Proticaret Kurulum Adımları

Online shopping and e-commerce background with a wooden cube showing a shopping cart icon resting on a computer keyboard viewed low angle over black with copyspace.

Bu makalemizde natro.com web hosting hizmeti için ProTicaret kurulumunun nasıl yapılabileceğini açıklayacağız. Öncelikle aşağıda belirtilen sayfaya giriş yapıp ProTicaret kurulum dosyalarını indirmeniz gerekmektedir. Makalemizdeki kurulum anlatımında 3.3.1 versiyonunun kullanıldığını belirtmek isteriz.

Kurulum dosyalarını, belirtilen link üzerinden indirebilirsiniz: http://www.proticaret.org/eticaret-ucretsiz-indir.aspx

Sistem Gereksinimleri

Desteklenen İşletim Sistemleri: Windows 2008 , Windows 2012

Desteklenen Web Sunucuları: IIS 6.x , IIS 7.x,IIS 8.x

Net Framework: 2.0  , 4.0

Net Trust Level: Full Trust (‘Plesk ve Windows 2012’ platformumuzda otomatik olarak sağlanmaktadır)

Veritabanı: MS SQL Express 2008, MS SQL 2008 R2, MS SQL 2012

1.) Proticaret kurulum dosyalarımızı indirdikten sonra FTP’deki ‘httpdocs’ klasörüne yüklüyoruz. Dosyaları yükledikten sonra ‘httpdocs’ klasörüne giriş yapıyoruz ve ‘httpdocs’ klasöründe yer alan ‘Web_.config’ isimli dosyayı buluyoruz.

2.) ‘Web_.config’ dosyasının ismini ‘Web.config’ şeklinde değiştiriyoruz.

3.) Dosyanın ismini değiştirdikten sonra ‘Cloud Hosting Kontrol Paneli‘ sayfamıza giriş yapıyoruz ve alan adımızın bulunduğu satırdaki ‘Yönet‘ tuşuna tıklıyoruz.

 

4.) Açılan pencerede ‘Plesk’e Bağlan‘ linkine tıklıyoruz ve Plesk kontrol paneli sayfamıza bağlanıyoruz.

 

5.) Plesk kontrol panelimizde ‘Dosya Yöneticisi‘ linkine tıklıyoruz.

 

6.) Bu sayfada öncelikle ‘Uploads‘ klasörünü işaretliyoruz ve satırın sonundaki menüyü açıp ‘İzinleri Değiştir‘ linkine tıklıyoruz.

 

7.) Açılan sayfada ‘Uygulama havuzu grubu‘ seçeneğine tıklıyoruz ve tıkladıktan sonra ‘Değiştir‘ ile ‘Yazma‘ seçeneklerini işaretliyoruz. İşaretledikten sonra işlemi uygulayıp ‘Tamam‘ tuşuna tıklıyoruz.

 

8.) İşlemi tamamladıktan sonra bu kez ‘themes‘ klasörünü işaretliyoruz ve satırın sonundaki menüyü açıp ‘İzinleri Değiştir‘ linkine tıklıyoruz.

 

9.) Açılan sayfada ‘Uygulama havuzu grubu‘ seçeneğine tıklıyoruz ve tıkladıktan sonra ‘Değiştir‘ ile ‘Yazma‘ seçeneklerini işaretliyoruz. İşaretledikten sonra işlemi uygulayıp ‘Tamam‘ tuşuna tıklıyoruz.

 

10.) Şimdi de ‘Web.config‘ dosyasını işaretliyoruz ve satırın sonundaki menüyü açıp ‘İzinleri Değiştir‘ linkine tıklıyoruz.

11.) Açılan sayfada ‘Uygulama havuzu grubu‘ seçeneğine tıklıyoruz ve tıkladıktan sonra ‘Değiştir‘ ile ‘Yazma‘ seçeneklerini işaretliyoruz. İşaretledikten sonra işlemi uygulayıp ‘Tamam‘ tuşuna tıklıyoruz.

 

12.) Şimdi MSSQL veritabanımızı eklemek için ‘Cloud Hosting Kontrol Paneli‘ üzerinde bulunan ‘Veritabanı Yönetimi‘ sayfamıza giriş yapıyoruz ve ‘Veritabanı Oluştur‘ tuşuna tıklıyoruz

(Hatırlatma: MSSQL veritabanı kullanabilmeniz için web hosting paketiniz ‘Kurumsal Plan’ veya ‘Kurumsal Pro Plan’ olmalıdır)

 

13.) Veritabanı Platformu‘ satırında ‘MSSQL 2014‘ seçeneğini seçiyoruz. ‘Veritabanı Adı‘ ve ‘Kullanıcı Adı‘ otomatik olarak gelecektir. Şifrenizi yazdıktan sonra ‘Oluştur‘ tuşuna tıklayıp veritabanımızı ekliyoruz.

