2021’in En İyi WordPress Eklentileri

WordPress’in kullanıldığı sitelere işlevselliği arttırmak ve genişletmek amacıyla yüklenen yazılım parçaları olan WordPress eklentileri; siteyi özgünleştirmek, sitenin işlevselliğini arttırmak, siteyi rekabetin her geçen gün arttığı arama motorlarında üst sıralara çıkarmak gibi farklı amaçlarla kullanılabiliyor.

Bu yazımızda WordPress için 2021 yılının en iyi ve en popüler WordPress eklentilerini sıralıyoruz.

1) All In SEO

WordPress eklentileri en çok arama motoru optimizasyonu (SEO) amacıyla kullanılıyor. Bu bağlamda listemizin ilk sırasında, iki milyondan fazla internet sitesinde kullanılan All In SEO eklentisi bulunuyor. Kullanıcıların internet siteleri için en iyi SEO ayarlarını bulabilmeleri adına bir kurulum sihirbazına sahip olan eklenti, bir eklentiden çok; SEO için düzenlenmesi gereken site ayarlarını kapsamlı şekilde ele alan bir SEO paketi gibi çalışıyor.

All In SEO, özellikle site kurulumuna yeni başlayan web geliştiriciler için akıllı meta oluşturucu, zengin snippet şema işaretlemesi, sayfa içi kontrol listesi, XLM site haritaları gibi oldukça faydalı özellikleriyle dikkat çekiyor. All In SEO, yeni geliştiricilerin yanı sıra tecrübeli geliştiriciler için de yerel SEO, video SEO, robot.txt düzenlemeleri, RSS beslemeleri gibi ayrıntılı ve gelişmiş yazılımlar sunuyor. Freemium modeliyle hizmet veren eklentinin, ücretsiz versiyonu ve ücretli premium paketleri bulunuyor.

2) Yoast

All In SEO ile birlikte WordPress için arama motoru optimizasyonu amacıyla geliştirilmiş en popüler eklentilerden bir tanesi de Yoast’tır. Site içi ve site dışı SEO için ihtiyaç duyulan bütün özelliklere sahip olması nedeniyle tercih edilen eklentinin XML site haritaları, OpenGraph etiketleri, kanonik url’ler gibi gelişmiş özellikleri mevcut, ancak Yoast; All In SEO’ya kıyasla kullanım aşamasında daha fazla SEO bilgisi gerektiriyor.

3) Rank Math SEO

Listemizin üçüncü sırasında arama motoru optimizasyonu amacıyla geliştirilmiş bir diğer eklenti, Rank Math SEO bulunuyor. Listemizdeki ilk iki eklentiye göre daha yeni bir eklenti olan Rank Math SEO, Yoast’ın ücretli sunduğu gelişmiş özelliklerin bir kısmını kullanıcılarına ücretsiz sunuyor. Hızlı, şık ve kaliteli temalarıyla bilinen MythemeShop tarafından geliştirilen ve ücretsiz hizmetleriyle kısa sürede popülerleşen eklenti, bir milyona yakın kişi tarafından kullanıyor.

Eklentinin şema oluşturucu özelliği bulunan ücretli versiyonları sayesinde kullanıcılar, eklenti tarafından önceden oluşturulmuş şema tiplerinden bir tanesini seçebiliyor ya da kendi şema tipini oluşturabiliyor.

4) WP Rocket

Önceki yıllarda olduğu gibi 2021 yılında da WP Rocket, en iyi WordPress eklentileri listemizde yer alıyor. Statik dosya sıkıştırma, önbelleği önceden yükleme, sayfa önbelleğe alma, minimal konfigürasyon gibi işlemler yapan bu eklenti sayesinde site hızı önemli ölçüde artıyor.

Site hızını arttıran WP Rocket eklentisi, hem siteyi hızlandırarak ziyaretçilerin siteyi daha işlevsel kullanmasını sağlıyor hem de site hızı, sitenin arama motorlarındaki sıralamasını etkileyen bir faktör olduğu için site optimizasyonuna katkı sağlıyor.

5) Elementor Pro

En popüler sayfa oluşturucu eklentisi olan Elementor Pro, hiçbir kod bilgisi ve tecrübesi olmayan kişilerin bile sürükle bırak yöntemiyle kendi sitelerini oluşturmalarına izin veriyor. Herkesin profesyonel internet siteleri geliştirmesini sağlayan ve ücretsiz kullanılabilen Elementor Pro eklentisi, ücretli planlarında hazır temalar, araçlar ve site kitleri sunuyor.

6) Sucuri

WordPress sistemi için bir güvenlik eklentisi olan Sucuri; web geliştiricilere kullanıcıların hareketlerini takip etme, dosyaları ve değişiklikleri takip etme, zararlı yazılımlara karşı önlem alma ve güvenlik sağlama hizmetleri sunuyor. Eklenti, premium üyeler için güçlendirilmiş güvenlik duvarı hizmeti sağlıyor.

