Google Tag Manager Nedir? Nasıl Kurulur?


3 shares

Yazımıza öncelikle Google Tag Manager nedir sorusu ile başlamalıyız. Son yıllarda artan internet kullanımı bizleri çeşitli uygulamalara yönlendirmiştir. Google Tag Manager daha çok dijital pazarlamacılar tarafından kullanılmaktadır. Bilindiği üzere son yıllarda artan ticaret hacminin en büyük sebeplerinden biri de yoğun internet kullanımıdır. İnternet sayesinde kolayca ürününüzü tanıtabilir ve kolay ödeme yöntemleri ile satışa sunabilirsiniz. Bu nedenle oldukça ekonomik bir yöntemdir. Kısaca özetlemek gerekirse; Google Tag Manager sayesinde geliştiricisi olduğunuz bir web siteniz olduğunu varsayalım. Bu sitenin ya da uygulamanın tüm harici kodları Google Tag Manager sayesinde tek bir sistemden yürütülür. Bu nedenle de oldukça pratiktir ve sizi birçok farklı işlem sayfasından kurtarır. Bu uygulama sayesinde pazarlama ve ölçümleme ilgili tüm aksiyonları hızlıca alabileceğiniz bir etiket yönetim sistemi elde etmiş olursunuz. Bilindiği gibi bu işlemler için fazladan bir eleman çalıştırmanız gerekmemektedir. Oldukça karmaşık olan bu süreç Google Tag Manager sayesinde tek bir ekranda son derece kolay bir şekilde kendiliğinden hallolur. Google Tag Manager içerisinde oldukça farklı terimler yer almaktadır. Türkçe karşılıkları ne yazık ki tam anlamıyla açıklayıcı olmamaktadır. Bu nedenle yazımızın devamında Google Tag Manager içerisinde yer alan kelimelerin açıklamaları yer alacaktır.

 

Google Tag Manager ve İçerisinde Yer Alan Terimler

 

  1. Tag: Çeşitli amaçlar için kullanılabilir ve Türkçe karşılığı etikettir. Bu simge üçüncü kişilere bilgi gönderilirken kullanılır. Sitenizde yer alan etkinlikle ilgili bilgilerin aktarımı esnasında kullanırsınız.
  2. Trigger: Bu terimin Türkçe karşılığı tetikleyicidir. Kullandığınız etiketin ne zaman çalışacağını belirlemek için kullanırsınız. Etiketin tam olarak hangi sayfada çalışmasını isterseniz, ona göre kullanacağınız bu simge, sizlerin sayfasındaki kaliteyi yoğun bir şekilde artıracaktır.
  3. Variable: bu kelimenin ise Türkçe karşılığı değişkendir. Bu değişken, Google Tag Manager’a aktarmak istediğiniz belli bilgileri içerecek şekilde kendini yapılandırabilen bir nesnedir. Bu simge için belli etkinlikleri tamamlamış olmanız gerekmektedir. Bu değişken ile istediğiniz veriyi, istediğiniz ad ile Google Tag Manager’a kolaylıkla iletebilirsiniz.

Sizlere tanıttığımız bu terimler, Google Tag Manager kullanırken en çok ihtiyacınız olacak terimlerdir. Bu terimlerin anlamlarını ve uygulama şekillerini kavrarsanız oldukça kolay bir şekilde işlemlerinizi halledebileceksiniz.

 

Google Tag Manager Nasıl Kurulur?

                Google uygulamalarının kurulumları oldukça basittir. Google Tag Manager da tıpkı diğerleri gibi son derece kolay kurulumu olan bir eklentidir. tagmanager.google.com adresinden size ait olan ya da bir başkasına ait olan bir mail adresi ile giriş yapmalısınız. Eğer bir ajans sahibi iseniz her müşteriniz için ayrı Google Tag Manager hesabı açmanız önerilir. Eğer bir şirketiniz varsa tek hesap üzerinden devam etmek sizlerin işlerini daha da kolaylaştıracaktır. Google Tag Manager’ı rahatlıkla takip edebilmek için Google Tag Assistant eklentisini de kullanmanızı tavsiye etmekteyiz.


Natro Blog
Türkiye - İstanbul Merkezli natro.com; 1999 yılından bu yana Alan adı servisleri, web Hosting, sunucu kiralama ve barındırma, Güvenlik çözümleri gibi ürünlerle uluslararası web hosting sektöründe hizmet vermektedir.

One Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir