2022 Yılında Hangi Domainlere Yatırım Yapılmalı?

İnternet üzerinde pek çok yatırım şekli kullanılabiliyor. Bunlardan biri de son zamanlarda hızla artan domain yatırımcılığıdır. Domain yatırımcılığı her geçen gün önemi giderek artan bir yatırım şeklidir. Domain yatırımı kısaca, gelecek vadeden ya da daha sonra talep göreceği düşünülen alan adının satın alınarak tescil edilmesi ve daha sonra üçüncü kişilere kar amaçlı tekrar satışının yapılması işlemidir. Bu anlamda doğru tercihlerin yapılması ile birlikte oldukça avantajlı yatırımlar yapılabilir.

Önceden değer görebilecek domainleri tahmin ederek satın almak öncelikle elbette bir takım araştırmaları beraberinde getirir. En çok aranan anahtar kelimeler, kelime benzerleri, belki marka isimlerinden hareketle alınabilecek alan adları gibi yöntemlerle yatırım yapabileceğiniz domainlerin tespitini yapabilir ve tespit ettiğiniz domainlere önceden yatırım yapabilirsiniz. Bu zamanda kadar domain yatırımcılığında .tr alan adları üzerinden yatırım yapmak prosedürler sebebi ile oldukça zordu.

Özellikle .tr uzantılı alan adlarının artık belgesiz şekilde satın alınabilmesi ile 2022 yılında alan adı yatırımcılığı anlamında büyük bir fırsat yer alıyor. Doğru alan adlarını belirleyerek önceden satın alabilir böylece ciddi bir alan adı yatırımcılığı yapabilirsiniz. Daha önce Nic.tr üzerinden alınan ve bir takım belgelerin ibraz edilerek tahsis edildiği .tr alan adı uzantıları artık TRABİS sistemi ile herhangi bir belge ibraz etmeden kolayca alınabilecek.

Domain Nedir?

“.TR” Alan Adı Nasıl Satın Alınabilir?

İlk gelen alır sistemi ile satışı yapılan .tr alan adı uzantıları için uygulamanız gereken adımlar oldukça kolay. Yatırım yapmak istediğiniz alan adını belirledikten sonra öncelikle bir sorgulama yapmalı, ardından yatırım yapabileceğiniz alan adı için bir ön sipariş oluşturmalısınız. Ön sipariş oluşturduktan sonra gerekli bilgilerinizi doldurarak .tr alan adı uzantısını satın alabilir böylece yatırımınızı yapmış olursunuz. Üstelik daha önce devri yapılamayan .tr alan adı uzantıları TRABİS sistemi ile artık devir işlemi de yapılabildiğinden kar amaçlı tekrar satışı da mümkün olacağından alan adı yatırımcıları için ciddi avantajlı bir durumu beraberinde getiriyor.

Natro’nun ön sipariş alanında kolayca gerçekleştirebileceğiniz bu işlem hiçbir belge veya zorluk gerektirmez. Bilgilerinizi bile sonrasında hızlıca doldurabileceğiniz ön siparişinize girdiğiniz bilgilerin doğru olduğundan emin olun. Bilgileri doldurulmayan ön siparişler belirli süre sonunda Natro tarafından iptal edilerek, para iadesi geri yapılır. Fakat bilgileri yanlış doldurduysanız; TRABİS sisteminde kontrol aşamasında yanlış bilgiler onaylanmayacağından siparişiniz yine iptal edilerek para iadeniz yapılacaktır. Bu nedenle ön siparişinizi oluşturduktan sonra bilgileri eksiksiz doldurmaya özen gösterin.

“.TR” Alan Adı Sisteminde Neler Değişti?

Öncelikle bu konuda yapılan en büyük değişiklik, yukarıda da belirttiğimiz gibi bu alan adlarının artık herhangi bir belge ibrazı yapılmadan kolayca satın alınabiliyor olmasında. Fakat bunun yanında eski sisteme göre değişiklik gerçekleşen farklı birkaç nokta daha bulunuyor. Örneğin; eğer .tr alan adı uzantınızı satın aldınız, fakat tekrar ödemesini yapmadıysanız, eskiden herhangi bir duraklama yaşamıyorken, artık 3 aylık süre ile ödeme yapılmayan domainler için kullanım duraklatma ve bu üç ay geçtikten sonraki 1 ay içerisinde de yeniden satışa açma durumu söz konusu olabiliyor. Bu nedenle yatırım yaptığınız domainin ödeme takibini aksatmamaya özellikle dikkat etmelisiniz, bu nokta oldukça önemli.

