Satılık Domain Nedir?

Satılık domain, domainin sahibi tarafından alan adının kalitesine göre hedef kitleye sunulmaktadır. Satışa çıkarılan alan adları, kalitesine göre teklifler alabilir ve satılabilir. Alan adının kolaylıkla satılabilmesi için önemli olan, alacak kişiye hitap etmesidir. Sizin kayıt ettiğiniz alan adları içerisinde bir kurum veya kuruluşun ismi geçen bir domain bulunuyorsa, kurum sizinle whois bilgileriniz ya da sayfanız üzerinden, iletişime geçip o domaini satın almak isteyebilir. Uluslararası bazı firmalar, jenerik ve projelendirilebilecek domainleri park olarak kaydetmekte ve ileride bunları açık arttırma ile satabilmektedir.

Satılık Domain Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

  1.  Domain alınırken, SEO; yani arama motorları ile optimizasyonları oldukça önemli bir husustur. Satılık bir alan adını alırken (-) gibi ayraçlar, eğer alan adında kullanılırsa, SEO konusunda bu bir dezavantaj yaratabilir. Mümkün olduğu kadar, bitişik bir şekilde alan adını satın almanız yararınıza olacaktır. Satın alacağınız domainin, içeriğiniz ile özdeşleşmiş olması gerekir. İçeriğinizle uyumsuz bir şekilde bir alan adı alırsanız, arama motorları yeterli içerik bulamadığı için alan adlarınıza sayfalarında çok fazla yer vermez ve bu size olumsuz yönde geri dönüş sağlar.
  2. Alacağınız alan adının kısa ve akılda kalıcı olması, takipçi kitlenizi artıracaktır.
  3. Satılık domain alırken, en önemli noktalardan birisi ise, alan adınızın eski site değerleridir. Alan adınız daha önceden bir kara listede bulunuyor mu? Domain ile ne gibi faaliyetler gerçekleştirilmiş? Yasa dışı olaylara karışılmış mı? Bu soruların yanıtlarının detaylıca araştırılması, daha sonra yaşayabileceğiniz sorunların önüne geçilmesi için önemlidir.
  4. Olabildiğince üst düzey alan adlarını seçmeyi tercih edebilirsiniz. Uzantısı .com olan alan adları en önce tercih etmeniz gerekenler iken, .net ve .org da kötü tercihler sayılmayacaktır. Ayrıca satın almayı düşündüğünüz alan adına, daha önce olumsuz bir bağlantı verilip verilmediğini de mutlaka kontrol etmeniz gerekir.
  5. Satıcı kişi ile mümkünse yakın temas kurmak gerekir. Satıcı kişi ile sadece sanal ortamdan değil, cep telefonu ya da diğer kişisel bilgileri ile kontak kurulması gerekir. Satıcı kişi ücreti siz ödedikten sonra alan adını size transfer etmeyebilir. Bu konuda da dikkatli olmanızı tavsiye ederiz.

Natro alan adı sahibi müşterilerine Park ve Yönlendirme hizmeti ile bir açık arttırma sayfası sunmaktadır. Bu sayfa ile öngördüğünüz satış bedelini yazarak ve iletişim mail adresinizi yazarak, daha kolay bir şekilde size ulaşılmasını sağlayabilirsiniz.

Satılık domain konusunda daha sağlıklı ilerleyebilmek için tavsiyelerimizi göz önünde bulundurmanızı ve Natro’nun Park ve Yönlendirme hizmetini kullanmanızı öneririz.

1 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu İçerikler İlginizi Çekebilir