Hosting Kontrol Panelleri Karşılaştırması (Cpanel, Plesk ve Directadmin)

Sanal sunucu veya dedicated sunucu kullanan kullanıcıların aklına ilk gelen 3 kontrol paneli vardır; cPanel, Directadmin ve Plesk.

Kontrol panelleri, komut kullanmadan sunucunuzu tüm yönleriyle yönetmenize olanak sağlar. Bu sayede, yeni kullanıcılar ekleyebilir, veritabanlarını yönetebilir, popüler yazılımları yükleyebilir, e-posta yapılandırmalarını gerçekleştirebilir, yedekleme ve geri yükleme gibi birçok işlemi kontrol paneller üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Teknik olarak mümkün olsa bile bir sunucuda kontrol paneli olmadan genel kullanıcıların işlem gerçekleştirmesi ve hatta hosting satmanız olanaksızdır.

Bir kontrol paneli seçerken ana zorluklardan biri de, daha sonra fikir değiştirirseniz aralarındaki farklılıklar nedeniyle taşıma işlemi sizin için zorlu olabilir. Bu nedenle kontrol paneli seçimi yaparken ihtiyaçlarınızı doğru analiz ederek seçim kararını buna göre vermelisiniz.

Bu makalede, farklı hosting kontrol panelleri arasındaki temel farklılıklardan bahsederek bu konuda seçim yapmakta zorlanan kkullanıcılar için bir rehber hazırladık.

Arayüze Bakış

Hosting kontrol paneli seçiminizi etkileyebilecek bir faktör de kontrol panel arayüzü ve tasarımı olabilir. Sizin ve kullanıcılarınızın işlemlerini gerçekleştireceği arayüzün basit, anlaşılır ve tüm işlevlere kolay erişilebilir olması pozitif etki yaratacaktır.

İşletim Sistemi Uyumluluğu

Seçeceğiniz kontrol panelinin hangi işletim sistemini desteklediği, uyumlu ve stabil çalıştığı da oldukça önemlidir. Bazı kontrol panelleri hem Linux hem de Windows işletim sistemlerini desteklese de, siz kullanacağınız amaç için uygun bileşenlerin hangileri olduğu ve bunların hangi işletim sistemi ve buna uyumlu kontrol paneli ile optimize çalışacağını belirlemelisiniz. Bu noktada, altta yer alan tabloda cPanel, Maestropanel ve Plesk panel’in hangi işletim sistemlerini desteklediğini görebilirsiniz;

cPanel

cPanel Hosting Kontrol Paneli, Linux sistemler üzerinde çalışır ve üç platformu destekler. Bunları; CentOS, CloudLinux ve RedHat olarak sıralayabiliriz. Bu sınırlamaya rağmen cPanel, sunucu pazarında oldukça yaygın bir kullanım oranı elde etti. Ancak Windows işletim sistemi tabanlı bir sunucu kullanacaksanız cPanel sizin için doğru bir seçim değil.

Bundan birkaç yıl önce cPanel’in Windows işletim sistemi tabanlı sunucularda da çalışan bir versiyonu olması bekleniyordu. Hatta Enkompass denilen geliştirme aşamasında, piyasaya da sürülmüştü. Ne yazık ki yayınlandığında ilgi görmesine rağmen ilerleyen süreçte kullanım oranı sabit kaldı ve cPanel tarafındaki güncellemeler de durdu. Bu da, 2014 yılında cPanel Windows’un End-Of-Life olarak rafa kaldırılmasına sebep oldu.

Sonuç: Windows sunucu tercih edecekseniz, cPanel kullanamazsınız.

Plesk

cPanel’in aksine, Plesk kontrol paneli Linux’un kendi içerisindeki varyasyonları dahil olmak üzere işletim sistemi konusunda daha fazla çeşitlilik sunuyor. cPanel tarafından desteklenen üç platforma ek olarak; Plesk’i Ubuntu, Debian ve openSUSE üzerinde de çalıştırabilirsiniz.