Satın aldığınız domain adresinin devrini yeni sistem ile 3 yıl sonra yapabiliyor olacaksınız. Bu nedenle 3 yıl sonra değerleneceğini düşündüğünüz alan adına bugünden yatırım yapmak oldukça avantajlı bir durum.

Eskisi gibi hala belgeli olarak satın alınabilen alan adları “.av.tr”, “.bel.tr”, “.dr.tr”, “.edu.tr”, “.gov.tr”, “.k12.tr”, “.kep.tr”, “.pol.tr”, ve “.tsk.tr” şeklindedir. Bu alan adlarını satın almak için TRABİS tarafından talep edilen birtakım evraklar yine sunulmak zorundadır. Bu doğrultuda gereken evraklar kontrol edildikten sonra bu alan adlarını da satın alabilirsiniz. Fakat yatırım amacı ile satın alımlarda bu alan adları belge sunulamayacağından çok da uygun olmamaktadır.

https://www.natro.com/blog/belgesiz-com-tr-alabileceginizi-biliyor-musunuz-evraksiz-tr-domain-nasil-alinir/
Belgesiz .COM.TR Alabileceğinizi Biliyor musunuz? | TRABİS ile Neler Değişti?

“.TR” Alan Adı Yatırımınızı Nereden Yapmalısınız?

Dünya üzerinde bütün alan adı kayıtlarının bulunduğu şirket ICANN’dır. Türkiye’de ise şimdiye kadar ODTÜ içerisinde bulunan Nic.tr üzerinden verilen “.tr” alan adı kaydı hizmeti BTK ile yapılan anlaşma sonucunda BTK tarafından oluşturulan TRABİS sistemine devredilmiştir. Aslına bakarsanız bu değişikliklerin tamamı işte bu devir işleminden sonra oluşturulan yeni .tr alan adı kaydı kuralları neticesinde gerçekleşmektedir.

Bu noktada dikkat edilmesi gereken konulardan biri de, marka ihlalleri konusudur. Eğer bir markaya ait alan adı haksız kullanım ile bir başkası tarafından önceden satın alındıysa bu noktada Uyuşmazlık Çözüm Hizmet Sağlayıcıları devreye girmektedir. UÇHS sistemi hakem heyeti benzeri ile çalışan bazı prosedürlerden oluşmaktadır. Marka sahibi, sahip olduğu belgeler ile birlikte UÇHS’ye başvurabilir ve alan adı kullanımının haksız kullanım olduğunu bildirebilir. Bu durumda Uyuşmazlık Çözüm Hizmet Sağlayıcıları hakem ve hakem heyetleri belgeleri inceleyerek ilgili alan adının haksız kullanım yapılıp yapılmadığına karar verir. Eğer haksız ve kötüye kullanım var ise alan adı marka sahibine geri teslim edilir. Eğer haksız kullanım söz konusu değilse daha önce satın almış alan adı sahibinde kalmaya devam eder.

Alan adı yatırımlarınızda en önemli nokta alan adı sağlayıcınızın güvenilir olmasıdır. Sonuçta yatırım için aldığınız alan adını o anda kullanmayacağınız için sorun yaşamamanız gerekmektedir. Diğer bir nokta ise devir işlemlerinde sorun yaşamamanız açısından bu konuda deneyimli firmalarla çalışmanız çok önemlidir. Natro bu anlamda alan adı yatırımcılığı konusunda Türkiye’de tercih edebileceğiniz en güvenilir hizmet sağlayıcılardan biridir. 600.000’den fazla kayıtlı alan adı ile Türkiye’nin domain lideri olan Natro her türlü alan adı kaydı, devir veya diğer hosting hizmetlerinizde sorunsuz bir şekilde hizmet almanızı sağlayacaktır.

Natro Ön Sipariş servisinin nasıl çalıştığını öğrenmek ve ön sipariş vermek için buraya tıklayabilirsiniz.

0 Shares:
Benzer İçerikler