Türkiye E-Ticaret Pazarı Büyüyor


Türkiye’de e-ticaret sektörü tüm hızıyla büyümeye devam ediyor, Peki 2012 yılının ikinci çeyreğinde kaç adet işlem yapıldı ve ne kadar e-ticaret hacmi oluşturuldu?

eticaretBankalararası kart merkezi tarafından açıklanan verilere göre, 2012 yılının ikinci çeyreğinde, geçen yıla göre %40.5 büyüme gerçekleşti. BKM‘ye göre, bu dönemde yapılan yaklaşık 36 milyon adet işlem ile 7.3 milyar TL‘lik e-ticaret hacmi oluşturuldu.

2012 yılı ilk çeyreğinde e-ticaret sektöründe 37 milyon 434 bin adet işlem ile 6.9 milyar TL‘lik e-ticaret hacmi oluşturulmuştu. Bu verilere göre, 2012 yılı ilk çeyreğe göre ise e-ticaret sektöründe yaklaşık 450 milyon TL‘lik bir büyüme olduğu görülüyor.

2011 yılı ikinci çeyrekte 30 milyon adet işlem ile 5 milyar 522 milyon TL‘lik e-ticaret hacmi oluşturulmuştu. Bu verilere dayanarak, 2012 yılı ikinci çeyrekte internetten yapılan işlem başı tutarlara baktığımızda, 194 TL‘lik bir rakam görüyoruz. Geçen sene aynı dönemde 183 TL olarak gerçekleşen işlem başı tutarı, 2012 yılı birinci çeyrekte ise 184 TL‘ydi. Geçen sene aynı döneme göre yaklaşık 10 TL‘lik bir artışın olduğunu söyleyebiliriz.

bkm-eticaret-analiz

E-Ticaret sektöründe yaz aylarında beklenen düşüşün Haziran ayında başladığını görüyoruz. Mayıs ayında 13 milyon 370 bin 576 adet  işlem gerçekleşirken, Haziran ayında ise 11 milyon 874 bin 039 adet işlem gerçekleştiğini görüyoruz. Mayıs ayında toplam 2 milyar 600 milyon 52 bin TL‘lik e-ticaret hacmi oluşturulmuşken, haziran ayında ise e-ticaret hacminin 2 milyar 474 milyon 94 bin TL‘ye düştüğünü ve aradaki farkın yaklaşık 1.5 milyon adet işlemde 125 milyon TL olduğunu görüyoruz.

Haziran ayındaki düşüşe rağmen Türkiye’de e-ticaret pazarı büyümeye devam ediyor. 2012 yılında e-ticarette %100 büyüme bekleyen Türkiye, bu hedefini gerçekleştirirse yerli ve yabancı girişimciler için daha uzun süre gözde olacak gibi görünüyor.


Natro Blog
Türkiye - İstanbul Merkezli natro.com; 1999 yılından bu yana Alan adı servisleri, web Hosting, sunucu kiralama ve barındırma, Güvenlik çözümleri gibi ürünlerle uluslararası web hosting sektöründe hizmet vermektedir.

One Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Evet. Türkiye’de e ticaret büyüyor ve gerçekten de hızlı büyüyor. İnsanımız da artık eski önyargılarını kırmaya başladı. E ticaret siteleri sektör büyüdükçe kalitelerini arttırmak zorunda kaldı, kalitesini arttırmayan sektörden kopmaya başladı çünkü.
    Şöyle bir gerçek var: Eğer bir işi 100 kişi yapıyorsa ve hepsi aynı sokaktaysa, camları kirli bir dükkana gireceğimize tertemiz ve dışardan güzel bir izlenim veren dükkana yöneliriz. İnternette hepimiz dükkan açıyoruz ve her dükkan reklamla da olsa aynı sokakta sayılıyor. Müşteri kapabilmek için artık güzel hizmet, güzel ürün, güzel fiyatlarla müşteriye gel çekmek zorunda kalıyoruz, yoksa yapılacak masraf ve verilecek emeklere değmiyor.
    Biz de yaşadığımız bölgenin yöresel zenginliklerini geniş kitlelere ulaştırmak hem de bölgemizdeki üreticilere ve firmalara ticari kazanç sağlamak adına yeni bir faaliyete daha adım attık.
    Herkese işlerinde başarılar dilerim.