Çin Hükümeti Microsof’u Soruşturmaya Aldı

Çin Cumhuriyeti hükümetinin Microsoft’un bazı ofislerinin denetlenmesinin ardından incelemelerde Çinli yetkililer tekel soruşturmasıyla ilgili açıklama yapması için Microsoft’a 20 gün süre verdi.

Çin hükümetinin tekelcilik karşıtı düzenleme kurumu tarafından yapılan denetlemeler Microsoft’un Windows ve Office ürünleri arasındaki uyumsuzluğunu ele alıyor. SAIC (The State Administration for Industry and Commerce), Microsoft’un bu iki ürün arasındaki uyumluluk konusunda ayrıntılı açıklamalarda bulunmadığının da altını çiziyor.

SAIC tarafından yapılan açıklamada Microsoft’a 20 günlük bir açıklama süresi tanındığı ifade edilirken, Microsoft da Çin’in yasalarına uyma ve söz konusu soruşturmada dile getirilen endişelerin gidermek konusunda ciddi davrandığını paylaşıyor.

Microsoft ilk değil

Diğer yandan bu tür bir soruşturmaya tabi tutulan Çin’deki ilk marka tabi ki Microsoft değil. Reuters’e göre en az 30 yabancı şirketin Çin’in 6 yıl önce çıkardığı tekelcilik karşıtı düzenlemelerine uyması isteniyor. Çinli yetkililer, geçen ay da Qualcomm’u kablosuz ağ standartları üzerinden, pazardaki konumunu kötüye kullandığını düşünerek bir soruşturmaya tabi tutmuş.

Microsoft Ceo’su Nadella Çin’e gidecek

Çin’in bu soruşturmaları bazı politik sebepler nedeniyle yaptığı da düşünülüyor.Microsoft dışında bir çok firmaya da soruşturmalar yapıldı.Bu ay sonunda Microsoft CEO’su Satya Nadella’nın Çin’e gitmesi bekleniyor ve muhtemelen bu en üst düzey ziyaret buzların çözülmesini sağlayacak.

0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler
Devamını Oku

Proticaret Kurulum Adımları

Bu makalemizde natro.com web hosting hizmeti için ProTicaret kurulumunun nasıl yapılabileceğini açıklayacağız. Öncelikle aşağıda belirtilen sayfaya giriş yapıp ProTicaret kurulum…