SEO’nun Girişimlere Etkisi


Günümüzde bir girişimcinin başarılı olabilmesi için pek çok kriteri yerine getirebiliyor olması gerekir. Artan piyasa rekabeti, ürün çeşitliliği, teknolojideki gelişmeler ve kullanıcı davranışlarındaki değişiklikler, bir girişimin başarılı ya da başarısız olmasında en önemli etkenlerdir.

Girişimcilikte reklam ve tanıtım çalışmaları, hitap edilen sektör, sunulan ürün ya da hizmete ve girişimcinin vizyonuna göre farklılıklar gösterir. Yeni başlanacak bir girişim için reklam ve tanıtım faaliyetleri, yapılacak ilk çalışmalardan biridir. Ancak yapılacak reklam ve tanıtım çalışmalarının planı; sürdürülebilir ve geliştirilebilir bir şekilde yapmalıdır. Bu tanıtım çalışmaları, broşür bastırmaktan, Adwords ve Facebook reklamlarına ve hatta bütçeye bağlı olarak büyük lansmanlara kadar gidebilir. Tüm bu reklam ve tanıtım çalışmaları, doğru planlandığı takdirde firmalara önemli katkılar sağlamaktadır. Ancak artan rekabet koşulları ile reklam maliyetleri artmakta ve ilerleyen zamanlarda artan bu reklam maliyetleri, karlılığı düşürebilmektedir.Kısıtlı bütçeler ile gerçekleştirilecek girişimlerde bütçeyi en verimli şekilde kullanmak gerekir. Aksi halde ilerleyen dönemlerde reklam maliyetlerini kaldıramayabilirsiniz. Daha önce Hosting Dergi’ye yazmış olduğum yazıda SEO ve Adwords arasındaki farkları anlatmıştım. Adwords ya da benzeri reklam platformlarında, paranız kadar reklam çalışmaları yapabilirsiniz. Bu konuda SEO çalışmaları özellikle startup durumundaki firmalar için bütçe dostu bir yatırım olarak ön plana çıkmaktadır. İnsanların artık her şeyi internette araştırıp bilgi sahibi olmak istemeleri ve organik aramalarda yaşanan rekabet, SEO çalışmalarını gün geçtikçe daha da önemli kılmaktadır. SEO uzun soluklu ve büyük sabır isteyen bir çalışma olsa da uzun vadede firmanın pazarlama çalışmalarına önemli katkılar sağlamaktadır.

Geçmiş dönemde büyük başarılar yakalayan ancak bir süre sonra sona eren girişimleri hepimiz gördük. Bir girişimin sonlanmasında farklı birçok etken olabilir. Ancak bir girişimin sonlanmasındaki en önemli faktörlerden biri bütçedir. Ücretli reklam çalışmaları her ne kadar kısa vadede geri dönüş sağlıyor olsa da bir zaman sonra TBM’lerin ya da reklam verdiğiniz platformdaki maliyetlerin artması reklam bütçenizin artmasına ve karlılığınızın azalmasına neden olabilir.

Girişiminizin uzun soluklu olmasını sağlama ve ileri vadede maddi olarak zorluk yaşamamak için öncelikli olarak SEO uyumlu bir web sitesi ile işe başlayın. Reklam bütçenizin önemli bir kısmını SEO çalışmalarına ayırarak, ileride oluşabilecek yüksek reklam maliyetlerini yolun başındayken düşürün.

 


Natro Blog
Türkiye - İstanbul Merkezli natro.com; 1999 yılından bu yana Alan adı servisleri, web Hosting, sunucu kiralama ve barındırma, Güvenlik çözümleri gibi ürünlerle uluslararası web hosting sektöründe hizmet vermektedir.

6 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Seo yapılsa bile, artık Google, sayfa üstüne 4 adet reklam yerleştirdiğinden beri organik sonuçlar çok altlara kaydı. O da tıklama oranını bir hayli düşürdü. Bence Google Seo uzmanlarına savaş açmış durumda.

  2. Doğru bir noktaya değinmişsiniz. Öncelik her zaman seo ve sosyal medya olmalı bencede. Seo çalışmasına başlamadan önce de mutlaka seo uyumlu bir siteniz olmalı. Seo çalışmalarına ayrılan para kesinlikle çöpe gitmez. Tabi doğru bir şekilde yapılırsa. hata yaparsanız sadece para değil site, yatırım, emekler her şey boşa gider. Adwords reklamlarına aylık 3000 TL harcayanlar var. Her ay bunun yarısından daha azını seo çalışmalarına yatırsalar uzun vadede ve sürekli bir kazanım olacak farkında değiller. Söylenecek çok şey var da Selçuk bey siz zaten blogda yeterince bahsediyorsunuz. Teşekkürler.

  3. Bende yazılanlara kesinlikle katılıyorum. Yıllardır ticaretle şimdilerde ise e-ticaretle uğraşmaktayım. Reklam giderleri artık günümüzde ana giderleri neredeyse geçmekte. Seo bütün firmaların yaptırması gereken önemli bir çalışma. Artık bence lüks değil ihtiyaç olarak ticari pastadan pay alabilmek için önemlidir. Selçuk bey bu ve diğer paylaşımlar adına size ve Natro çalışanlarına çok teşekkür ediyorum.