Önbellek Nedir? Ne İşe Yarar?

Önbellek Nedir? Ne İşe Yarar?
Önbellek Nedir? Ne İşe Yarar?

Kullanmış olduğunuz cihazlarda özellikle yapmış olduğunuz işlemlerin hafızaya alınması için önbellek kullanımı sağlanmaktadır.

Özellikle kullanılan cihazların daha hızlı olması için kullanılan önbellek nedir ve nasıl kullanılır? Kullanıcılar için merak edilen konulardan biridir. Gerekli olan verileri hafızadan ulaşım sağlanabilmesi için önbellek kullanılmaktadır. Bilgisayar, telefon veya tablet gibi birbirinden farklı cihazlarda kullanılan önbellek sayesinde cihazların daha hızlı olması sağlanır.

CPU kullanımı özellikle bilgisayarlarda oldukça hızlıdır. Sürekli olarak hafızadan veri okunmasını sağlar. Ancak sistem belleğinden gelen verilerin çoğu zaman CPU hızına yetişmesi mümkün değildir. Bu durumda işlemci verilere ulaşmak için beklemek zorunda kalmaktadır. Bu sorunun çözülebilmesi için CPU içerisinde yüksek hızlı hafızalar yer almaktadır. Bunlara da önbellek adı verilmektedir. Çalışmakta olan programa ait olan komutların ya da verilerin geçici olarak saklanması için yüksek hızlı hafızalar olarak bilinmektedir.

Önbellek Ne İşe Yarar?

Kullandığınız cihazda özellikle CPU hızına yetişebilmeniz için kullanılacak olan önbellek ne işe yarar? Diye düşünenler için çalışmakta olan programlara ait konutların ya da verilerin geçici olarak saklanması için kullanılan yüksek hızlı hafızalar olarak kullanımı sağlanmaktadır. Bu sayede cihazın daha hızlı bir şekilde istenilen içeriklere ulaşması sağlanmaktadır.

Verilere ulaşılabilmesi için devamlı olarak ana hafızaya erişim sağlanmaması için sıkça kullanılan alana verilen belli kopyalamaktadır. Düzenlenmemiş ya da düzenli bir şekilde oluşturulmuş olabilir. Her iki durumda da verilere ulaşımı sağlamaktadır. Bu nedenle özellikle istediğiniz programların bilgilerine ulaşımı kolaylaştırmak amacıyla ve daha kısa süre içerisinde açılmasını sağlamak amacıyla kullanımı sağlanmaktadır.

Önbellek Hafızası Neye Göre Yenilenir?

Bilgisayar kullanımında hangi verilere erişilebilir olduğu belli değildir. Bu nedenle ana hafızaya erişimin gerekli olması durumunda bütün bloğun önbellekten ana hafızaya aktarımı sağlanmaktadır. Aynı blok üzerinde kullanılma olasılığı yüksek olan farklı bir parça bulunması durumunda erişim zamanı azaltılmaktadır. Her yeni bloğun önbellekte oluşturulacak olan yeri için önbellek eşleme planı ve ön bellek boyutu olarak iki ayrı şeye bağlı olması söz konusudur.

Önbelleğin Amacı Nedir?

Kullanılan cihazlarda yer alan önbelleğin amacı nedir? Kullanıcılar için merak edilen konulardan biridir. Önbellek yakın zamanda kullanmış olduğunuz verileri işlemciye ana hafızadan yakın bir yerde tutarak hafıza erişimini hızlandırmaktadır. Ana hafıza kadar büyük olmamasına karşın son derece hızlıdır. Bu sayede verilere daha hızlı şekilde ulaşım sağlanabilir.

Önbelleğe herhangi bir adres üzerinden ulaşım sağlanamaz. Aynı zamanda içerikle erişilebilir değildir. Kullanmış olduğunuz programlar ya da veriler önbelleğe kayıt olmaktadır. Bu sayede aynı programı yeniden kullanmak istediğinizde daha kısa süre içerisinde açılması sağlanmaktadır. Önbelleği boşaltılması durumunda yapılacak olan işlemlerde yavaşlama söz konusu olmaktadır. Sorun yaşamak istemeyenler için özellikle önbelleğin boşaltılması konusunda daha dikkatli olunması gerekir.

0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer İçerikler