Yeni cPanel’de Site ve Veritabanı Yedekleme


10 shares
Red external hard drive (HDD) connected to laptop for transfer or backup data on wooden desktop with copy space

cPanel Üzerinde Veri Yedekleme ve Alınan Yedekleri Yükleme İşlemi Nasıl Gerçekleştirilir?

1. CloudPanel’e giriş yapınız. CloudPanel’e müşteri panelinize girdikten sonra Hosting Yönetimi > Web Hosting Hesapları > CloudPanel butonuna tıklayarak giriş yapabilirsiniz.

2.  CloudPanel’de Web Alanı Yönetimi üzerinden, Web Alanı butonuna tıklayın. Daha sonra “Yönet” diyerek, ve cPanel’e bağlanabilirsiniz.

3. cPanel’e bağlandıktan sonra, arama kutusuna “Yedekleme” yazmanız gerekmektedir. Ardında karşınıza çıkacak olan Yedekleme bölümünü açabilirsiniz.

4.  Yedekleme menüsü üzerinden, “Tam Bir Web Sitesi Yedeği İndir.” butonuna tıklamanız gerekmektedir.

5. Bu bölümde, yedekleme hedef yeri ve yedekleme sonrasında bilgilendirme maili gönderimi ile ilgili iki kutucuk bulunmaktadır. Buradaki seçeneklerde aşağıdaki gibi işlemler yapılabilir.

a) Giriş Dizini: Giriş dizini, sitenizin çalıştığı FTP hesabı üzerinden, ana dizine yedeğinizi yükleyecektir.

b) Uzak FTP Sunucusu: Bu seçenekle de uzak bir FTP sunucusuna, bu yedeği direkt olarak gönderilebilirsiniz.

c) Kaynak Kopya (SCP): Paylaşımlı hosting müşterileri, verilerini bu yöntem ile yedekleyemiyorlar çünkü; bu yöntem SSH erişimi gerektirmektedir. Natro hosting müşterilerine SSH yetkisi sunmamaktadır.

Web site veri yedekleriniz, talebinize istinaden yukarıda bahsetmiş olduğumuz seçeneklerden bir tanesi ile gönderilir. Bu verilere MySQL veri tabanı dahil değildir. MySQL yedeği için aşağıdaki adımı uygulayabilirsiniz.

6.  Üçüncü adımda bahsettiğimiz gibi; “Yedekleme” bölümüne eriştikten sonra, sayfanızın alt kısmına doğru inmeniz gerekmektedir. Burada, “Bir MySQL Veritabanı Yedeği İndir” seçeneği, alt kısmında ise; hosting paketiniz ve web alanınız için kullandığınız veri tabanları listelenecektir. Üzerine tıkladıktan sonra, MySQL yedeğinizi anında bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

7. Verilerinizi ise “Yedekleme” menüsü üzerinden, Bir Giriş Dizini Yedeklemesi Geri Yükle ve Bir MySQL Veritabanı Yedeklemesini Geri Yükle, kısmından geri yükleyebilirsiniz.

 

Alacağınız tüm yedeklerin sorumluluğu size aittir. Verilerinizi güvenle saklamak ve kaybolmasını engellemek için; belirli zamanlarda yukarıda bahsettiğimiz yöntemler ile, verilerinizi yedeklemenizi ve bu yedekleri güvenli bir yere kaydetmenizi öneririz.


Natro Blog
Türkiye - İstanbul Merkezli natro.com; 1999 yılından bu yana Alan adı servisleri, web Hosting, sunucu kiralama ve barındırma, Güvenlik çözümleri gibi ürünlerle uluslararası web hosting sektöründe hizmet vermektedir.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir