.COM Domain Almak İçin 5 Önemli Sebep

com domain

Dünya genelinde geçerli bir domain almak istiyorsanız üst düzey alan adı uzantısını tercih etmeniz çok önemli bir husustur. Alan adınızın içerdiği anahtar kelime, özel isim ya da marka isminiz, internet ortamında erişilebilirliğinizi fazlasıyla arttırmaktadır. Bununla beraber bir domainin kalitesi yalnızca içerdiği isim ya da kelimelerle ölçülmemektedir. Almak istediğiniz domainin isminin .COM uzantısıyla alınmış olması prestiji de beraberinde getirecektir. Tüm Dünya’da geçerli bir uzantı olan .COM domaini satın almak arama motorlarının doğrudan ilgisini çekecektir. Yıllar geçtikçe değerini katlayan domain uzantısı .COM, Dünya’nın en çok tercih edilen domain uzantısıdır. Bu durumla beraber .COM uzantılı domain satın almak gün geçtikçe daha zor hale gelecektir çünkü bu düzeyde prestijli bir domain uzantısı .COM’un hep tercih edilmesi demek bu uzantıda üst düzey alan adlarının tükenmesi anlamına gelmektedir. .COM uzantılı domain almak hem anlık olarak hem de gelecek için büyük bir avantaj anlamına gelmektedir.

Dilerseniz .COM domain almak için geçerli 5 maddeyi birlikte inceleyelim;

1- .COM Dünya’da en çok tercih edilen domain uzantısıdır.
2- Web sitenizin arama motorlarında (Google, Yandex vb.) ön sayfalarda listelenmesine doğrudan katkı sağlar.
3- İnsanlar bir web sitesini ararken akıllarına gelen ilk uzantı .COM’dur. (Arama yaparken domainadı.com olarak arama tercih edilmektedir.)
4- Global çapta en fazla geçerliliğe ve önceliğe sahip domain uzantısıdır.
5- Değerlenme oranı en yüksek domain uzantısı .COM’dur.

Bütün bu avantajların yanı sıra bir domainin temel hedefi, marka, ürün, isim vb. hakkında ön bilgiyi vererek kullanıcı tarafında bir düşünce uyandırmak olmalıdır. Domain, hedef kitle tarafından ilk görüldüğü andan itibaren ürün veya hizmet hakkında ön bilgi vermesi esas olmalıdır. Bu sebepten dolayı domain alırken uzantının yanı sıra domain ismi de fazlasıyla önemlidir. Domain sorgulaması yapmadan önce domainde geçen ismin arama motorlarındaki aranma hacmi mutlaka araştırılmalıdır.

Diğer bir yaklaşımla günümüzde popüler olan büyük markaların neredeyse tamamının .COM uzantılı domain adresine sahip olduğunu göz ardı etmemek gerekir. Bu markalara örnek verecek olursak Google.com, Facebook.com, Instagram.com, Linkedin.com domainlerini sayabiliriz.

Siz de, internet pazarında bir marka olmak, akılda kalıcı ve prestijli bir domain için .COM uzantısı kayıt edebilirsiniz.

0 Shares:
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler