TrustRank Nedir?

Bu yazımda SEO çalışmalarında siteler için önemli olan TrustRank konusuna değineceğim. Yeni çıkan Penguin algoritması ile artık backlinkten ziyade TrustRank önem kazanmış durumda. Bildiğiniz üzere Google, üzerinde çok fazla manipülasyon yapılan ve farklı illegal çalışmalar ile sitelere sağlanan backlinklerin önemini azalttı. Daha doğrusu azaltmaktan ziyade, az ama kaliteli backlinkler alınması gerektiğini belirtti. Durum böyle olunca da birçok web sitesi bir anda backlink çöplüğüne döndü. Alexa sıralamalarında düşüşler ve arama sonuçları sıralamasında değişiklikler meydana geldi.

TrustRank, SEO çalışmalarında yapılan hileler sebebi ile Stanford Üniversitesi ve Yahoo tarafından geliştirilen puanlama sistemi diyebiliriz.

TrustRank Nasıl Çalışır?

Güvenilir ve kaliteli web siteleri editörler tarafından incelenip, kök site olarak belirlenirler. SEO çalışmaları kapsamında yapılan backlink çalışmaları sırasında Trustrank’i yüksek sitelerden backlink almaya özen gösterilmelidir. Bu değerin yüksek olması sizin sitenize doğrudan etkileyecektir.

TrustRank’in Yükseltmek İçin Neler Yapılmalıdır?

Yapılacak olan SEO çalışmalarında sadece Trustrank’i yüksek sitelerden backlink almak değil, kendi sitenizin de TrustRank’ini yükseltmek için çalışmalar yapmanız, arama sıralamalarında daha hızlı yükselmenizi sağlayacaktır. Bunun için dikkat etmeniz gereken noktalar;

  • Backlink alacağınız web sitesi, içeriğinize yakın ya da aynı olmalıdır. (emlak sitesi için oyun sitesinden backlink almayın!)
  • Temanızın özgün, çok fazla kullanılmayan ve mutlaka mobil uyumlu olmasına dikkat edin.
  • Domain yaşınızın fazla olması gerekmektedir.
  • Site içinde paylaşılacak olan kategoriler, belli başlıklar altında düzgün bir nizamda olmalıdır.
  • Sitenizin domain süresi uzun olmalıdır. Bu sizin internette kalıcı olduğunuzun bir göstergesi olacaktır.
  • Ve tabi ki “özgün” içerik. Sitenizi doldurma kaygısı ile yapacağınız kopyala yapıştır içeriklerden mutlaka kaçının.

SEO çalışmaları için her ne kadar katılmasam da 250+ yönetimin olduğu söylenmektedir. Site yazılımı, içerik yapısı ve anahtar kelime hedefli yapılan site dışı SEO çalışmaları ile sitenizi ilk sıralara ulaştırmanız mümkündür. Bu konuda da hemen hemen her yazımda belirttiğim gibi “özgünlük” çok önemlidir. Her yerde olan içerikler içinde siteniz kaybolabilir. Özgünlüğü, başka yerde olan bir konuyu, kendi cümlelerinizle anlatarak %100 sağlayamazsınız. Bunun için ilgi alanınız olan konularda gündemi takip ederek, güncel konularda yazılar yazmanızı tavsiye ederim. Ülkemizde çıkan haberlerin %90’ı yabancı kaynaklardan çevirilerek yapılmaktadır. Bu konuda siz de yabancı kaynaklı siteleri takip ederek, rakiplerinizden bir adım öne geçebilirsiniz. Tabi sadece haber ya da gelişme değil, tecrübe ettiğiniz ya da şöyle olmalı dediğiniz konularda da yazılar yazmanızı sizleri ve sitenizi kısa zamanda öne çıkartacaktır.

0 Shares:
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler