in , ,

DNS Önbelleği Temizleme Nasıl Yapılır?

Web sitenize ulaşamıyor veya güncel halini görüntüleyemiyorsanız, DNS sorunu yaşıyor olabilirsiniz.

İnterneti bölümlemeye, bölümleri adlandırmaya ve bölümlerin iletişimini sağlamaya yarayan dns internet servis sağlayıcısından otomatik olarak istemcilere verilir. Ancak bazı durumlarda dns adresi isteğe bağlı olarak getirilebilir.

İnternet ağını oluşturan her birim sadece kendine ait bir IP adresine sahiptir. Bu IP adresleri kullanıcıların kullanımı için www.siteismi.com gibi kolay hatırlanır adreslere karşılık düşürülür. DNS sunucuları, internet adreslerinin IP adresi karşılığını kayıtlı tutmaktadır.

Bir istemci (bilgisayar) internete bağlanırken, internet servis sağlayıcısından aldığı DNS adresini hafızasında tutar. Hafızasına aldığı bu DNS adresi için tekrar servis sağlayıcısından DNS adresi talebinde bulunmaz. Bazen bu hafızadaki DNS sunucu adresleri geçerliliğini kaybeder veya ilgili web sitesinin DNS adresi değiştirebilir. Her ne kadar DNS problemleri farklı yollarla da gelişmiş olabilse de genel anlamda bir web sitesine erişim problemi ya bilgisayarın daha önceden aldığı DNS adresinin geçerliliğini kaybetmesinden ya da bağlanılmak istenen web sitesinin DNS adresini değiştirmesinden kaynaklanmaktadır.

DNS adresi değişen veya geçerliliğini kaybeden web siteleri hiç açılmayabilir veya açılsa dahi güncel halini görüntüleyemeyebilirsiniz.  Bu sorunu çözmek için dns önbelleğini temizlemeniz gerekir. DNS temizleme işleminden sonra bilgisayarınızın dns hafızası silinecek ve yeni bir ip adresi alacaksınız.

1- Bilgisayarınızdan Başlat > Çalıştır yolunu izleyerek, karşınıza gelen ekrana cmd yazdıktan sonra Tamam butonuna basınız. (Dilerseniz Başlat+R tuş kombinasyonunu kullanabilirsiniz)

2- Karşınıza gelen dos ekranına sırasıyla aşağıdaki komutları yazarak, her bir komutu yazdıktan sonra klavyenizden enter tuşuna basınız.

 • ipconfig /flushdns
 • ipconfig /release
 • ipconfig /renew
 • exit

Bu işlemlerden sonra DNS önbelleği başarıyla temizlemiş olacaksınız. Web tarayıcınızı yeniden başlatarak erişimlerinizi kontrol etmenizi öneririz.

33 Yorum Mevcut

Yorum Yazın
  • oturması değil maaüstüne metin belgesi açin yukardaki komutları 5 kez yaz sonra sonuna Exit yaz dosyanin uzantisi .bat olacak Tammane Silmiş olacaksin. yapamazsan komut buldu koplaya yapistir yaparsin ipconfig /flushdns
   ipconfig /release
   ipconfig /renew

   ipconfig /flushdns
   ipconfig /release
   ipconfig /renew

   ipconfig /flushdns
   ipconfig /release
   ipconfig /renew
   exit

 1. en sonuncusuna kadar ilk üçünü yazdım enter a bastım no problem. ancak en son exit yazıp enter a bastığımda wındows tarafından bu dosya bulunamıyor şeklinde bir uyarı geliyor. bunun anlamı nedir. bu uyarı geldiğinde ve yeniden deneyin diyor ama olmuyor. Bu son exit olayı bu haldeyken DNS temizleme olayı gerçekleşmiş oluyor mu teşşekkür

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Domain (Alan Adı) ve SEO İlişkisi

Çin Hükümeti Microsof’u Soruşturmaya Aldı