7) BackWPub

Birçok web geliştiricisi için sitelerinin dosyalarını düzenli olarak kopyalayan bir hizmete sahip olmak çok kritik bir konudur ve WordPress geliştiriciler için bu bağlamdaki en iyi çözümlerden biri, BackWPub eklentisidir. BackWPub, WordPress sitenizin dosyalarını düzenli aralıklarla ve ücretsiz olarak kopyalıyor. Eklenti, tercihe bağlı olarak dosyaların Dropbox, Amazon ya da FTP üzerine kopyalanmasını da imkan veriyor.

8) WooCommerce

WordPress altyapısında e-ticaret sitesi oluşturmak için kullanılan Woocommerce, bir eklentinin yanı sıra dünyanın en popüler e-ticaret platformu olarak kabul ediliyor. İlk zamanlarda sadece bir eklenti olan Woocommerce, kendisi üzerine oluşturulan ve e-ticareti kolaylaştıran binlerce yeni WordPress eklentisi ile WordPress sistemindeki vazgeçilmez konumunu 2021 yılında da korumaya devam ediyor.

9) WP Forms

Sürükle bırak yöntemiyle çalışan ve tecrübesiz kişiler için harika bir eklenti olan WP Forms, WordPress sitelerine uyumlu formlar oluşturmaya yarıyor. Bu eklentinin; bir kullanıcı form gönderdiğinde formu alan kişiye bildirim yollama, form üzerinden dosya iletebilme ve hazır form şablonları gibi birçok özelliği bulunuyor.

10) Social Share & Locker Pro

Etkileşim arttırmak için yararlı bir eklenti olan Social Share & Locker Pro sayesinde bir içeriği görüntüleme izni, sadece o içeriği sosyal medyada paylaşan ziyaretçilere tanımlanabiliyor. Böylece ziyaretçilerin, içeriği görüntülemek için öncelikle o içeriği sosyal medyada paylaşmaları kaçınılmaz oluyor.

11) Weglot Translate

En yararlı WordPress eklentilerinden bir tanesi olan Weglot Translate, çok dilli bir internet sitesi oluşturmak için kullanılıyor. Bu eklenti sayesinde kullanıcılar internet sitelerini altmıştan fazla dile ücretsiz olarak çevirebiliyor. Ayrıca kullanıcılar eklentinin otomatik çevirisine In Context Editor seçeneği sayesinde müdahale edebiliyor ve çevirileri manuel kontrol edip düzenleyebiliyor.

Çoğu WordPress temasıyla uyumlu çalışabilen bu eklentinin ücretli planını satın alan kullanıcılar, sınırsız dil seçeneği ve beş milyon kelimeye kadar çeviri özelliklerinden yararlanabiliyor.

12) MonsterInsights

Doğru bilgiye ulaşmak, güvenilir temel performans göstergelerini takip etmek ve doğru analizler yaparak sitelerini geliştirmek isteyen web geliştiricileri için MonsterInsights, mutlaka kurulması gereken eklentilerin başında geliyor.

MonsterInsgihts sayesinde benzersiz kullanıcı oturumları, popüler içerikler, hemen çıkma oranları ve sayfa görüntülemelerine dair detaylı veriler takip edilebiliyor. Eklenti, Google Analytics ile uyumlu çalışıyor ve bu eklenti sayesinde kullanıcılar, Analytics’in sunduğu bütün verileri WordPress panolarında görüntüleyebiliyor.

Galerideki her resmin altına sosyal medyada paylaşma butonu ekleyebilen, yazıya göre albüm hizalayabilen, Instagram üzerinden alıntılama yapabilen ve sitenin ziyaretçilerine görüntüledikleri galeriyi bilgisayarlarına indirme seçeneği sunabilen bu eklenti; en popüler WordPress eklentilerinden biri olarak kabul ediliyor.

14) NextGen Pro

Özellikle görsel ağırlıklı WordPress siteler için doğru galeri eklentisini seçmek, site kurulum aşamasında en çok özen gösterilmesi gereken konuların başında geliyor. Bu anlamda en popüler galeri eklentilerinden bir tanesi de NextGen Pro’dur.

Envira Gallery eklentisinden daha gelişmiş bir eklenti olan NextGen Pro, kullanıcılara internet sitelerinde daha gelişmiş bir galeri oluşturma fırsatı tanıyor. Eklentinin en büyük artısı ise stok fotoğrafçılığı yapan kişilere yönelik, çünkü bu eklenti ile galeriye eklenen her bir fotoğraf satışa çıkartılabiliyor. Kendi çektiği fotoğrafları satmak isteyen fotoğrafçılar için profesyonel bir stok fotoğrafçılığı eklentisi olan NextGen Pro, ziyaretçilerin her fotoğrafa ayrı ayrı yorum yapabilmelerine de olanak sağlıyor.

0 Shares:
Benzer İçerikler