Bunun dışında Plesk, Windows işletim sistemini de destekliyor. Plesk’in yeni sürümünün yayınlanması ile birlikte Windows Server 2012 R2 kullanmanız öneriliyor. Bu makalede incelediğimiz üç hosting kontrol paneli arasında Windows işletim sistemini destekleyen tek kontrol paneli Plesk’tir. Bu noktada, kullanacağınız işletim sistemi belirleyici nokta olacaktır.

DirectAdmin

cPanel gibi DirectAdmin de sadece Linux işletim sistemlerini destekliyor. Özellikle RedHat, CentOS, FreeBSD ve Debian üzerinde çalışıyor.

Söz konusu hosting kontrol paneli olduğunda Linux sistemler için oldukça geniş bir alternatif yelpazesi mevcutken Windows işletim sistemi kullanımı söz konusu olduğunda ise bu konuda yapabileceğiniz seçim yelpazesi oldukça daralmaktadır.

Fiyatlandırma

Bu üç hosting kontrol panelinin fiyatlandırma seçenekleri büyük ölçüde değişkendir. Bu kontrol panellerinin hiçbiri açık kaynak değildir ancak DirectAdmin’in fiyatlandırmasında “Ömür Boyu Lisans” ve “Sınırsız Güncelleme” seçeneği yer almaktadır. Diğer iki kontrol paneli ise sadece belirli süreler için lisans almanıza olanak tanır ve bu süreçler içerisinde yayınlanan güncellemeleri almanıza olanak tanır.

Üstteki tabloda yer alan fiyatlar, ilgili kontrol panellerine ait web sitelerinden direkt olarak satın almanız halinde geçerlidir. Ancak farklı servis sağlayıcılar, kendi bayilik programları dahilinde çeşitli indirimler ve kampanyalar sunabilmektedir.

cPanel

cPanel kontrol panelinin lisans fiyatlandırmasında, dedicated sunucu veya sanal sunucuya özel olarak iki farklı fiyatlandırma mevcuttur. Dedicated sunucu için yıllık lisans almak istediğinizde $425 ödeme yapmanız gerekmekte.

Buna ek olarak cPanel, herhangi bir problem yaşadığınızda olay başına $64 ücret karşılığında telefon desteği sağlıyor. Ayrıca VPS sunucunuz için aylık lisans almak isterseniz $20 ödemeyi gözden çıkartmanız gerekiyor.

Plesk

Plesk, en büyük rakibi olan cPanel gibi dedicated ve vps sunucular için ayrı fiyatlandırmalar sunuyor. Ancak cPanel’den farklı olarak “geliştirici araçları”, “barındırılacak alan adı sayısı” gibi çeşitli tercihler için geniş bir yelpaze sunuyor. Örneğin sunucunuzda 5 alan adı barındıracaksanız, Plesk için ayda sadece $4 lisans ödemesi yapmanız yeterli olacaktır.

DirectAdmin

Diğer kontrol panellerinden farklı olarak DirectAdmin, “Ömür Boyu Lisans” seçeneği sunmakta ve $299 ödeyerek sınırsız lisans satın alabilirsiniz. Bununla birlikte DirectAdmin, Aylık, 3 Aylık ve Yıllık Lisans seçenekleri de sunmakta.

DirectAdmin’i cPanel’den ayıran önemli bir özellik de tüm lisans seçeneklerinde sınırsız teknik destek sunuyor olmasıdır. Yaşadığınız problemlerde ekstra herhangi bir ücret ödemeden destek alabilirsiniz. Plesk de ücretsiz teknik destek sunduğunu belirtmekte ancak bu desteğin kapsamını ve politikaları bulmak oldukça zordur. DirectAdmin ise sadeliği ile övünür ve hizmet şartları ve politikalarını da bu doğrultuda yayınlamaktadır.

Not: DirectAdmin “Ömür Boyu Lisans” satın almanız halinde teknik destek 90 gün ile sınırlıdır!

