Hosts Dosyası Nerede Bulunur? Nasıl Değiştirilir?

Hosts Dosyası Nerede Bulunur?
Hosts Dosyası Nerede Bulunur?

Hosts dosyası bir işletim sistemlerinde yer aşan metin editörleri ile açılıp kolayca değiştirilebilen düz bir metin içeriğidir. İnternet adreslerinin adlarını ip adresleri ile eşleştiren bu sistem her bilgisayarda yer alır. DNS hizmetlerinde bir sorun, engel, yönlendirme bulunuyorsa ya da istediğiniz siteler açılmıyorsa, hosts dosyası üzerinden ip adreslerinden değişiklik yaparak siteleri açılır duruma getirebilirsiniz.

Düşünülenin aksine hosts dosyası sadece Windows işletim sisteminde yer almaz. Dosya tüm işletim sistemlerinin içerisinde bulunur. Android ve iOS gibi mobil işletim sistemleri içerisinde de hosts dosyası bulunmaktadır. Windows işletim sistemlerinde C:\Windows\System32\drivers\etc adresinde hosts bölümünden bu dosyaya bulabilirsiniz.

Tarihi

İnternet’in öncüsü olarak bilinen ARPANET eski zamanlarda adres atama işlemi gerçekleştiren alan adı sistemine sahip değildi. Bu nedenle merkezi sistemin bulunamaması nedeniyle her ağ bileşiği, erişilmek istenen düğümlerin bir araya geldiği ağ eşlemini içeriyordu. Bu bölümlere ise kullanıcı tarafından belirli isimler veriliyordu. ARPANET’in o dönemlerde küçük bir ekosisteme sahip olması sunucu dosyalarının uygun şekilde kullanılmasını sağladı. TCP/IP türü bilgisayar ağlarının popüler olması ile artış gösteren artan ağ düğümleri sebebiyle sistem yöneticileri üzerindeki yük miktarının artmasına neden oldu. Bu da sunucu dosyasının korunmasını güçlü hale getirdi.

Hosts Dosyası Nasıl Çalışır?

Hosts dosyasını kullanarak belirlemiş olduğunuz IP adresleri üzerinden domain sitelere giriş yapabilirsiniz. Bilgisayarınızın Windows klasöründe bulunan dosyaya atadığınız IP adresleri, Türk Telekom tarafından ilgili sitelerin engellenmemiş IP adresleri olarak yer alacaktır. Banlanmış sitelerin sadece birkaç IP adresi engellenir. Hosts dosyası komutu ile engelli hale gelen IP’leri bilgisayarımıza komut olarak girebilir ve temiz bir IP’ye yönlenmesini sağlayabiliriz.

Hosts Dosyası Site Engelleme

En çok engellenen sitelerde kullanılır. Windows hosts dosyası üzerinde yapacağınız düzenleme sayesinde bir adrese, belirleyeceğiniz ağ üzerinden giriş yapmayı da engelleyebilirsiniz.

Hosts Dosyası Domain IP Yönlendirme

IP ile domain yönlendirme uygulamasından yararlanabilirsiniz. Var olan bir site adresinin ip adresinin üzerine farklı bir ip tanımlayarak farklı bir sunucuya yönlendirebilirsiniz. Yazılım ve donanım işi ile ilgilenenlerin yararlandığı bu sistem, bunun yanı sıra bazı sitelere girilmesini engelleme amaçlı kullanılır.

Host Dosyası Nasıl Düzenlenir?

Notepad üzerinden kolayca düzenlenebilir. Bu uygulama üzerinden IP engellemesi yapabilir ya da DNS sunucunuzda görüntülemek istemediğiniz sitelere erişim sağlayabilirsiniz. Sitenin IP adresini ve ismini yazarak siteye kolayca erişebilirsiniz.

Hosts dosyasını değiştirerek pek çok IP işlemini kolayca tamamlayabilirsiniz. İnternet araç çubukları üzerinden girilen her adresi IP’lere yönlendirir. Alt tarafta yer alan adımları izleyerek Hosts dosyasını kolayca değiştirebilirsiniz.

  • Hosts dosyasını kopyalayın ve masaüstüne kaydedin.
  • Masaüstüne kopyalanan Hosts dosyasını Not Defteri ile açın.
  • Burada karşınıza çıkan alanda sizde kendi alan adınızı IP adresine yönlendirip denemeler yapabilirsiniz.
  • Masaüstüne kopyaladığınız Hosts dosyasını tekrar aynı klasöre geri gönderin.

Bu işlemleri kullanarak sunucu dosyası üzerinde dilediğiniz değişikliği yapabilirsiniz.

0 Shares:
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler
Devamını Oku

Bulut Teknolojisi Nedir?

Bulut teknolojisi nedir? Hangi alanlarda kullanılır ve ne gibi avantajları vardır bunlardan bahsedeceğim. Bilindiği üzere artık büyük dosya…