 

14.) Veritabanımız eklendikten sonra ‘Tüm Veritabanları’ tuşuna tıklıyoruz.

 

15.) Açılan sayfada ‘Şifreleri Göster‘ tuşuna tıklayıp veritabanımızın adını, kullanıcı adını, şifresini ve sunucu IP bilgisini not ediyoruz.

 

16.) Veritabanı bilgilerimizi kullanarak ‘Microsoft SQL Server Management Studio’ yazılımı aracılığıyla veritabanımıza bağlanıyoruz. Bağlanırken ‘Login’ kutucuğuna veritabanımızın adını değil, veritabanımızın kullanıcı adını yazmamız gerekmektedir.

(Bilgi: ‘Microsoft SQL Server Management Studio’ yazılımını indirmek için ‘https://msdn.microsoft.com/en-us/library/mt238290.aspx’ sayfasınız veya ‘http://www.natro.com/HemenDestek/Dosyalar.asp’ sayfamızı inceleyebilirsiniz)

 

17.) Databases‘ yanında bulunan ‘+’ işaretine tıklayıp veritabanı listesine ulaşıyoruz.

 

18.) Listede veritabanımızın ismini buluyoruz ve faremizin sağ tuşuna basıp ‘New Query‘ seçeneğine tıklıyoruz.

 

19.) Burada bazı sorgular çalıştıracağız. İndirdiğimiz ProTicaret kurulum dosyalarını açıyoruz ve öncelikle ‘install/scripts/createDatabase.sql‘ SQL script dosyasını not defteri kullanarak açıyoruz. Bu SQL script dosyası içindeki tüm SQL bilgilerini kopyalıyoruz ve az önce ‘New Query’ seçeneğine tıkladığımızda açılan yere yapıştırıyoruz. Yapıştırdıktan sonra SQL bilgileri aşağıdaki ekran görüntüsündeki gibi olacaktır. Yapıştırdıktan sonra ‘Execute‘ tuşuna tıklıyoruz ve kısa bir süre sorgunun tamamlanmasını bekliyoruz.

 

20.) Sorgu tamamlandıktan sonra aynı işlemleri aşağıdaki SQL script dosyaları için de sıralamayı bozmadan uyguluyoruz.

  • ‘install/scripts/themes/responsive/pages.sql’
  • ‘install/scripts/themes/responsive/portal.sql’
  • ‘install/scripts/themes/responsive/products.sql’

 

21.) Tüm SQL script dosyalarını çalıştırdıktan sonra yeniden ‘New Query‘ seçeneğini kullanarak yeni sorgu çalıştırıyoruz ve sorguda şu bilgiyi kullanıyoruz:

Update Portals Set Version=’3.3.1′ 

 

22.) Son adım olarak FTP’deki ‘httpdocs/Web.config‘ dosyasını not defteri kullanarak açıyoruz ve aşağıdaki bilgiyi ekliyoruz; ancak ‘DBHOSTADDRESS’, ‘DBNAME’, ‘DBUSER’ ve ‘DBPASSWORD’ bilgilerini veritabanınıza göre düzenlemeniz gerekecektir.

<add key=”ConnStr” value=”Data Source=DBHOSTADDRESS;Initial Catalog=DBNAME;Integrated Security=False;Persist Security Info=False;User ID=DBUSER;Password=DBPASSWORD;MultipleActiveResultSets=True;Connect Timeout=360;Max Pool Size=1250;Min Pool Size=5″ /> 

Ayrıca ‘Web.config’ dosyasında aşağıdaki bilgiyi de bularak ‘value’ kısmına tırnaklar içerisinde alan adınızı yazmanız gerekecektir(Örnek: ‘<add key=”SiteUrl” value=”http://www.natro.com” />’)

<add key=”SiteUrl” value=”” />

Proticaret kurulumu tamamlanmıştır ve web sitenize giriş yaptığınızda aşağıdaki ekran görüntüsündaki sayfaya benzeyen sayfa yer alacaktır.

Tüm işlemleri tamamladıktan sonra web sitenize ‘admin‘ kullanıcı adı ve ‘pwd‘ parolasını kullanarak ‘siteadresiniz.com/admin‘ adresi üzerinden ulaşabilirsiniz(‘siteadresiniz.com’ kısmını size ait olan web sitesine göre düzenlemeniz gerekmektedir). Kurulumu tamamladıktan sonra web sitenizin yönetici paneli üzerinden ProTicaret destek sayfasını da inceleyerek düzenlemeler yapmanızı öneririz. ProTicaret hakkında sorun yaşamanız halinde ProTicaret destek sitesinden yardım talep edebilirsiniz. Web hosting hizmetinizden kaynaklandığını düşündüğünüz sorunlarda ise 7/24 telefon(0212 213 12 13), destek talebi, e-posta(destek@natro.com) ve canlı destek üzerinden yardım talep edebilirsiniz.

Faydalı olması dileğiyle…

0 Shares:
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler