in

Hosting Festivali İstanbul’da Gerçekleştirildi

Hosting sektörünün en büyük organizasyonlarından biri olan ve hem sektör yöneticilerini hem de son kullanıcıları bir araya getirerek, sektörün gelişimine katkı sağlayan Hosting Festivali 16 Nisan’da İstanbul Levent’te bulunan Wyndham Grand Otel’de gerçekleştirildi. Etkinliğin moderatörlüğünü Natro Hosting Pazarlama Yönetmeni Burkay Yapağcıoğlu gerçekleştirdi.

Etkinlik Selçuk Saraç’ın “Her Şey Hosting” isimli açılış konuşması ile başladı. Hosting’in güncel yaşantımızdaki önemine dikkat çeken Saraç, kendi hazırlamış olduğu rapora göre Türkiye’de 1 milyon 570 bin alan adı olduğunu belirtti. Dünyada hosting hizmetlerinde trendin cloud hizmetlerine doğru yönlendiğini ve hazır uygulamaların çok fazla önemsenmeye başlandığını ifade etti. 2015 yılında sektör hacminin 600 milyon dolar seviyesine çıktığını belirten Saraç, dünyada 465 milyon dolar hacme sahip oyun pazarında Türkiye’nin 16. sırada olduğunu belirtti. Mobil trafik, bulut servisleri, IT sektörünün personel ihtiyaçları, veri depolama ve e-ticaret sektörünün genel durumuna da değinen Saraç, son olarak dünya hosting pazarından daha fazla pay alınması için; planlama, kurumsallık, reklam, insan kaynakları, eğitim ve ürün geliştirmenin ne derece önemli olduğunun altını çizdi.

İkinci oturumda, HP EMEA İş Geliştirme Direktörü Robert Stroomberg, HP’nin dünya üzerindeki partnerleri, gelecek planları, bulut sektörünün son durumu ve verilerin daha sağlıklı depolanması için HP’nin yapmış olduğu çalışmaları anlattı.

Özellikle bulut bilişim konusunun ön planda olduğu etkinlikte, Microsoft Azure Strateji Partneri Bülent Sezgin’de Microsoft tarafından sunulan bulut bilişim hizmetlerine değindi. Microsft’un Hibrid Bulut hizmetinin yanı sıra en büyük silahının Azure Stack olduğunu açıkladı.

Verilen kahve arasından sonra herkesin büyük merakla beklediği cPanel sunumu başladı. cPanel SEO’su Nick Koston ve İş Geliştirme Direktörü Ken Power’ın gerçekleştirdiği sunumda cPanel versiyon 5.6’ya geçildiği ve bunanla birlikte; SSL, sunucu taşıma, e-mail yapılandırma ve MySQL konularında bir çok yenilik yapıldığı açıklandı. Bunların dışında cPanel için alt kullanıcı oluşturma ve Easyapache 4 ‘te multi PHP seçeneğinin de geldiği belirtildi.cpanel-ceo-nick-koston-hosting-festivali-istanbul-2016

cPanel sunumu ile aynı anda farklı bir salonda BGA’nın Kurucusu Huzeyfe Önal, kişisel bilgi güvenliği konusunda tehlikelerin neler olduğu ve ne gibi önlemlerin alınabileceğine dair bilgiler aktardı.

Bilişim sektörünün tanınan simalarından Sertel Şıracı’da Hosting Festivali’ne konuşmacı olarak katılan isimlerdendi. Hosting sektöründe hukiki süreçleri anlatan Şıracı; “verilen hosting hizmetlerinde, yedekleme, ödeme, siber saldırılar ve mail gönderimleri ile ilgili hangi maddelerin olması gerektiği konusunda bilgiler aktardı. Ayrıca, içeriklerin kaldırılabilmesi konusunda web sitesi sahibinin mahkeme kararının isteyebileceği ve resmi yazı geldiğinde içeriğin kaldırılabileceğini belirtti.

Diğer oturumlarda NGX Storage – CEO’su Beyhan Çalışkan SSD ve flash disklerin hosting dünyasına etkilerini anlatırken, R10.net’in sahibi Coşkun Çetin; R10 ve sosyal medyanın hosting sektörü için öneminden bahsetti. Vernode Kucusu Emre Savaş, RIPE ve IPv4 – IPv6 İşlemleri konusunda, IP alımının avantajları ve dezavantajları konusunda bilgiler aktardı.

Kapanış konuşmasını yapan Radore Kurucusu Kubilay Yılmaz, bir şehir efsanesine dönüştüğünü belirttiği Tier sertifikaları hakkında bilgiler aktardı.

Ayrıca Hosting Dergi ve Hosting TV ekibi de her etkinlikte olduğu gibi Hosting Festivali 2016’da da sektörün önde gelen isimleri ile röportajlar gerçekleştirdi. 

3 Yorum Mevcut

Yorum Yazın
  1. Biz bundan nasıl haberdar değildik bir önceki organizasyon çok keyifli olmuştu gelemedik diye gerçekten çok üzüldük bir sonraki davetiyeyi bekliyoruz..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hosting Blog’a Ücretsiz Abone Ol, Çekilişe Katıl!

Vmware Sunucuyu Geçmiş SnapShot Kaydına Geri Çekme