi çekmek bazen çok ilginç bir konuda paylaşım yapmak ya da ilgi çekici bir görsel kullanmak gerekirken, bunlar arasında paylaşım trendlerini takip etmek de çok önemlidir. Mesela Twitter’ın kullanıma sunduğu anket özelliği, video yükleme özelliği ya da GIF’leri desteklemeye başlaması bir paylaşım trendidir. Takipçilerinizin bu tür yenilikleri kaçırmayacağından emin olmalısınız. Ayrıca, gündemi ilgilendiren konularda da paylaşımlar yapabilirsiniz. (İrlandalı boksör olayını, ürün ya hizmetlerinize uyarlamak gibi…) Real-time Marketing olarak adlandırılan bu paylaşımlar ile etkileşimlerinizi arttırabilirsiniz.

Sosyal medyada neleri, nasıl yapacağınıza karar vermek için bazen sadece tecrübeye ihtiyacınız vardır. Belirlemiş olduğunuz kaynaklar ile edineceğiniz fikirleri, kendi sosyal medya yönetiminize uyarlarken deneme yanılma yönetimine de başvurmalısınız. Sadece Twitter’da değil, sosyal medyada başarılı olmak için gelişmeleri takip etmeli ve yeni çıkan gelişmeleri, sosyal medya çalışmalarınıza uyarlamalısınız.

0 Shares:
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler