in

RSS Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

İnternet dünyası, gelişen teknolojiyle birlikte sürekli olarak yenilikleri karşımıza çıkarmaktadır. Bu yeniliklerin sürekli olarak gelişmesinde en önemli faktörlerden birisi, kullanıcıların hıza olan tutkusudur. Hız ile alakalı olan bu tutku, aynı zamanda kullanım kolaylığı mecburiyetini de beraberinde getirmektedir. Günümüzde kullanıcılar hem görsel olarak rahat bir şekilde geçiş yapabilecekleri, hem de hızlı bir şekilde bilgilere ulaşabilecekleri platformları tercih etmektedirler. Bu durumun en çok uygulandığı alanlardan birisi de haber ve yazı içerikli web sayfalarıdır. Bu tarz bir internet sayfanız varsa, RSS kullanmak bu açılardan size bir avantaj sağlayacaktır.

 

RSS Nedir?

En yalın haliyle bahsetmek gerekirse RSS, bir bilgi topluluğunu tek bir platform üzerinden kolayca geçiş yaparak elde etmenizi sağlar. Bu sistem en çok haber sitelerinde kullanılmaktadır. Birden fazla kategoride olan haber içeriklerini tek bir kaynak üzerinden kontrol etmenizi ve haberlere kolayca ulaşmanızı sağlar. Bu sayede zahmetsizce bilgiye ulaşabilir ve kendinizi yormadan okuma gerçekleştirebilirsiniz. Bu nedenle popülerliği her geçen gün daha da artmaktadır. RSS kullanmak üzere geliştirilen birçok masaüstü programı vardır. Aynı zamanda web sayfası üzerinden bir istek yollanarak da gerçekleştirilebilir. Bu noktada karar, internet sayfasının sahibine aittir. Yalnızca büyük haber portallarında değil, ufak çaplı bloglarda da kullanılabilir. Yani kısacası her kullanıcı için kullanılmaya müsait bir sistemdir.

 

RSS Ne İşe Yarar?

Genel anlamda karmaşık bir masanın düzenlenmesine benzetebiliriz. Hele ki farklı konulardan oluşan yoğun bir bilgi içeriğine sahip bir internet sayfanız varsa, bu sistemi kullanarak daha düzenli, basit, sade ve kolay ulaşılabilir bir internet sayfasına sahip olabilirsiniz. Bu noktada değişiklik yapılacak kısım internet sayfasının kendisi değildir. Yalnızca içeriklerin düzenlendiği farklı bir bölüm olarak değerlendirebilirsiniz. Hem web tabanlı olarak hem de masaüstü programları ile kullanabilirsiniz ve gerekli programları internet üzerinden ufak bir araştırmayla elde edebilirsiniz. Kullanılacak bu programlar, işletim sistemine ve kullanım amacına göre farklılık göstermektedir. Bu nedenle x pogramı daha iyidir demek yanlış olacaktır.

 

RSS’nin Faydaları Nelerdir?

En önemli faydalarından biri, düzenleme işlemi sağlamasıdır. Kalabalık bir içeriğin yaratacağı karmaşıklığı ve düzensizliği ortadan kaldırarak daha kolay bir şekilde başlıklar halinde ulaşılmasını sağlar. Birden fazla konuyu farklı bölümler halinde değil, tek bir potada ve sade başlıklar halinde size sunar. Bu sayede bir içerik ararken gözlerinizi yormak yerine basitçe göz gezdirmeniz aradığınız içeriği rahatça bulmanızı sağlar. Bu özelliği nedeniyle son yıllarda popülerliği artmıştır. Herhangi bir internet sayfasında RSS ikonunu görebilirsiniz. Daha önce de belirttiğimiz gibi en çok haber portallarında karşımıza çıkan bu ikon, rahatça okuma yapma olanağınızın olduğu bir internet sayfasında olduğunuzun habercisidir. Genel anlamda RSS kullanan isteler, kullanmayanlardan daha iyidir diye bir genelleme yapmak doğru olmayacaktır fakat son kullanıcının işini kolaylaştırdığı da bir gerçektir.

RAID Nedir? Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir?

Ödüllü SSL ve Güvenlik Testi | Hosting, SSL Hediyeli