Yönetim Arayüzü / Kullanıcı Arayüzü ve İşlevsellik

Kendi sunucusunu kullanan bir kişinin kontrol panellerine bakış açısı ile son kullanıcının bakış açısı birbirinden çok farklıdır. Hatta cPanel kullanan normal bir kullanıcı WHM’yi hiç duymamış bile olabilir. WHM Panel’in, cPanel ile ilgili tüm işlemlerin gerçekleştirildiği, DNS yapılandırması, güvenlik, kullanıcı ayarları, sunucu yapılandırmaları ve paket ayarlamaları gibi bir çok yönetimsel ayarlamanın yapıldığı bir yönetici kontrol paneli olduğu son kullanıcı tarafında bilinmeyebilir.

Plesk ve DirectAdmin kontrol panellerinde ise bu şekilde bir ayrım olmamakla birlikte, kullanıcının sahip olduğu yetkiler dahilinde aynı arayüz içerisinde erişebileceği yönetimsel ayarlar mevcuttur. (Reseller, Admin vb.) Bu konuda alttaki tablo üzerinde ilgili kontrol panellerinin arayüzleri ve yönetimsel seçeneklerini karşılaştıracağız.

Güvenlik

Yukarıdaki tablonun devam olarak, cPanel, Plesk ve DirectAdmin güvenlik modelleri, son kullanıcı ve yönetici hesapları için mevcut izinler oldukça farklıdır. Bunu alttaki tabloda inceleyelim;

cPanel

cPanel /WHM ile her bir kullanıcı için ayrı WHM erişim yetkisi oluşturabilirsiniz. Bu kullanıcıların kullanabileceği seçenekler ve kaynaklar önceden hazırlanarak belirlenmektedir.

Plesk

Diğer yandan Plesk panelde “Abonelikler” kavramı mevcuttur. Her abonelik, bir kullanıcının erişebileceği kaynakları ve ayarları belirleyen plan ile bağlantılıdır.

DirectAdmin

DirectAdmin kontrol panelinde kullanıcılara atanan paket kavramı kullanılır. Yeni kullanıcılar, yönetici tarafından veya bayi hesabından oluşturulabilir.

Kullanılabilirlik

Bu kısım zorunlu olarak öznel bir değerlendirme olarak hazırlanmıştır.

cPanel

cPanel ve WHM güç, esneklik ve bu kombinasyonu sağlamak için gerekli seçeneklerin çeşitliliği nedeniyle diğer iki kontrol paneline kıyasla biraz daha karmaşık bir arayüz sunmaktadır.

Plesk

Plesk kontrol paneli, cPanel’e göre daha estetik ve sade bir düzene sahip. Son kullanıcı ve yönetici arayüzleri arasında bir geçiş mevcut ve genel olarak kolay kullanım imkanı sunuyor.

DirectAdmin

Oldukça basit ve kolay kullanım imkanı sunan bir arayüze sahip olan bu konuda DirectAdmin diğer üç kontrol panelinden öne çıkıyor. Yönetim ve son kullanıcı arayüzlerindeki sadelik ve kullanım kolaylığı kullanıcılarına eşsiz bir deneyim sunuyor.

Değerlendirme

Üç web hosting kontrol paneli ürününün her birinin çeşitli güçlü ve zayıf yönleri mevcut. İşletim sistemi uyumluluğu, fiyatlandırma, teknik destek, kullanım kolaylığı, eklentiler ve fiyatlandırma. Çalışmalarınızda yapacağınız seçimi kolaylaştırmak için bir rehber niteliğinde hazırlanan bu makalenin faydalı olmasını umuyorum.

İstatistiklere göre; crack yazılım, ters proxy, lisanssız yazılım kullanan web siteleri, diğer web sitelerine kıyasla daha fazla risk altındadır. Ayrıca lisanssız panel kullanımı hukuki sonuçlar doğurur. Verilerinizi güvenle korumak için orijinal lisanslı yazılım kullanın ve hizmet aldığınız firmadan orijinal lisans kullandıklarına dair mutlaka kanıtlar isteyin.

0 Shares:
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler